Jak pamiętać o wzięciu leków? 3 sposoby, które warto znać!

Zdrowie Data publikacji: 02 maja 2021

Jeśli musisz codziennie brać leki, ale zdarza Ci się o tym zapomnieć, to te sposoby pomogą Ci pamiętać o ich wzięciu. Regularne przyjmowanie leków według dawek zaleconych przez lekarza jest bardzo ważne w procesie naszego leczenia. Dlatego nie powinniśmy o tym zapominać. Musimy brać tabletki w wyznaczonych godzinach i nie pomijać dawek.

Przypomnienie w kalendarzu

Korzystasz ze smartfona? Każdy z nich posiada wbudowaną aplikację kalendarza. Aplikacja taka pozwala na tworzenie wydarzeń powtarzalnych. Możemy więc utworzyć wydarzenie o nazwie „Wziąć leki”. Następnie ustawić mu godzinę np. na ósmą raną oraz przypomnienie. Następnie powtarzanie wydarzenia codziennie. Mamy gotową przypominajkę, która codziennie rano o godzinie ósmej poinformuje nas o tym, że musimy wziąć swoje leki.

To najszybszy sposób na stworzenie przypomnienia, które każdego dnia zaalarmuje nas o potrzebie wzięcia naszych leków. W notatkach do wydarzenia możemy umieścić przykładowo informację o lekach, które mamy połknąć rano i dawkowaniu. Dla leków branych popołudniu czy wieczorem, możemy ustawić kolejne wydarzenia.

Organizer na tabletki

Szczególnie osoby starsze nie korzystają z nowych technologii. Biorą one natomiast regularnie różnego rodzaju leki, o których muszą pamiętać. Przydatny w takiej sytuacji jest organizer na tabletki. Najlepiej, aby powalał od razu przygotować leki na cały tydzień. Wtedy wystarczy raz w tygodniu usiąść i powkładać tabletki do odpowiednich szufladek. Następnie codziennie je pobierać, a gdy zapomnimy od razu się o ty dowiemy, gdyż tabletki pozostaną w szufladce.

Istnieją również specjalne organizery, które posiadają funkcję przypominania o wzięciu leków. To dobry pomysł dla osób starszych, które często zapominają o wzięciu tabletek, nawet gdy znajdują się one w organizerze. Wtedy coś w rodzaju budzika przypominającego o wzięciu leków jest bardzo przydatne.

Dedykowane aplikacje

Zarówno na iOS, jak i Android znajdziemy dedykowane aplikacje, które przypominają nam o wzięciu lekarstw na czas. Aplikacja taka nie tylko przypomni nam o tym, aby wziąć leki. Będzie również dziennikiem zażywania tabletek. Będziemy wiedzieć, w którym dniu dawkę pominęliśmy lub wzięliśmy ją później i o jakiej godzinie. Informacje takie mogą być przydatne podczas wizyty u lekarzu i ustaleniu skuteczności podjętego leczenia.

Na system Android dostępna jest przykładowo aplikacja „Przypomnienia o lekach i dziennik zdrowia”. Na iOS jej odpowiednikiem jest aplikacja „Przypomnienia o lekach’.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły