Jak sprawdzić czy trawnik jest dobrze podlany?

Ogród Data publikacji: 27 kwietnia 2023

Trawnik to jedna z najważniejszych części naszego ogrodu, która nie tylko dodaje estetyki naszej przestrzeni, ale także stanowi miejsce relaksu i odpoczynku dla nas i naszych gości. Aby nasz trawnik wyglądał zdrowo i bujnie, ważne jest, aby był odpowiednio nawodniony. W tym artykule omówimy, jak sprawdzić, czy nasz trawnik jest dobrze podlany.

Sprawdzanie poziomu nawodnienia trawnika

Trawnik jest prawidłowo nawodniony, gdy ziemia na głębokości ok. 15 centymetrów jest wilgotna. Możemy to bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy, że wbijemy w ziemię na przykład kijek o długości ok. 15 centymetrów. Jeśli po wyjęciu, będzie na końcu wilgotny, to oznacza, że trawnik otrzymał odpowiednią ilość wody.

Możemy też użyć okrągłego wycinaka, aby wyjąć kawałek gleby. Wykorzystuje się go na przykład do dbania o zraszacze, aby nie zarastały trawą.

Warto również obserwować trawnik. Swoim wyglądem da on nam znać, czy jest podlewany zbyt słabo, albo zbyt mocno. Odpowiednio nawodniona trawa będzie miała głęboki zielony kolor, a same źdźbła będą sprężyste. Podlewana zbyt słabo zacznie żółknąć i usychać. Zbyt intensywne podlewanie będzie za to objawiać się kałużami na powierzchni trawnika, a także utratą jędrności i żółknięciem.

Jak często podlewać trawnik?

Zasada dotycząca podlewania trawnika jest bardzo prosta. Podlewamy go co kilka dni, ale za to intensywnie. Potrzeba bowiem dużo wody, aby dostała się ona na głębokość wcześniej wspomnianych piętnastu centymetrów. Nawet ok. 10 litrów na 1 m2. Podlewając go co około trzy dni, powinniśmy uzyskać odpowiednią wilgotność.

Godzina również ma znaczenie

Trawnik najlepiej jest podlewać wcześnie rano lub dopiero wieczorem. Możemy wybrać porę dostosowaną do naszej aktywności w ciągu dnia. Nie robimy jednak tego w południe, gdy słońce na niebie operuje najmocniej. Wówczas nie tylko zwiększymy koszty utrzymania trawnika, bo część wody po prostu wyparuje, ale też możemy zaszkodzić trawie, która zostanie wypalona przez promienie słoneczne skupione w kroplach wody.

Podobne artykuły