Jak pozbyć się pędraków – szkodniki w ogrodzie

Ogród Data publikacji: 24 marca 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Pędraki w ogrodzie to jeden z wielu problemów, z jakimi do czynienia mają ogrodnicy. Larwy te, będące początkową postacią chrabąszczy majowych, są bardzo trudne do dostrzeżenia. A kluczem do skutecznego zwalczenia tych larw jest właśnie dostrzeżenie ich w odpowiednim czasie. Czym dokładnie są pędraki, skąd się biorą, a także jak się ich pozbyć – na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym są pędraki?

Pędraki to, najprościej mówiąc, początkowa, larwalna postać chrabąszczy makowych, a także jelonków rogaczy czy rohatyńców nosorożców. Cechą charakterystyczną tej larwy są trzy pary odnóży tułowiowych. Pędrak posiada ciało o jasnej barwie, grube oraz wygięte. Długość larwy to od 3 do 6 cm. Na głowie można zaobserwować brązowe plamy, zaś odwłok oznaczony jest ciemnym, wręcz czarnym kolorem.

Pędraki wykluwają się z jaj, które zostały uprzednio złożone w ziemi przez dorosłe osobniki. Pędraki są mało ruchliwe, jednak nie przeszkadza im to w żerowaniu na korzeniach roślin. By przetrwać zimę, chowają się w ziemi na głębokości 1 m. Dorosły owad przyjmuje postać chrząszcza koloru brązowego, którego długość dochodzi maksymalnie do 3 cm.

Wiedząc już, jak wyglądają zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki, warto latem oraz wczesną jesienią uważnie spacerować po ogrodzie. Wczesne dostrzeżenie tych szkodników sprawi, że szybciej zareagujemy, a tym samym uchronimy wiele roślin przed zniszczeniem i śmiercią.

Jakie szkody wyrządzają pędraki w ogrodzie?

Ogród jest azylem dla wielu osób, który poza roślinami oraz drzewami może pochwalić się także wspaniałym trawnikiem. To właśnie na nim można dostrzec pierwsze objawy żerowania szkodników. Żółte plamy wśród zielonej trawy są oznaką odciętych korzeni oraz martwych źdźbeł. Żarłoczność larw to powód usychania gałęzi młodych drzewek, ale też pędów, warzyw korzeniowych czy siewów w rozsadnikach.

Szkody wyrządzone przez pędraki najlepiej dostrzec można latem, kiedy trawa się zieleni, a uschnięte części roślin wyraźnie się na jej tle wyróżniają. Zanim jednak wdrożymy odpowiednie środki do zwalczania pędraków, warto przeprowadzić łatwy test polegający na wyciągnięciu z gleby zżółkniętej części. W sytuacji, kiedy zżółkłe źdźbła odejdą, a pod nimi w pełnej krasie widnieć będą białe robaki – z pewnością straty można przypisać im, a nie niedoborom w glebie.

Jak pozbyć się pędraków – sprawdzone sposoby

Jak pozbyć się pędraków? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy ogrodnicy, którzy mają obecnie z nimi problem. Istnieje kilka skutecznych sposobów, a wśród nich możemy wyróżnić:

  • Mechaniczne rozdrabnianie ziemi – glebogryzarka sprawi, że nie tylko gleba będzie lepiej napowietrzona, ale również ewentualne pędraki zostaną z niej usunięte.
  • Zabieg wertykulacji i aeracji – to dość specyficzny zabieg, którego głównym założeniem jest przekopywanie gleby, odsłanianie miejsc, w których żyją pędraki i wystawienie ich na śmiercionośne słońce.
  • Założenie czarnej folii – jeśli trudno jest nam ograniczyć liczbę pędraków, warto skorzystać z czarnej folii, którą należy  rozłożyć na trawniku i pozostawić na całą noc. Larwy śmiało wyjdą na powierzchnię. Rano nie pozostanie nam nic innego, jak je skrupulatnie wyzbierać i wyrzucić.

Jak widać, skutecznych sposobów na pędraki jest dość dużo. W ostateczności można sięgnąć po środki chemiczne, ale ich użytkowanie powinno odbywać się w zgodzie z zasadami określonymi przez producentów.

Podobne artykuły