Jak podlewać rośliny podczas upałów?

Ogród Data publikacji: 19 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-08-11

Aby zadbać o nasze rośliny podczas upałów musimy regularnie je podlewać. Podczas wysokich temperatur dużo bardziej narażone są na przesuszenie. Jednak robiąc to nieprawidłowo, możemy im jeszcze bardziej zaszkodzić.

Nie podlewaj roślin w południe

Krople wody skupiają promienie słoneczne niczym lupa, a to powoduje na roślinach poparzenia słoneczne. Co więcej, jest to zależne od rośliny. Badania Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie oraz z Instytutu Meteorologii im. Maxa Plancka w Hamburgu [1] pokazują, iż krople wody skupione na gładkiej powierzchni liścia poparzeń nie wywołują (np. liść miłorzębu dwuklapowego). W przypadku, gdy liść ma włoski, te utrzymują krople nad powierzchnią liścia, a wtedy działają one jak szkło powiększające.

Dla bezpieczeństwa naszych roślin nie powinniśmy jednak podlewać ich w samo południe. Przemawia za tym również kolejny argument. Podczas wysokich temperatur i mocnego słońca woda szybciej paruje z gleby, a więc nasze działania są mniej skuteczne.

Najlepiej podlewać rośliny rano lub wieczorem

Wcześniej przytoczone argumenty sprawiają, iż najlepszą porą na podlewanie roślin w naszym ogrodzie jest ranek lub wieczór. Wtedy nie tylko słońce jeszcze tak mocno nie operuje, ale również temperatura jest niższa i woda wolniej odparowuje z gleby. Mimo wszystko powinniśmy starać się kierować strumień wody bezpośrednio na glebę, a nie na liście rośliny i kwiaty.

Rośliny, które posadziliśmy w donicach na balkonie musimy podlewać częściej niż te w ogrodzie. W ich przypadku wilgoć odparowuje jeszcze szybciej. Dlatego najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem. Podczas fal gorąca czasem konieczne podlewanie jest nawet dwa razy dziennie. Do sprawdzenia, czy ziemia jest odpowiednio wilgotna możemy użyć specjalnego testera.

Tester podłoża to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jego głównym zadaniem jest mierzenie wilgotności podłoża. Dzięki temu wiemy, czy roślina potrzebuje podlewania. Bardziej zaawansowane modele potrafią również powiedzieć nam, jaka jest temperatura gleby, kwasowość oraz naświetlenie. Dzięki temu możemy zweryfikować, czy miejsce i ziemia, w której posadziliśmy roślinę są odpowiednie dla jej gatunku.

  • [1] https://cordis.europa.eu/article/id/31699-watering-plants-midday-triggers-sunburn-research-shows/pl

Podobne artykuły