Jak podlewać trawę podczas upałów?

Ogród Data publikacji: 04 lipca 2021

Regularne podlewanie trawnika jest bardzo ważną czynnością, jeśli chcemy aby nasza trawa wyglądała pięknie. Podlewać go należy co około trzy dni, jednocześnie bardzo obficie. Chodzi o to, aby woda mogła wniknąć w głąb ziemi, a nie tylko ją zwilżyła. To bardzo ważne, bo inaczej nasz trawnik mimo podlewania nie będzie dostatecznie nawodniony. Szacuje się, że na jeden metr kwadratowy trawnika należy zużyć ok. 10 litrów wody podczas jednego podlewania.

Podlewanie trawnika podczas upałów

Gdy na dworze panują upały sposób, w jaki podlewamy nasz trawnik wymaga pewnej zmiany. Oczywiście podczas fali upałów trawa potrzebuje jeszcze bardziej wody niż zwykle. Ważna jest jednak pora, w jakiej podlejemy trawnik. Unikamy podlewania w ciągu dnia, gdy słońce jest najmocniejsze. Bardzo dobrze jest podlać go wczesnym rankiem, dlatego wielkim ułatwieniem są w takim przypadku wszelkiego rodzaju systemu automatycznego nawadniania. Jeśli jednak wczesne wstawanie jest dla nas problemem, możemy podlać go wieczorem, co również jest dopuszczalne.

Chodzi po prostu o to, aby podlewać go w porze, w której temperatura jest najniższa. Wtedy większa ilość wody wniknie w glebę, a nie odparuje. Pamiętajmy też o tym, że woda działa niczym soczewka skupiając promienie słoneczne. Dlatego podlewanie trawnika w silnym słońcu może wpłynąć na jego wygląd i doprowadzić do „przypaleń”.

Podczas upałów odstępy czasu pomiędzy podlewaniem trawnika mogą zostać zmniejszone, a można robić to nawet codziennie. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie przelać trawnika. Nie powinny tworzyć się na nim kałuże. Możemy odkopać kawałek szpadlem na wysokość 15 centymetrów. W tym miejscu system korzeniowy jest najbogatszy i tam właśnie powinna dotrzeć woda. Jeśli ziemia jest tam sucha oznacza to, że podlewamy trawnik zbyt mało obficie.

Pozostaw dłuższą trawę

Podczas fali upałów warto trochę zwiększyć regulację wysokości w swojej kosiarce i pozostawić trawę nieco dłuższą. To zapobiegnie wysychaniu trawy. Dlatego jej optymalna wysokość to ok. 5 cm. Warto za to kosić go regularnie i często. Nawet 1-2 razy w tygodniu. Ostre również powinny być noże, aby nie szarpały trawy, a równo ją przycinały. Dzięki temu trawa nie będzie wysychać. Suche szare końcówki źdźbeł trawy to często właśnie wina ostrzy kosiarki.

Podobne artykuły