Czym ciąć styropian

Porady Data publikacji: 04 maja 2020 / Aktualizacja: 2023-01-17

Czym ciąć styropian? Możemy do tego wykorzystać wiele narzędzi, które ułatwią nam pracę. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka rozwiązań, które możecie zastosować.

Wszystko zależy tak naprawdę od zakresu prac, który mamy do wykonania. Jeśli zamierzamy tylko zaizolować jakąś niedużą powierzchnię to nie będziemy w tym celu inwestować w specjalistyczne narzędzia. Jeśli jednak zamierzamy zająć się tym zawodowo lub po prostu mamy do wykonania dużą pracę na własny użytek to warto się zastanowić czy ich zakup po prostu nie ułatwi nam pracy i nie sprawi, że wykonamy ją szybciej i lepiej.

Noże do cięcia styropianu

Możemy użyć tak naprawdę zwykłego ostrego noża. Sprawdza się również zwykła piła do cięcia drewna. Jednak nóż jest lepszy z tego tytułu, że piła bardziej szarpie styropian, a przez to oddziela się więcej kulek styropianu, które potem są trudne do posprzątania. Krawędzie są wtedy też bardziej poszarpane. Lepiej sprawdza się tu brzeszczot do metalu, ma zdecydowanie mniejsze ząbki i mniej rozstawione.

Aby wyrównać taki styropian można użyć specjalnej tarki do wyrównywania styropianu, która nie jest droga w zakupie. Taka paca do styropianu i tak będzie Ci później przydatna, gdy będziesz wyrównywać np. łączenia płyt styropianu ze sobą lub ewentualne wybrzuszenia.

W sklepach budowlanych można również znaleźć specjalistyczne noże do cięcia materiałów izolacyjnych, których ceny nie przekraczają kilkudziesięciu złotych. Nóż taki oprócz styropianu sprawdzi się też do cięcia np. wełny mineralnej. Noże te mają specjalnie wyprofilowane uzębienie, a na końcu są okrągłe co chroni nas przed skaleczeniem.

Mogę Wam doradzić, że gdy będziecie korzystać ze zwykłego noża to warto go przy cięciu moczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu tnie się łatwiej i tak nie piszczy, a dźwięk ten potrafi niektórych doprowadzić do wściekłości. Lepiej sprawdzają się noże z piłką, takie jak do chleba. Nie trzeba wtedy tak często ich ostrzyć, zwykłe noże tępią się szybko na styropianie.

Nóż termiczny do styropianu

Nóż terminy jest już bardziej profesjonalnym narzędziem, a jego zaletą jest to, że styropian za jego pomocą dotniesz równo i wykonasz w nim bardziej zaawansowane kszałty.

Nóż działa w prosty sposób. Zawiera drut lub ostrze, przez który przepuszczany jest prąd, wtedy nagrzewa się. Takim drutem bez żadnego wysiłku możemy przeciąć styropian, a nawet wykonać dokładnie wycięte różnego rodzaju kształty.

Na rynku znajdziemy noże termiczne zarówno tanie i proste przeznaczone do bardziej amatorskich rozwiązań, jak i takie dużo bardziej profesjonalne np. z blatem i kątomierzem. Dzięki temu z grubszych płyt z bardzo dużą precyzją możemy wyciąć cieńsze płyty, a także przygotowywać łączenia pod skosem.

Minusem tego rozwiązania jest to, że nóż musi nagrzać się aby przystąpić do cięcia, nie trwa to długo, zaledwie kilka sekund. jednak przy dużej ilości małych docinków niektórzy wolą sięgnąć po tradycyjne rozwiązaniach.

Tym bardziej, że nóż ten trzeba mieć podłączony do prądu i istnieje również ryzyko oparzenia się czy uszkodzenia np. podłogi jeśli docinki robimy w gotowym pomieszczeniu. Pamiętaj, że temperatury takiego ostrza czy żyłki są bardzo wysokie i wynoszą nawet kilkaset stopni Celsjusza.

Noże termiczne można kupić z ostrzami lub drutem, tak zwanym drutem oporowym. To, które rozwiązanie wybierzemy jest zależne tak naprawdę od tego czym wygodniej jest nam operować. Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie.

Pamiętajmy wtedy aby wybrać nóż z odpowiednio długim ostrzem, które pozwoli przeciąć płyty takiej grubości jakiej potrzebujemy.

Jeśli cenimy sobie wygodę lub w miejscu, w którym będziemy pracować nie ma łatwego dostępu do elektryczności to warto zastanowić się nad zakupem noża termicznego do styropianu z akumulatorem.

Nóż do tapet

Warto również mieć zawsze nóż do tapet. Przydaje się do poprawek. Jest mały i poręczny. Ostrze można schować więc jest też małe ryzyko zrobienia sobie krzywdy.

Podobne artykuły