Co zrobić, gdy pilot do telewizora nie działa

Porady Data publikacji: 14 maja 2023

Pilot do telewizora nie działa, a za chwilę zacznie się ważny serial lub mecz? Pilot do tv potrafi zepsuć się w najbardziej niekorzystnym momencie. Wtedy, gdy akurat najbardziej go potrzebujemy. Co w takiej sytuacji robić? Czy możemy go szybko naprawić albo zrobić coś innego, aby obsłużyć telewizor? Podpowiemy Wam, w tym artykule.

Wymień baterie.

To najprostsza i najszybsza rzecz, którą możesz zrobić. Rozładowane baterie w oczywisty sposób sprawią, że pilot nie będzie działa. Jeśli jednak po ich wymianie nadal nie możesz sterować telewizorem, możesz nieco pogłębić diagnozę domowymi sposobami.

Sprawdź, czy działa podczerwień i przyciski.

Piloty od telewizora działają w większości na podczerwień. Emituje ją mała dioda, która znajduje się na froncie urządzenia. Nasz wzrok jej nie rejestruje, ale za to kamera aparatu w telefonie zauważy światło podczerwone.

Wystarczy, że włączycie aparat, a następnie skierujecie go na diodę. Naciśnijcie przycisk i sprawdźcie, czy światło z lampki będzie widoczne na ekranie telefonu. Jeśli zamiga, to oznacza, że podczerwień oraz przyciski działają.

Niektóre piloty od telewizorów mają również specjalną diodę sygnalizującą wciśnięcie przycisku. Dzięki temu wiemy, że przyciski funkcjonują poprawnie. Jeśli podczerwień lub dioda jest widoczna cały czas, może to oznaczać, że jakiś przycisk się zablokował. Do środka mogły wówczas dostać się zanieczyszczenia.

Co zrobić, gdy przyciski nie działają?

Dioda kontrolna nie świeci się, a w telefonie nie widzisz światła podczerwonego? Możliwe, że przyciski nie działają. Często wystarczy po prostu usunąć zanieczyszczenia między przyciskami a modułem sterującym. Wystarczy więc rozkręcić pilot, a następnie przeczyścić obudowę i gumowe elementy.

Pilot dalej nie działa, co robić?

Najprawdopodobniej będzie potrzebna wymiana pilota na nowy, ale nie oznacza to, że pozostajemy bez możliwości sterowania telewizorem. Możemy skorzystać z przycisków do sterowania ręcznego, które znajdziemy na obudowie telewizora. Zapewniają one dostęp do podstawowych funkcji w sytuacjach awaryjnych. Nie są jednak zbyt wygodne w użytkowaniu i oczywiście musimy za każdym razem wstać z miejsca i podejść do odbiornika.

Sterowanie telewizorem za pomocą smartfona

Wielu producentów telewizorów udostępnia dedykowane aplikacje do sterowania telewizorem za pomocą telefonu. Imitują one pilot, wyświetlając na ekranie telefonu przyciski, z których możemy skorzystać. Wiele darmowych i płatnych aplikacji tego typu znajdziemy też w Google Play oraz App Store. Warto przed ich instalacją sprawdzić oceny i komentarze.

Jeśli posiadasz telewizor z systemem Android TV, możesz sterować nim za pomocą smartfona z systemem Android i aplikacji Google Home lub Google Assistant.

Niektóre smartfony mają wbudowany nadajnik podczerwieni (IR Blaster), który pozwala na sterowanie urządzeniami, takimi jak telewizory, przy użyciu sygnałów podczerwieni. Jeśli Twój smartfon ma tę funkcję, możesz pobrać i zainstalować aplikację uniwersalnego pilota zdalnego sterowania.

Podobne artykuły