Co zrobić, aby koty nie załatwiały się w naszym ogródku?

Ogród Data publikacji: 20 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-11-25

Obce koty załatwiające swoje potrzeby w naszych pięknych rabatkach, to koszmar każdego amatora ogrodnictwa. Wszyscy dobrze wiemy, że koty chadzają swoimi drogami. Właścicielom ciężko byłoby upilnować je, aby nie opuszczały domowego podwórka. Może nam się jednak nie podobać, gdy zaczną zbyt często odwiedzać nasz ogród i pozostawiać w nim nieprzyjemne niespodzianki. Na szczęście nie jesteśmy w tej kwestii bezbronni. Istnieją sposoby, które mogą odstraszyć obce koty od naszego ogrodu.

Pozostawianie odchodów to nie jedyne szkody, które mogą wyrządzić w naszym ogrodzie obce koty. Ich upodobanie do drapania, wylegiwania się i walk z innymi osobnikami o terytorium sprawia, że nasze piękne rabatki po wizycie takich gości mogą już nie wyglądać tak samo. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak odstraszyć koty, a jednocześnie nie robić im krzywdy?

Środki odstraszające koty

Producenci środków odstraszających doskonale zdają sobie sprawę, że koty również mogą być nieproszonymi gośćmi w naszym ogrodzie. Stąd w sklepach znajdziemy szeroki wybór preparatów, które mogą je odstraszyć. Najczęściej są to środki, które również będą działać na psy.

Produkty tego typu działają już po pierwszym użyciu, a co najważniejsze nie są one uciążliwe dla ludzi. Bazują one na zapachach, których te zwierzęta nie lubią. Dzięki temu skutecznie je odstraszają. W naturze istnieją również zapachy, które dla kotów są odstraszające. Możemy wykorzystać to stosując domowe sposoby.

Zapachy, które odstraszą koty

Lawenda jest jedną z tych roślin, za których zapachem koty nie przepadają. Jeśli chcesz, aby przestały odwiedzać Twój ogród, postaraj się o to, aby w różnych jego częściach rosła lawenda i w swój naturalny sposób stanowiła odstraszacz na te zwierzęta.

Sadząc lawendę warto pamietać o tym, że lubi ona słoneczne miejsca. Ziemia w której rośnie powinna być dobrze przepuszczalna. Nie lubią podmokłych terenów. Dlatego czasem warto wykonać drenaż przed posadzeniem lawendy w danym miejscu, jeśli podłoże jest gliniaste. Jako drenaż mogą posłużyć nam choćby kamienie czy warstwa keramzytu.

Koty nie przepadają również za zapachem octu oraz cytrusów. Możemy więc przygotować domowe pachnidła o tym zapachu. Może to być kawałek materiału zamoczony w soku z cytryny lub w occie. Aromat taki jednak na świeżym powietrzu dość szybko zacznie się ulatniać. Dlatego skuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie środków odstraszających dostępnych w sklepach lub posadzenie lawendy.

Sposoby na odstraszenie kotów

Koty nie lubią być mokre. Jeśli podlewamy ogród i uda nam się przyłapać wówczas kota i zrosić go wodą, to istnieje szansa, że zacznie on unikać naszego ogrodu.

Kolejny sposób to posiadanie psa. Pies to naturalny wróg kota i chętnie będzie wyganiał go ze swojego terenu. Koty czując zapach psa będą również unikać naszego ogrodu.

Czy koty zagrażają zdrowiu człowieka?

Koty są zwierzętami, które mogą być środkiem transportu dla różnych chorób. Koty mogą przenosić takie choroby, jak wścieklizna, błonica, tężec i ospa wietrzna. Wszystkie te choroby są niebezpieczne dla ludzi. Koty mogą także przenosić inne choroby, które nie są tak niebezpieczne dla ludzi, ale mogą być dla nich dokuczliwe. Należy więc uważać na koty i unikać ich, jeśli się da.

Podobne artykuły