Co może podgryzać rzodkiewkę w ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 08 czerwca 2021

Rzodkiewka może stać się apetycznym kąskiem dla wielu szkodników. To, które z nich dorwały się do naszych upraw zależy od tego, w jakim miejscu są podgryzione rzodkiewki oraz jak duże są szkody. Jeśli podgryzana jest część znajdująca się nad ziemią, mogą to być ślimaki. Pod ziemią może podgryzać ją turkuć podjadek. Jednak to nie wszystkie szkodniki, dla których może stanowić ona przekąskę.

Ślimaki

Ślimaki podgryzają rzodkiewkę ponad poziomem ziemi. Dlatego na ich działanie najbardziej narażona jest nać rzodkiewki. Ich działalność rozpoznamy po dziurach w listkach. Walczyć ze ślimakami możemy na kilka sposobów. Jednym z nich jest ich wyłapywanie i wynoszenie z dala od naszego ogrodu. Aby sobie to ułatwić możemy zakupić specjalne pułapki na ślimaki.

Znanym wszystkim ogrodnikom amatorom sposobem jest miseczka z piwem. Zakopujemy ją w ziemi, a następnie wlewamy do niej piwa. Ślimaki bardzo je lubią, ale gdy wejdą już do miseczki nie uda się im z niej wydostać.

Turkuć podjadek

Turkuć jest szkodnikiem, którego działanie nie jest dla nas od razu widoczne. Działa on bowiem pod ziemią podgryzając nasze rośliny od spodu. O fakcie tym dowiadujemy się dopiero, gdy zaczniemy zbierać nasze zbiory lub rośliny zaczną marnieć.

Jest to niezwykle uciążliwy szkodnik, z którym walka nie jest prosta. Wyłapywanie go jest trudne. Dlatego najlepszym ze sposobów jest zastosowanie specjalnych środków przeznaczonych do jego zwalczania. Jego wygląd również nie należy do najprzyjemniejszych. Owad ten osiąga całkiem spore rozmiary. Dorosły turkuć podjadek może mieć 7 centymetrów długości.

Większość czasu spędza pod ziemią. Dlatego jeśli chcemy go złapać, najlepiej jest zastosować pułapki. To metoda dla tych, którzy nie chcą stosować w swoim ogrodzie chemii. Pułapkę chwytną możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Wykorzystać możemy tutaj pułapkę na ślimaki. Składa się ona z dwóch części. Pojemnika oraz pokrywki. Pułapkę zakupujemy w ziemi w miejscach, w których żeruje turkuć, tak by krawędź pojemnika znajdowała się na równi z powierzchnią ziemi.

Skutecznym sposobem jest zastosowanie środków na turkucie. W sklepach można obecnie znaleźć również naturalne produkty służące do jego zwalczania.

Pchełka smużkowana

Pchełka smużkowana jest małym chrząszczem, który bardzo lubi wygryzać liście rzodkiewki. To bardzo mały owad, który ma zaledwie 3 mm długości. Chrząszcze te potrafią skakać. Oprócz pchełki smużkowanej często spotkamy również inne pchełki, które potrafią być jeszcze mniejszych rozmiarów.

Ich obecność poznamy po drobnych wygryzionych w liściach otworach. Duża ilość pchełek sprawia, że liście zaczynają brązowieć i umierać. Do walki z nimi stosuje się opryski chemiczne. Osoby, które wolą ich nie stosować mogą wykorzystać agrowłókninę do ochrony wczesnych upraw.

Śmietka kapuściana

Śmietka kapuściana to kolejny szkodnik, który może zainteresować się naszą uprawą rzodkiewki. Jej larwy wylęgają się z jajek. Następnie żerują one na rzodkiewce. Poznamy ich obecność po tym, że rzodkiewka będzie miała „ciemne pajęczynki”. Korzenie roślin, na których żeruje ten szkodnik ciemnieją. Roślina ta również wolniej rośnie i nie wykształca się w pełni.

Nie będą to jednak duże ślady ugryzień z racji tego, że larwy śmietka nie są duże. Mają od 4 do 6 mm długości. Walczyć z nimi można stosując preparat Bioczos. To ekologiczny wyciąg z czosnku, z którego robimy roztwór wodny, a następnie podlewamy nim ziemię. Utrudnia to identyfikację rzodkiewki przez śmietka. Samice śmietka składają jaja w pobliżu rzodkiewki wiosną.

Podobne artykuły