Rośliny, które odstraszają komary

Ogród Data publikacji: 08 maja 2024

Komary mogą przenosić groźne choroby, a ponadto ich ukąszenie jest bolesne, denerwujące i pozostawia nieestetyczne bąble na ciele. I jeszcze to bzyczenie. Na szczęście są rośliny, które można zasadzić w swoim ogrodzie, aby skutecznie odstraszyć te irytujące insekty.

Najskuteczniejsza broń na komary, czyli komarzyca

Inaczej plektrantus koleusowaty, to roślina, która posiada cenne właściwości odstraszające komary. Jej liście są bardzo podobne do pokrzywy, ale posiadają jaśniejsze paski wzdłuż krawędzi. Roślina prezentuje się atrakcyjnie, dlatego jest również formą ozdoby ogrodowej. Można posadzić ją w donicach na parapetach, aby skutecznie odstraszyć komary przed wlatywaniem przez otwarte okna do domu.

Komarzyca, aby mogła rozwijać się prawidłowo, nie może zostać zasadzona w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ jej liście szybko ulegają poparzeniom słonecznym. Aby uzyskać pełnię możliwości odstraszających komary, roślina powinna zostać ustawiona w miejscu zacienionym.

Komary odstrasza również lawenda wąskolistna

Drażniący dla komarów jest zapach lawendy. Ozdobne, długie łodygi i kłosowate kwiaty dostępne najczęściej w odcieniach fioletu urozmaicą każdą przestrzeń ogrodową. Przywodzą również na myśl tereny Prowansji. Piękny wygląd i zapach lawendy przyciągają pożyteczne pszczoły i trzmiele, a skutecznie odstraszają komary i meszki.

Lawendę można zasadzić na stanowisku nasłonecznionym. Roślina jest odporna na suszę, ale trzeba chronić ją przed mrozem. Zasadzona w donicy na okres zimowy powinna zostać zabrana do domu, a gdy znajduje się w gruncie, trzeba okryć ją agrowłókniną.

Na komary niezawodna kocimiętka

Roślina komary odstrasza za pomocą zapachu. Ma niebiesko-fioletowe kwiaty kwitnące niemal przez cały rok. Niesamowicie zdobią otoczenie ogrodowe, a ponadto chronią przed komarami. Nadaje się do uprawy zarówno w gruncie, jak i w donicach. Dobrze znosi stanowisko nasłonecznione i ma małe wymagania glebowe.

Kocimiętka wydziela zapach zbliżony do kocich feromonów, ale na wiele czworonożnych mruczków działa jak narkotyk, dlatego nie jest wskazana w otoczeniu, w którym one się znajdują.

Zioła odstraszające komary

Zioła takie, jak mięta pieprzowa, koper włoski, bazylia, melisa oraz rozmaryn zawierają olejki eteryczne, które wydzielają aromat trudny do zniesienia przez komary. Warto stworzyć na balkonie lub w przydomowym ogrodzie kącik ziołowy, który będzie skutecznie odstraszał komary, a jednocześnie zapewni dostęp do świeżych ziół, które można wykorzystać w kuchni.

Lista roślin odstraszających komary jest naprawdę pokaźna, a w tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze, cieszące się popularnością w polskich ogrodach, również ze względu na walory wizualne.

Podobne artykuły