Jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania

Porady Data publikacji: 19 października 2021

Sezon grzewczy zawsze jest sporym obciążeniem dla naszego budżetu domowego. W tym roku po podwyżkach cen energii ogrzewanie stało się jeszcze droższe. We wrześniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Powoduje to wzrost cen gazu o 7,4%. Według wyliczeń URE ogrzewający domy gazem zapłacą więcej o 4,89 proc. miesięcznie.

W połączeniu z rosnącą inflacją, wzrostem cen w sklepach i na stacjach benzynowych, nasz budżet domowy co miesiąc wystarcza nam po prostu na mniej. Kurczą się więc również nasze oszczędności, które powinny tworzyć stabilną poduszkę finansową na trudne czasy.

Warto jest więc zrewidować nasze finanse domowe, ale również to w jaki sposób zarządzamy naszym domem. Może się bowiem okazać, że jesteśmy w stanie oszczędzić pieniądze zmieniając swoje nawyki i ograniczając niepotrzebne wydatki.

W tym artykule chcielibyśmy zająć się tematem ogrzewania naszych mieszkań i domów. Czyli tym co faktycznie ostatnio zdrożało i powoduje duże ubytki w naszym domowym budżecie. Przedstawimy Wam kilka rad i sposobów, dzięki którym możecie efektywniej utrzymywać ciepło w ogrzanych pomieszczeniach. Dzięki temu zużyjecie mniej energii do ich ogrzania, a to przełoży się na niższe rachunki.

Uszczelnij okna i drzwi

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie powinniśmy nadmiernie uszczelniać naszych domów i mieszkań. Oczywiście powoduje to pewne straty ciepłą, ale jest niezbędne dla prawidłowej wymiany powietrza i naszego zdrowia. Zbyt duża szczelność powoduje wzrost poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. To następnie sprzyja rozwojowi pleśni, która jest problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym.

Dlatego nawet zimą należy zadbać o to, by wszystkie kanały wentylacyjne były szczelne. My za to uszczelnić możemy to co szczelne zostać powinno. Warto więc zrewidować stan uszczelek w oknach. Ich zły stan powoduje znaczną utratę ciepła. Nasz piec grzewczy musi więc pracować intensywniej, aby ją rekompensować. To następnie powoduje wysokie rachunki.

Stan uszczelek jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie. Wystarczy zbliżyć dłoń do ramy okna i przesuwając sprawdzić, czy nie czujemy na niej lekkiego podmuchu powietrza. Możemy również wyczulić nas słuch, by sprawdzić, czy dźwięki dochodzące z zewnątrz nie są zbyt głośne. To właśnie uszczelki pomagają je wytłumić, ale aby to zrobić muszą być sprawne. Skuteczne jest również sprawdzanie przeciągu za pomocą płomienia świecy. Należy tylko uważać, by nie przypalić okna.

Jeśli wyczujemy nieszczelności czasami wystarczy doregulować okna. Docisk skrzydła do ramy jest bowiem regulowany. W innych przypadkach dodatkowo może być potrzebna wymiana uszczelek na nowe, co nie jest zabiegiem kosztownym, ani trudnym. Jesteśmy w stanie wykonać to samodzielnie, ale jeśli nie posiadamy zdolności manualnych, możemy skorzystać z usług firm zajmujących się montażem okien. Tym bardziej, że na rynku jest dostępnych wiele produktów umożliwiających lepszą izolację stolarki okiennej. Odpowiedni ich dobór wymaga doświadczenia.

Jak samodzielnie wyregulować okna

Po otwarciu ramy okiennej na okuciu zauważymy śrubę. Na każdym oknie jest kilka takich punktów regulacji. Mimośród może być regulowany kluczem płaskim, śrubokrętem lub imbusem. Niektóre śruby posiadają oznaczenia, które pomagają nam wyregulować okno. Nawet jeśli nie macie oznaczeń, to z łatwością zauważycie, że mimośród jest niesymetryczny. Z jednej strony jest grubszy, a z drugiej cieńszy. Aby ustawić go w tryb zimowy obracamy go tak, aby by grubsza część znajdowała się jak najbliżej wewnętrznej strony skrzydła okiennego.

Regulacja docisku skrzydła do ramy

Ustawienie takie sprawia, że odległość między śrubą, a ramą jest najmniejsza. Dzięki temu podczas zamykania okna skrzydło lepiej przywiera do ramy ciaśniej wchodząc w specjalnie na niej zamontowany zawias. Informację o tym, w jaki sposób dokonuje się regulacji zima/lato w naszych oknach z pewnością znajdziemy w instrukcji lub na stronie producenta.

Podczas zamykania okna ustawionego w tryb zimowy poczujemy wyraźny opór na klamce. Dzięki temu, że skrzydło lepiej przylega zamknięcie okna wymaga nieco więcej siły.

Podobnie, jak w przypadku okien warto zadbać o drzwi. Tutaj również pomocna będzie regulacja lub wymiana uszczelek. Sprawdź czy przy zamkniętych drzwiach zimne powietrze nie dostaje się pomiędzy skrzydłem drzwi, a framugą do środka. Skontroluj również bramę garażową. Dzisiaj najpopularniejsze są bramy segmentowe. Na ich dolnej krawędzi znajdziemy gumową uszczelkę. Brama powinna być tak wyregulowana, aby podczas zamknięcia jej uszczelka ta szczelnie zabezpieczała miejsce między podłogą garażu, a bramą. Dzięki temu zimne powietrze z zewnątrz nie będzie wpadało do garażu, a następnie wychładzało również naszego domu.

