Nikt nie lubi pryskającego podczas smażenia tłuszczu. Nie tylko łatwo się wtedy oparzyć, ale też przy okazji brudzi on całą kuchnię. Krople gorącego tłuszczu opadają na płytę grzewczą, blat i pobliskie akcesoria kuchenne oraz naczynia, a także na podłogę. Jest sposób, aby temu zapobiec.
Winowajcą pryskającego tłuszczu jest woda. Znajduje się ona w produktach, które smażymy, ale może pochodzić równie dobrze z niedokładnie osuszonych naczyń. Gdy temperatura wzrasta, woda zamienia się w parę wodną. Jest jednak uwięziona pod powierzchnią tłuszczu, dlatego podczas wydostawania się na zewnątrz powoduje jego strzelanie.
Większość z nas w takiej chwili przykrywa patelnię pokrywką. Nie zdaje to jednak zupełnie egzaminu, gdyż parujące powietrze znów skrapla się na powierzchni pokrywki. Gdy ją uniesiemy woda ponownie spadnie na patelnię i zacznie pryskać.
Jest lepszy sposób i jest nim sól. Dodaj szczyptę soli na patelnię, zanim wlejesz na nią olej. Dzięki temu tłuszcz nie będzie pryskał, a jeśli zacznie znów strzelać, wystarczy ponownie dosypać szczyptę soli.
Pamiętajmy też o tym, aby dokładnie wytrzeć patelnię po wyjęciu ze zmywarki. Wilgoć na niej zgromadzona będzie potęgować efekt pryskania oleju. Zwróć uwagę również na produkty, które smażysz. Jeśli są one mocno wilgotne, najlepiej jest osuszyć je za pomocą papierowych ręczników.
Istnieje kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać podczas smażenia potraw. Jedną z nich jest wybór samego tłuszczu, na którym będziemy smażyć. Powinniśmy wybierać te, które mają wysoką temperaturę dymienia. Dzięki temu nie będą uwalniać szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.
Dobrze sprawdzi się olej z awokado rafinownay oraz masło ghee. Z bardziej tradycyjnych produktów możemy sięgnąć po olej rzepakowy rafinowany, słonecznikowy czy z pestek winogron. Te tłuszcze nadadzą się do smażenia w głębokim oleju w wysokich temperaturach.
Jednym z błędów, które popełniamy jest smażenie zamrożonego mięsa. Nie tylko nam nie wyjdzie, ale też będzie mocniej pryskać. Obniży również w znaczny sposób temperaturę oleju. Smażenie na nierozgrzanym oleju też jest błędem, gdyż wtedy panierowane potrawy chłoną tłuszcz, a mięso traci wilgoć i staje się suche.