Jak pozbyć się moli spożywczych?

Kuchnia Data publikacji: 30 sierpnia 2019

Mól spożywczy czyli inaczej omacnica spichrzanka to rodzaj ćmy z rodziny omacnicowatych. Jest to szkodnik, którego możemy spotkać w naszej kuchni. Mole spożywcze aktywne są nocą i żyją około 14 dni. W tym czasie składają jaja, głównie na sypkich produktach w naszej spiżarni. Po ok. 10 dniach wykluwają się gąsienice, które następnie żywią się produktami, w których jaja zostały złożone. Potrafią nawet przegryźć foliowe opakowanie by dostać się do innego produkty.

fot. By Pudding4brainsPraca własna, Domena publiczna, Link

Dorosłego mola spożywczego łatwo jest rozpoznać. Swoim wyglądem przypomina ćmę o długości ok. 1 cm i rozpiętości skrzydeł wynoszącej 1,5 cm. Dorosłe osobniki nie żywią się. Ich okres życia jest krótki, a ich zadaniem jest złożenie jaj. Czynią to w produktach sypkich, które są później pożywieniem dla larw, zanim przemienią się w dorosłe mole.

Poniżej znajduje się zdjęcie, na którym możemy zobaczyć jak wygląda poczwarka mola kuchennego na opakowaniu kaszy manny. Będzie miała ona rozmiar ok. 7 mm. Zazwyczaj poczwarki znaleźć można w trudno dostępnych miejscach opakowań różnych produktów jak np. zagięcia. Mają brązowy kolor.

fot. By MalybudowniczymickiewiczPraca własna, Domena publiczna, Link

Tutaj natomiast widzimy larwę oraz dorosłego już osobnika w torebce z ryżem. Larwy są małe. Mają ok. 0.5 cm długości i zazwyczaj są jasne, ale ich kolor zależy też od tego co jedzą. Przez to czasami ciężko je zauważyć. Bardzo łatwo można zauważyć to na obrazku poniżej, gdzie larwa przybrała kolor ryżu. Gdyby żerowała w mące byłaby jaśniejsza. Ten spryt, którym są obdarzone sprawia, że czasami trudno jest je zauważyć.

fot. YouTube – pryskanie

Jak sprawdzić czy mam mole spożywcze w kuchni?

Na zdjęciach przedstawionych powyżej zdążyłaś zauważyć jak wygląda mól spożywczy w różnych stadiach rozwoju. Dzięki temu możesz rozpoznać go gdy pojawi się w Twojej kuchni. Jeśli zobaczysz owada, którzy przypomina ćmę i wyleci z szafki kuchennej lub ze spiżarni to możesz to sygnalizować obecność moli spożywczych. Warto wtedy przejrzeć sypkie produkty takie jak mąka, ryż, kasza i sprawdzić czy nie znajdują się w nich larwy czy poczwarki. Jeśli je zauważysz należy rozpocząć walkę z molami spożywczymi, a zaczynamy to oczywiście od wyrzucenia tych produktów.

W warunkach przemysłowych dokonuje się dezynsekcji specjalnymi środkami chemicznymi lub za pomocą promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego. W warunkach domowych jednak nie decydujemy się zwykle na takie przedsięwzięcia i staramy się zwalczyć mole domowymi sposobami. Dzisiaj podpowiemy Wam jak to zrobić.

Jeśli otworzysz opakowanie sypkiego produktu i zobaczysz, że zaczyna on się zbrylać może to być oznaką działalności mola spożywczego. Pozostawiają one lepkie pajęczynki, które zauważane są wewnątrz opakowań, w których żerują mole. Powodują one zbijanie się sypkich produktów w małe bryłki.

Jeśli zastanawiasz się skąd w ogóle wzięły się w Twojej kuchni to najprawdopodobniej przywędrowały do niej wraz z produktami, które kupiłaś w sklepie. Jeśli mieszkasz w bloku mogły również przywędrować od sąsiadów. Mole w dorosłej formie potrafią latać, dlatego mogą przemieszczać się wentylacją czy wlecieć po prostu przez okno.