Ubieraj się cieplej

Kolejnym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest po prostu zmniejszenie zadanej temperatury i cieplejsze ubieranie się. Oczywiście komfortowo jest zimą chodzić w domu w krótkich spodenkach i koszulce. Nie jest to jednak zbyt ekonomiczne. Dlatego jeśli chcemy oszczędzić, warto zacząć się ubierać cieplej i grzać mniej.

Aby móc prognozować dokładne oszczędności, jakie z tego tytułu odniesiemy, musielibyśmy wyliczyć jednostkową stratę ciepła naszego domu. Mnożąc ją przez ilość godzin w ciągu doby (24) otrzymamy w wyniku ilość kWh, jaką oszczędzimy obniżając temperaturę o jeden stopień. Możemy przemnożyć tę oszczędność przez 30 dni, aby dowiedzieć się ile oszczędzimy miesięcznie.

Zamiast skomplikowanych obliczeń możemy również posłużyć się eksperymentem. Spisać licznik gazu i przez kilka dni funkcjonować, tak jak zawsze. Następnie dokonać kolejnego spisania i zmniejszyć temperaturę na taki sam okres czasu. Pamiętajmy, że warunki zewnętrzne muszą być podobne, aby eksperyment był miarodajny. Po jego wykonaniu będziemy wiedzieć ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

Zadbaj o podłogi

Ciepłe powietrze zawsze idzie ku górze, a zimne opada na dół. Dlatego przy ziemi jest zdecydowanie chłodniej, a uczucie to sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Marzną nam stopy, czujemy potrzebę mocniejszego ogrzewania pomieszczenia.

Warto o to zadbać i nie tylko zakładać cieplejsze skarpetki i kapcie, ale też choćby kładąc dywan w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dywan stanowi doskonała izolację i sprawia, że jest nam cieplej.

Prawidłowe wietrzenie zimą

Wietrzenie jest ważne rownież zimą. W tym artykule wspominaliśmy o tym, jak jest istotna wymiana powietrza i usuwanie wilgoci. Dlatego nawet, gdy na dworze panują nieprzyjemne temperatury, to musimy co pewien czas wywietrzyć mieszkanie. Dobrym wskaźnikiem tego, że robimy to zbyt rzadko jest zbierająca się na oknach wilgoć.

Podczas wietrzenia zimą bardzo ważna jest technika z jaką czynność tę wykonamy. Dzięki temu możemy skutecznie wywietrzyć pomieszczenie jednocześnie powodując najmniejsze straty ciepła i tym samym generując mniejsze koszty przywrócenia pożądanej temperatury.

Dlatego wietrząc musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

  1. Podczas wietrzenia wyłącz ogrzewanie.
  2. Wietrzymy szybko, ale intensywnie. Zamykamy pomieszczenie, a następnie otwieramy w nim szeroko okna na 10 minut. Dzięki temu nie wychładzamy nadmiernie murów i sprzętów, które również będą oddawać zimno do pomieszczenia, póki nie nabędą temperatury pokojowej.
  3. Pilnujemy by nie wywoływać przeciągu.
  4. W ten sposób wietrzymy pomieszczenie po pomieszczeniu.

W pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność powietrza, takich jak łazienka czy kuchnia, warto przemyśleć założenie regulowanych wywietrzników. Obecnie na rynku dostępne są różne modele wywietrzników, które bez problemu zamontujemy w istniejących oknach. Nawet takie, które nie wymagają trwałej ingerencji w ramę okienną. Pomogą one nam zadbać o stałą cyrkulację powietrza bez zbędnych strat ciepła.

Odsłoń okna

Korzystaj z naturalnego ciepła, które daje słońce. Najlepsze jest w tym to, że nic Cię to nie kosztuje. W pogodny dzień wystarczy odsłonić okna i pozwolić, by promienie słoneczne padające przez szybę nagrzewały wnętrze. Gdy słońce zacznie zachodzić zasłoń okna, aby ograniczyć uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz.

Zadbaj o grzejniki

Co roku należy sprawdzić stan instalacji grzewczej. W razie potrzeby uzupełnić ją wodą i odpowietrzyć grzejniki. Nie zawsze grzejnik będzie grzał całą swoją powierzchnią. Winowajcą jest tutaj zapowietrzenie. Na szczęście każdy z grzejników posiada odpowietrznik, z którego skorzystanie jest bardzo proste. Wystarczy go odkręcić specjalnym kluczykiem lub zwykłym płaskim śrubokrętem. Ustawić pod nim pojemnik na wodę i pozostawić odkręcony, aż w wydobywającej się z niego wodzie przestanie syczeć powietrze. Teraz możemy zakręcić grzejnik i sprawdzić po chwili, czy grzeje już cały.

Odpowietrznik grzejnika

Nie należy również zasłaniać grzejników. Zwiększy to ich możliwości grzewcze. Pamiętaj, że nowoczesne grzejniki działają w ten sposób, że zasysają zimne powietrze, które znajduje się przy ziemi, to następnie jest ogrzewane i wydobywa się górą. Możemy zauważyć to po ruchu firanek, gdy ogrzewanie jest włączone. Jeśli zasłonimy dopływ powietrza kanapą lub komodą, wtedy grzejnik nie będzie wydajny.

Podobne artykuły