Kwiecień w ogrodzie – co można sadzić i siać w kwietniu?

Ogród Data publikacji: 23 marca 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Wielu działkowców zastanawia się, co siać w kwietniu w ogrodzie. Kwiecień jest intensywnym czasem dla ogrodników. Zazwyczaj jest już dosyć ciepło, w nocy nie ma przymrozków, a dzięki temu można sadzić i siać prosto do gruntu. To jest zdecydowanie najłatwiejszy sposób, więc wielu działkowców właśnie w kwietniu ma pełne ręce roboty. Zaczyna się wiosna, a rośliny właśnie wtedy budzą się do życia. Coraz dłuższe dni dają znacznie więcej możliwości. 

Co siać w kwietniu w ogrodzie?

Jeżeli nie wiesz co siać w kwietniu w ogrodzie, to ta krótka ściągawka bardzo Ci pomoże. Przede wszystkim siejemy warzywa, zioła i kwiaty. W pierwszej połowie miesiąca do gruntu możemy siać warzywa strączkowe – bób i groch, ale również pietruszkę korzeniową, pasternak i cebulę. Druga połowa miesiąca to czas na wysiew pora i buraka ćwikłowego. Przez cały kwiecień siać możemy rzodkiew, szpinak, pietruszkę naciową, koper ogrodowy oraz marchew.

Wraz z początkiem kwietnia możemy też siać rośliny ozdobne bezpośrednio do gruntu. Jest to przede wszystkim złocień trójbarwny, szarłat zwisły i wiechowaty, smagliczka nadmorska, rezeda wonna, nagietek lekarski, nachyłek barwierski, godecja wielkokwiatowa, dziwaczek, cynia wytworna, chaber bławatek i aksamitka niska. Jeżeli temperatury w nocy nie spadają poniżej zera, to można też wysiać groszek pachnący, dimorfotekę, wilec, powój trójbarwny i eszolcję. 

W kwietniu możemy też z powodzeniem zacząć wysiew ziół. Świetnie sprawdzą się zioła jednoroczne, takie jak kminek, rumianek pospolity, cząber, kolendra siewna, majeranek, ale również wieloletnie – szałwia lekarska, mięta i lubczyk ogrodowy. Zioła możemy siać pomiędzy warzywami, co będzie też w wielu przypadkach miało pozytywny wpływ na warzywa. Warto wysiewać szałwię obok kapusty, a mięte obok fasoli. 

Co sadzić w kwietniu w ogrodzie?

Wiele osób zastanawia się też, co sadzić w kwietniu w ogrodzie? Jest to idealny moment na sadzenie krzewów i drzew. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy umieścić korzenie w wodzie na kilka godzin. W tym czasie możemy przygotować miejsce do posadzenia. Musimy wykopać dołek, który będzie na tyle duży, aby korzenie miały wystarczająco miejsca. Nie powinny się wyginać ani zawijać. Jeżeli to się nie uda, to możemy je delikatnie przyciąć.

Po posadzeniu zawsze dokładnie podlewamy, ponieważ korzenie muszą się dobrze wymieszać z ziemią. Ten zabieg powtarzamy przez kilka kolejnych tygodni. Drzewka owocowe warto przyciąć po posadzeniu. Powinniśmy też zadbać o inne drzewka i krzewy, które sadziliśmy w poprzednich latach. Przycinamy te, które zakończyły kwitnienie, ale pozbywamy się również suchych i martwych części roślin. 

Regeneracja trawnika w kwietniu

Chcesz wiedzieć co sadzić w kwietniu w ogrodzie oprócz drzew i krzewów? Nadejście wiosny to idealny moment na regenerację trawnika, ale również posianie nowego lub rozłożenie go z rolki. Powinniśmy o to zadbać każdego roku, najlepiej właśnie w kwietniu. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie trawnika z zalegających odpadków i liści. Następnie warto wykonać aerację i wertykulację. Gęsto i głęboko nakłuwamy trawnik, żeby go napowietrzyć, a później wertykulatorem nacinamy darń. 

Jeżeli trawnik jest miejscowo zniszczony przez szkodniki, to powinniśmy wyrównać teren i posiać nową trawę. W kwietniu możemy też zacząć ją kosić i nawozić. To przyspieszy wzrost i ograniczy powstawanie chorób. 

Skuteczna ochrona roślin

Wraz z nadejściem wiosny, dłuższymi dniami i pierwszymi promieniami słońca, nadchodzi też wyczekiwany przez ogrodników okres wegetacji roślin. Budzą się one do życia i zaczynają intensywny wzrost. Niestety do życia budzą się również szkodniki. Powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę roślin. Warto korzystać z naturalnych substancji, a chemię wybierać w ostateczności. W sklepach znajdziemy wiele gotowych preparatów, ale część z nich możemy zrobić sami. 

Taka naturalna ochrona jest nie tylko dobra dla środowiska i roślin, ale też dla naszego zdrowia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku warzyw i ziół, które później chcemy wykorzystywać w kuchni. Z kolei chwastów możemy pozbyć się ręcznie lub użyć do tego sody oczyszczonej. 

Podobne artykuły