Jak prać delikatne firany? Nie popełniaj tego błędu!

Porady Data publikacji: 20 marca 2024

Firany to bardzo delikatne tkaniny wymagające odpowiedniego traktowania. Najczęściej niszczą się w praniu, jeśli nie robi się tego prawidłowo. Niezależnie od typu tkaniny, firany warto prać minimum raz na pół roku. Dobrym momentem jest wypranie ich przed, jak i po zakończeniu sezonu grzewczego. Firany z kuchni bądź wiszące w oknie od strony ruchliwej ulicy warto prać częściej — nawet raz na 3 miesiące. Sprawdź, jak odpowiednio dbać o firany i jakich błędów nie popełniać!

Kilka wskazówek, jak prać firany

Pranie firan wykonuje się stosunkowo rzadko, bo raz na pół roku lub raz na 3 miesiące, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności, warto przypomnieć sobie kilka ważnych wskazówek.

Firany każdego dnia narażane są na różnego typu zabrudzenia. Jedne udaje się sprać bez problemu, inne pozostają na dłużej. By pranie przyniosło znacznie lepszy efekt, warto pamiętać o namoczeniu tkaniny. Tłuszcz z kuchni, kurz, dym papierosowy — wszystkie te zabrudzenia zejdą łatwiej, jeśli firana zostanie poddania kilkugodzinnemu namaczaniu.

Tkaniny narażone na tłuste plamy dobrze jest namaczać w wodzie z dodatkiem octu lub płynu do mycia naczyń. Jeśli firana narażona jest na działanie dymu tytoniowego, warto namoczyć ją w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Zakurzonym tkaninom wystarczy wyłącznie czysta woda.

Firany najkorzystniej prać w pralce ustawionej na program delikatny. Temperatura wody powinna wynosić nie więcej niż 30 stopni. Im wyższa temperatura i wyższe obroty wirowania, tym łatwiej zniszczyć firanę.

Bardzo trudno wyprać firany z marszczeniem, ponieważ może ulec ona zaciągnięciu w trakcie prania. Na szczęście istnieją dedykowane firanom rękawy do prania, które warto wypróbować. Zniwelują one ryzyko zaciągnięcia!

Jeśli na Twoich oknach wiszą firany koronkowe lub tiulowe, możesz zastanowić się nad wypraniem ich ręcznie lub oddaniem do profesjonalnej pralni. Materiały te nie do końca lubują się ze standardową pralką bębnową.

Jak prawidłowo suszyć firany?

Jeśli chodzi o suszenie firan, z pewnością nie warto korzystać z grzejników czy suszarek elektrycznych. Takie postępowanie z firanami może znacznie uszkodzić materiał bądź wpłynąć na zmianę koloru — poszarzenie lub zżółknięcie firan. Suszenie w suszarce bębnowej to również ryzyko sporego pogniecenia, a firany nie należą do najłatwiejszych tkanin w przypadku prasowania.

Czy suszenie na karniszu jest dobrą opcją?

Bardzo dobrym pomysłem jest wieszanie jeszcze wilgotnych firan na karniszu i suszenie w ten sposób. Firany nie tylko wyschną, ale również naprostują się pod własnym ciężarem. Jedynym przeciwwskazaniem wobec takiego suszenia jest wieszanie jeszcze wilgotnych firan w oknie, do którego z całą mocą przyświeca słońce.

W sytuacji, gdy materiał po 2-3 dniach nadal będzie lekko pognieciony, można taką firanę zdjąć i przeprasować ją żelazkiem. Urządzenie powinno być nastawione na dość niską temperaturę — ok. 110 stopni. Do żelazka dobrze wlać wodę wymieszaną z solą kuchenną. Ta mikstura skutecznie usztywni firanę!

Podobne artykuły