Jak zwalczyć mole spożywcze

Mól spożywczy jest pospolitym szkodnikiem w naszych domach. Zmagają się z nim również producenci żywności, może powodować ogromne straty. Mole spożywcze najbardziej lubią pokarmy sypkie dlatego najlepiej jest szukać ich wśród takich produktów jak:

  1. mąka
  2. cukier
  3. kasza
  4. płatki owsiane
  5. mleko w proszku
  6. kawa
  7. herbata
  8. kakao

Pamiętaj o tym, że larwy moli spożywczych potrafią przegryzać plastikowe opakowania by dostać się do środka. Dlatego jeśli nawet masz produkt, który był szczelnie zamknięty, to przed użyciem go sprawdź jego stan, jeśli wcześniej zmagałaś się z molami spożywczymi w sowjej kuchni.

Wyrzuć wszystkie sypkie produkty

Jeśli zauważysz ślady moli spożywczych w jakiejś z szafek to niestety, ale wszystkie sypkie produkty musisz wyrzucić. Mąka, cukier, przyprawy, płatki owsiane, suszone owoce, warzywa, rodzynki, opakowania z bakaliami, makarony, a nawet kawa czy herbata mogą stać się miejscem ich żeru. Lepiej więc nie ryzykować, że jakieś osobniki pozostaną i wyrzucić wszystko. Można je też zabić w temperaturze -15 stopni Celsjusza, ale raczej wątpię aby ktoś chciał mimo wszystko później takie produkty spożywać. Niestety, będzie to dość kosztowna impreza, ale lepiej zrobić to raz, a dobrze.

Pamiętaj o tym, aby produkty te spakować w worek, następnie dobrze go zawiązać by dorosłe osobniki nie mogły z niego wylecieć i powrócić do mieszkania, a następnie od razu wynosimy go na zewnątrz do kubła na śmieci.

Porządki

Po opróżnieniu naszych szafek i spiżarni przychodzi czas na porządki. Musimy umyć wszystko bardzo dokładnie. Warto użyć do tego wody z octem, który ma działanie antybakteryjne. Możesz też użyć dedykowanych środków antybakteryjnych do sprzątania. Zrób o bardzo dokładnie. Jeśli użyjesz octu to wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1. Warto go użyć tym bardziej, że mole spożywcze nie przepadają za jego zapachem.

Sprawdź szczeliny i kratki wentylacyjne

Dobrze sprawdź wszystkie trudno dostępne miejsca, a także kratki wentylacyjne, przez które mogą przedostawać się dorosłe osobniki. Mają one 1 cm długości i nawet po złożeniu skrzydeł nie przejdą przez kratkę, która ma zamontowaną specjalną siatkę. Dlatego jeśli takiej nie masz warto teraz to zrobić i zamontować siatkę, która ochroni nasze mieszkanie przed dostaniem się nieproszonych gości przewodem wentylacyjnym.

Pułapki na mole

Na mole spożywcze dostępne są specjalne pułapki – takie jak lepy na muchy. Jeśli miałaś problem z molami to warto je nabyć i po całym oczyszczaniu kuchni zamontować je na jakiś czas by mieć pewność, że żadne osobniki nie ukryły się gdzieś i w nocy nie wyszły by złożyć jaja wśród świeżo zakupionych w sklepie produktów.

Profilaktyka

Przechowywanie sypkich produktów w oryginalnych opakowaniach jest wygodnym i tanim wyjściem, ale dużo lepiej jest kupić specjalne i szczelne pojemniki, w których będziemy przechowywać wszystkie sypkie produkty. Wtedy mole spożywcze nie będą miały czego szukać w naszej kuchni. Warto też na parapetach mieść miętę. Ten zapach je odstrasza.

Podobne artykuły