Czy zimą można wysuszyć pranie na dworze?

Porady Data publikacji: 2022-01-06 / Aktualizacja: 2024-04-02

Zastanawiacie się, czy pranie wywieszone zimą na dworze wyschnie? Tak, ale pod jednym warunkiem. Musi być naprawdę zimno. Co więcej, robiły tak nasze babcie i prababcie. Już wtedy doskonale znały one tę właściwości i bardzo chętnie z niej korzystały.

Dlaczego zimą pranie schnie na dworze?

Zimą przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że pranie rozwieszamy przy ciepłych grzejnikach, aby szybciej się wysuszyło. Na dwór wywieszamy je dopiero wiosną i latem, gdy temperatury na zewnątrz są dodatnie, a wilgotność powietrza mała. Co jednak, gdybyśmy Wam powiedzieli, że podczas mrozów szybciej wysuszycie pranie na dworze, niż w domu?

Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem sublimacji. Oznacza to przejście bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Dzięki temu podczas naprawdę niskich temperatur możemy bardzo szybko wysuszyć pranie na zewnątrz. Gdy kreska na termometrze sięgnie kilkunastu stopni poniżej zera, wystarczy rozwiesić mokre pranie na dworze, a gdy zamarznie zabrać je do domu, przeprasować i będzie gotowe do złożenia do szafy.

Czy warto suszyć zimą pranie na dworze?

Warto to robić z jednego bardzo ważnego powodu. W ten sposób ograniczamy wilgoć w naszym domu. Zimą szczelnie zamykamy nasze domy. Nie wypuszczamy ciepłego powietrza. Przez to wilgotność wewnątrz znacznie wzrasta. W połączeniu z wysoką temperaturą stanowi idealne środowisko do rozwoju pleśni. Susząc na dworze możemy temu zapobiec.

Pamiętaj jednak o tym, aby nie stosować tej metody z delikatnymi tkaninami. Te zdecydowanie bezpieczniej jest wysuszyć rozwieszają je na suszarce w domu.

Wykorzystaj ten trik ze swoją zamrażarką

Temperatura w naszych domowych zamrażarkach sięga kilkunastu stopni poniżej zera. Możemy więc wykorzystać zjawisko sublimacji w swoje kuchni i w ten sposób wysuszyć coś na szybko, gdy jest nam potrzebne do wyjścia.

Podobne artykuły