Grzyb kozia broda – jak go rozpoznać i przygotować

Zdrowie Data publikacji: 28 września 2022 / Aktualizacja: 2022-10-03

Kozia broda to potoczna nazwa tego grzyba. W atlasach grzybów znajdziemy go pod nazwą siedzuń sosnowy lub szmaciak gałęzisty. Chociaż uważany jest za rzadki gatunek grzybów, to znalezienie go nie jest wcale tak trudne. Możemy natknąć się na niego podczas spacerów w lasach iglastych, ale swoim wyglądem sprawia, iż wielu grzybiarzy go omija nie wiedząc, że tak naprawdę jest jadalny i bardzo smaczny.

Kozia broda – jak rozpoznać tego grzyba?

Wielu osobom przypomina on wyglądem kalafior. Jego kształt z pewnością jest bardzo charakterystyczny i jest głównym powodem, dla którego go omijamy podczas zbierania grzybów. Posiada nieregularną fakturę, która charakteryzuje się pofałdowanymi płatkami. Całkowicie więc różni się od grzybów, do których przywykliśmy. Nie posiada powiem trzonu oraz kapelusza.

Kozia broda

Młody okaz koziej brody będzie miał biały kolor. Później zaczyna on zmieniać barwę na żółtą, kremową, a nawet żółtobrązową. Sam miąższ będzie miał biały kolor, a smakiem przypomina on orzechy. To sprawia, że grzyb ten jest bardzo smaczny i posiada charakterystyczny ceniony przez grzybiarzy smak. Dlatego widząc go w lesie, nie warto się od niego odwracać. Możemy zabrać go ze sobą do domu, a następnie przygotować w bardzo prosty sposób.

Wkładając go do koszyczka musimy jednak uważać. Grzyb ten bardzo łatwo się łamie i zgniata. Dlatego nie powinien leżeć pod innymi grzybami, a także w foliówkach, w których łatwo uległby uszkodzeniu.

Wielu grzybiarzy omija go nie tylko z powodu wyglądu. Grzyb ten od 1990 roku znajdował się pod ochroną. W 2014 roku jednak została ona uchylona i popularnego szmaciaka możemy bez przeszkód zbierać.

Z jakim grzybem można pomylić kozią brodę?

Siedzuń dębowy jest grzybem, z którym można pomylić kozią brodę. Jest to jednak bardzo rzadki grzyb, który w Polsce posiada status zagrożonego wyginięciem. Jest on jaśniejszy od siedzunia sosnowego. Jego struktura posiada bardziej rozpostarte i listkowate zakończenia odgałęzień.

Siedzuń dębowy – Autorstwa Julian Robichaux – Picture taken by me, in my back yard, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4511910

Czy kozia broda jest grzybem jadalnym?

Tak. Możemy bez obaw zbierać kozią brodę i jeść. Jego niebanalny smak sprawia, że jest on chętnie przyrządzany jako samodzielna przekąska bez żadnych dodatków. Nie ogranicza to jednak jego zastosowania. Stanowi aromatyczny dodatek do zup, sosów i innych dań, w których będziemy używać grzybów leśnych.

Oczywiście przed spożyciem szmaciaka, najpierw musimy poddać go obróbce termicznej.

Siadzuń sosnowy – gdzie można go znaleźć?

Najłatwiej będzie znaleźć go w lasach iglastych w pobliżu korzeni drzew. Możemy spotkać go również w lasach mieszanych. Jeśli jednak chcemy zwiększyć swoje szanse, wtedy najlepiej wybrać się do lasu z przewagą sosen i świerków.

Jak przygotować kozią brodę?

Grzyb ten świetnie smakuje smażony. Wykorzystuje się go również do zup i sosów. Aby jednak w pełni poznać jego walory smakowe, warto go usmażyć i zjeść samodzielnie. Najlepiej smakuje usmażony na maśle.

Przed usmażeniem musimy go jednak oczyścić co jest najbardziej pracochłonnym zajęciem. Delikatność i fałdy sprawiają, że nie należy to do najłatwiejszych zadań i wymaga czasu. W tym celu najlepiej jest podzielić go na części.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły