Szanuj zieleń! Roboty koszące a pielęgnacja trawnika

Ogród Data publikacji: 20 lipca 2021
robot koszący trawnik

Roboty koszące to inteligentne urządzenia, które zmieniają życie codzienne. Wyręczają nas w uciążliwej pracy, gwarantują doskonały wygląd trawnika oraz poprawiają jego kondycję, a przy tym są przyjazne dla środowiska i otoczenia. Poznaj zalety kosiarki automatycznej!

Dlaczego roboty koszące zmienią Twoje życie codzienne?

Husqvarna, jako lider na rynku automatycznego koszenia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zaprojektowała w 1995 r. robota koszącego, który maksymalnie ułatwia koszenie trawnika. To jednak nie wszystko. Automower® oferuje wiele korzyści, jakich nie zapewni żadna konwencjonalna kosiarka.

Roboty koszące gwarantują piękny wygląd trawnika każdego dnia, poprawę jego kondycji oraz ograniczenie rozwoju mchu i chwastów. Ponadto eliminują problem z utylizacją pokosu i zmniejszają potrzebę nawożenia. Przy tym praca kosiarek automatycznych jest w pełni bezpieczna dla otoczenia i przyjazna dla środowiska.

sterowanie kosiarką za pomocą aplikacji w smartfonie

Całą pracę wykonują samodzielnie z minimalnym wsparciem ze strony użytkownika. Co ważne, roboty kontroluje się za pomocą smartfona i aplikacji, a wiele modeli może być także integralną częścią systemów Smart Home i Smart Garden, co jeszcze bardziej ułatwia ich obsługę. Dzięki temu zyskujemy mnóstwo wolnego czasu. Posiadając robota koszącego, możemy zapomnieć o męczącym, cotygodniowym koszeniu i zająć się przyjemnymi sprawami lub innymi pracami w ogrodzie, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. Z kosiarką Automower® trawnik zawsze będzie równo skoszony, my odpoczniemy, a sąsiad nie będzie narzekał na hałas podczas koszenia bo roboty zasilane są akumulatorowo.

Warto także wspomnieć, że roboty do koszenia trawy Husqvarna zostały zaprojektowane z myślą o długoletnim i bezawaryjnym użytkowaniu, nawet przez 15 lat. Posiadają trwałą konstrukcję, są tanie w eksploatacji oraz łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Wystarczy co na jakiś czas wyczyścić kosiarkę za pomocą wilgotnej miękkiej ścierki lub miękkiej szczotki. Ważne, aby po każdorazowym koszeniu robota w deszczu wyczyścić maszynę z resztek trawy. Serwisowaniem zajmuje się zaś autoryzowana sieć dilerska Husqvarna.

Dilerzy Husqvarna zapewniają szeroki zakres usług serwisowych, jak m.in. przeglądem, aktualizowaniem oprogramowania, wymianą zużytych noży czy przechowywaniem robota w okresie zimowym. Oferują dostęp do oryginalnych części i akcesoriów (np. noże do robotów, zestawy do czyszczenia i konserwacji, domki dla robotów, naklejki personalizujące). Ponadto zapewniają profesjonalne doradztwo przy wyborze modelu do konkretnego trawnika oraz realizują instalację.

Znajdź najbliższego Autoryzowanego Dilera Husqvarna: https://www.husqvarna.com/pl/wyszukiwarka-dilerow/

Jak robot koszący wpływa na kondycję trawnika?

Pamiętajmy, że tylko systematyczne i częste koszenie korzystnie wpływa na wygląd i kondycję trawnika, jak również ogranicza rozwój chwastów oraz mchu. Roboty koszące Husqvarna każdego dnia, również w czasie deszczu ścinają dobowy przyrost trawy przy pomocy ostrych jak brzytwa noży, które obracają się w obu kierunkach. Dzięki temu trawa jest precyzyjnie koszona, bez szarpania i strzępienia. Co więcej, ścinki są tak drobne, że pozostają na trawniku, a po pewnym czasie zamieniają się w naturalny nawóz, który dostarcza cenne składniki odżywcze. Mulczowanie ogranicza także parowanie wody z gleby, przez co trawnik wolniej wysycha.

praca robota koszącego w przydomowym ogrodzie

Kosiarki automatyczne Husqvarna poruszają się po trawniku w schemacie losowym. Oznacza to, że nie zostawiają nieskoszonych fragmentów oraz wyjeżdżonych śladów po kołach. Przy tym trawa jest ścinana z każdej strony, co jest korzystne dla jej kondycji. Im dłużej pracuje robot Automower®, tym lepszy wygląd i kondycja trawnika.

Warto dodać, że posiadamy pełną kontrolę nad kosiarką w dowolnym momencie i możemy swobodnie modyfikować harmonogram pracy za pomocą smartfona. W efekcie koszenie odbywa się o optymalnej porze, nawet podczas naszej nieobecności. Także wyjazd na urlop nie stanowi problemu, ponieważ po powrocie trawnik będzie w nienagannym stanie.

Roboty koszące Automower® współpracują z różnymi systemami Smart Home i Smart Garden (np. Fibaro, Google Home). Dzięki temu możemy zarządzać ogrodem zgodnie z potrzebami, np. po zakończeniu koszenia, uruchomią się zraszacze. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że trawa ma najlepsze warunki do wzrostu, co przekłada się na jej perfekcyjny wygląd.

Jak praca robota koszącego wpływa na środowisko?

Kosiarki automatyczne Automower® zostały zaprojektowane z myślą o użytkowniku i o środowisku. Zasilane są akumulatorowo, co oznacza, że bezpośrednio nie emitują szkodliwych spalin. Zaś rzeczywiste zużycie energii jest niewielkie z uwagi na energooszczędną pracę. Wszystkie modele wyposażone są w tryb ECO, który wyłącza prąd w przewodach ograniczających i doprowadzających, gdy robot się ładuje lub jest zaparkowany. Poza tym kosiarki wracają do bazy najkrótszą drogą (nawet w modelach posiadających 5 metod szukania), by nie tracić niepotrzebnie energii na inne działania niż koszenie.

Cechą charakterystyczną robotów Automower® jest bardzo cicha praca (60 dB). To zasługa przemyślanej konstrukcji. Roboty wyposażone są w obrotowy dysk z ostrzami, innowacyjny silnik bezszczotkowy, który oferuje większą wydajność i jednocześnie zużywa mniej energii oraz gumowe opony zapewniające bezgłośną jazdę po twardym terenie. Wybrane modele Automower® posiadają również bardzo cichy napęd Ultra Silent, który gwarantuje jeszcze niższy poziom hałasu.

kosiarka automatyczna Automower® pracuje w deszczu

Imponująco ciche roboty koszące Husqvarna mogą pracować o każdej porze, bez zakłócania spokoju domownikom i sąsiadom. Jest to bardzo istotne w kontekście problemu zanieczyszczenia hałasem. Warto pamiętać, że nadmierny jego poziom ma bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka.

Kosiarki automatyczne Automower® rozwiązują także problem z utylizacją pokosu oraz jednocześnie ograniczają potrzebę sztucznego nawożenia. Drobne ścinki, które spadają podczas koszenia na trawnik są niewidoczne i nie trzeba ich zabierać. Ponadto w wyniku rozkładu dostarczają glebie odżywcze składniki.

Jaki robot koszący wybrać?

Marka Husqvarna posiada w ofercie roboty koszące do każdego ogrodu. Dostępne są modele zarówno do pielęgnacji trawników o małej powierzchni, jak i wymagających, rozległych terenów. Bez problemu znajdziemy kosiarkę automatyczną do obsługi skomplikowanych ogrodów, również takich z dużą liczbą rabat kwiatowych, krzewów czy ze wzniesieniami.

Zastanawiasz się, czy to dobry moment na zakup robota do koszenia? Zapoznaj się z poradnikiem: Kiedy warto zdecydować się na kosiarkę automatyczną?

Kompaktowy robot koszący do koszenia niewielkich trawników

Robot do koszenia Automower® 305, który wyróżnia się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości doskonale sprawdza się do obsługi trawników o powierzchni do 600 m². Sprawnie kosi na wzniesieniach o nachyleniu 40% oraz automatycznie pokonuje przejścia o szerokości od 60 cm.

Dla doskonałych efektów koszenia posiada szereg innowacyjnych technologii. Automower® 305 wyposażony jest w funkcję systematycznego koszenia wąskich przewężeń. Dzięki czujnikowi pogody dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych, co oznacza, że w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie intensywnie skraca działanie. Z kolei funkcja koszenia po spirali umożliwia wyrównanie różnej wysokości trawy. Posiada też czujnik mrozu – automatycznie przerywa harmonogram pracy w przypadku niskich temperatur by chronić trawnik i maszynę. Ponadto robot może być obsługiwany za pomocą smartfona, ponieważ ma funkcję Automower® Connect@Home (łączność Bluetooth z zasięgiem do 30 m).

Robot koszący do pielęgnacji wymagających trawników

Dużą popularnością cieszy się Automower® 315X, który przeznaczony jest do obsługi średniej wielkości ogrodów do 1600 m² o nierównym ukształtowaniu i skomplikowanym układzie. Efektywnie kosi trawę na wzniesieniach o nachyleniu do 40% i pokonuje wąskie przejścia.

kosiarka automatyczna Husqvarna Automower® 315X

Posiada praktyczną funkcję koszenia po spirali, która zapewnia zawsze równomiernie skoszony trawnik oraz czujnik pogodowy dostosowujący czas pracy do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Automower® Connect (łączność GSM). Funkcja ta umożliwia zdalną obsługę robota za pomocą smartfona z każdego miejsca na świecie. Ponadto dzięki temu może być częścią systemów Smart Home i Smart Garden. Wbudowany fabrycznie GPS wspomaga poruszanie się po trawniku, a w przypadku kradzieży pozwala śledzić urządzenie w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona.

Automower® 315X podobnie jak cała seria X-line wyróżnia się designerskim wyglądem, a dla większego bezpieczeństwa posiada reflektory LED oraz gumowy, przedni zderzak. Ten robot spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Podobne artykuły