Kto nie może zostać chrzestnym dziecka?

Porady Data publikacji: 17 marca 2022 / Aktualizacja: 2023-04-03

Nie wszyscy mogą zostać rodzicami chrzestnymi. Zazwyczaj chcemy, aby były to najbliższe nam osoby. Przyjaciele lub członkowie rodziny, z którymi mamy najlepszy kontakt. Nie zawsze jednak ksiądz udzieli zgody na to, by osoby, które wybraliśmy zostały chrzestnymi naszego dziecka.

Kiedy ksiądz może nie zgodzić się na chrzestnych?

Oczywiście rodzicami chrzestnymi nie mogą być osoby niewierzące lub niepraktykujące. Rolą rodziców chrzestnych jest wsparcie w wychowaniu dziecka w wierze. Dlatego sami powinni tą wiarę posiadać i praktykować.

Najczęściej jednak spotykamy się z problemem, gdy przyszli chrzestni żyją w związku niesakramentalnym. Oznacza to, że jeśli para żyje w konkubinacie lub ma tylko ślub cywilny, to wtedy nie może zostać rodzicami chrzestnymi. Narzeczeni, którzy mieszkają ze sobą przed ślubem również nie mogą nimi zostać. Jest to tak zwane „życie w stałej okazji do grzechu”.

Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić jest wiek. Rodzic chrzestny nie może mieć mniej niż 16 lat. W tej sytuacji w szczególnych przypadkach można jednak uzyskać zgodę od biskupa lub proboszcza.

Przyszły chrzestny nie może być też w pierwszej linii spokrewniony z dzieckiem, które będzie chrzczone. Dlatego brat nie może zostać chrzestnym siostry, a dziadek swojej wnuczki.

Osoba, która chce zostać chrzestnym powinna również wcześniej przyjąć sakramenty, którymi jest Pierwsza Komunia Święta i bierzmowanie. Nie może być też obłożona karą kościelną. Są to sankcje nakładane wewnątrz kościoła na podstawie kodeksu prawa kanonicznego. Karą taką może być np. ekskomunika.

Czy osoba bez ślubu może zostać chrzestnym?

Jak widać, prawo kanoniczne dokładnie określa, kto nie może zostać chrzestnym. Praktyka pokazuje jednak, że wszystko zależy od księdza, który będzie przyjmował dziecko do chrztu. Możemy spotkać się z księżmi, którzy pozwalają zostać rodzicami chrzestnymi osobom żyjącym w związku niesakramentalnym. Jest to chyba jednym z najczęstszych powodów odrzucenia kandydatów na rodziców chrzestnych.

Podobne artykuły