Jak podlewać storczyki?

Dla wielu utrzymanie storczyków jest trudnym zadaniem. Nie raz albo przesychają, albo po prostu gniją zbyt często podlewane. Jak podlewać storczyki aby długo były piękne i kwitły nam przez lata? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie.

Jak podlewać storczyki

Podlewanie storczyków w gruncie rzeczy jest proste, wystarczy nauczyć się kilku zasad i postępować według nich. Dzięki temu nasze storczyki długo będą wyglądały pięknie i na pewno nic im się nie stanie. Jednak zanim zaczniemy podlewać storczyk to najpierw musimy go kupić. Dlatego idąc do sklepu i szukając okazji zwróćmy również uwagę na to by kwiat nie miał żadnych plam oraz złamań. Weźcie do ręki wystające korzenie i sprawdźcie czy są jędrne. Już w sklepie mógł ktoś o niego źle zadbać i zacznie od gnić.

Jakie warunki lubi storczyk

Storczyk lubi jasne miejsca, ale jednocześnie trzeba uważać by roślina nie była narażona na mocne słońce, zwłaszcza latem. Dlatego świetnie spraszają się parapety na wschodnich oknach. Jeśli takim nie dysponujemy możemy go ustawić w równie słonecznym miejscu, ale w głębi pomieszczenia.

Optymalna temperatura dla storczyka to 24 stopnie Celsjusza latem i 18 zimą. Lubią gdy w powietrzu jest dość dużo wilgoci dlatego często zimą dostają w kość gdy pomieszczenie jest wysuszone przez ogrzewanie. Należy uważać aby poziom wilgotności nie spadał wtedy poniżej 60% i ewentualnie powiesić na kaloryferach parowniki lub kupić nawilżacz powietrza. Będzie to dobre również dla nas, bo suche powietrze nam także szkodzi.

Wiemy już zatem jakiego storczyka kupić oraz w jakich warunkach go trzymać. Przejdźmy zatem do rzeczy, która wszystkim wydaje się najtrudniejsza, a chodzi oczywiście o podlewanie storczyków. Trzeba przyznać, że jest to czynność, która wymaga od nas trochę więcej zaangażowania niż w przypadku innych kwiatów. Jednak robiąc to poprawnie storczyk odpłaci nam się swoim pięknym wyglądem przez wiele sezonów.

Podlewanie stryczków, a właściwie umiejętne wykonanie tej czynności to tak naprawdę kluczowa kwestia w udanej ich uprawie. Najpierw musimy sprawdzić czy storczyk już potrzebuje wody. W tym celu oglądamy doniczkę. Musicie bowiem wiedzieć, że storczyk powinien być w przeźroczystej doniczce. To umożliwia dobrą jego obserwację. Oczywiście nie byłoby to zbyt estetyczne gdyby tak stał na parapecie. Dlatego storczykowi kupuje się osłonkę, do której go się wkłada. Najlepiej aby osłonka była pełna i nie miała żadnych dziurek, wtedy wykorzystamy ją od razu do podlewania storczyka. Trochę to nam ułatwi sprawę.

Kiedy podlać storczyka?

Jeśli korzenie robią się białe to oznacza, że storczykowi brakuje wody. Gdy są ładne i zielone to mamy jeszcze czas i nie musimy go podlewać.

Jeśli już wiemy, że wymaga on podlewania to musimy przejść do samej czynności. Jest to bardzo proste. Do miski wkładamy storczyka wraz z doniczką i zalewamy go odstaną wodą. Podlewamy porządnie z każdej strony aby woda wręcz przeleciała przez storczyk do naczynia, w którym stoi. Pamiętamy by lać wodę wokół rośliny, a nie po niej.

Storczyk zostawiamy w tej wodzie na pół godziny aby miał okazję się napić. Powinniśmy zauważyć różnicę po samych korzeniach, które powinny w tym czasie stać się znów zielone. To oznaka, że możemy wyciągnąć go z wody.

Dlatego przydaje się pełna osłonka. Nie musimy wtedy przekładać storczyki do misek. Wystarczy zalać je w osłonce, a potem podejść i odlać wodę, która w niej została. To już wszystko jeśli chodzi o podlewanie storczyków. Zazwyczaj robi się to co około dwa tygodnie i warto dać im okazję do tego by sobie wyschły i poczekać, aż korzenie naprawdę zrobią się białawe. Storczyki tak naprawdę bardzo łatwo jest przelać myśląc, że podlewamy je tak często jak tego potrzebują.

Zobacz również: Jak pielęgnować storczyki używając czosnku

Skomentuj

Jak podlewać storczyki?