Jak często odkamieniać pralkę?

Porady Data publikacji: 17 lutego 2021

Odkamienianie pralki jest bardzo ważną czynnością. Kamień to zabójca dla naszej pralki. Wapienne osady osadzają się nie tylko na grzałce pralki, ale również na innych jej wewnętrznych elementach. Jest to tykająca bomba, która stale pracuje nad unieruchomieniem naszej pralki. Oczywiście im twardszą wodę mamy w domu, tym więcej kamienia będzie osadzało się w pralce.

Prawdą jest też to, że nie da się całkowicie zapobiec osadzaniu kamienia w pralce. Nawet jeśli woda będzie przez nas dodatkowo filtrowana, zawsze jakaś ilość kamienia wytrąci się z wodzie i osiądzie na grzałce. Dlatego należy pamiętać o tym, aby odkamieniać pralkę.

Odkamienianie pralki – jak często je robić?

Odkamienianie pralki ma na celu rozpuszczenie osadów z kamienia na częściach wewnętrznych naszej pralki, a przez to przedłużenie jej żywotności. Dlatego ważne jest to by robić to regularnie.

Oczywiście to jak często będziemy wykonywać tę czynność zależy od twardości wody w naszym domu. Warto więc zrobić test twardości. Nie należy jednak odkamieniać pralki rzadziej niż trzy razy w roku.

Czym odkamienić pralkę?

Możemy użyć domowych sposób. Ocet jest środkiem, który możemy wykorzystać do odkamienienia pralki. Dodatkowo czyści jej wnętrze. Zabija grzyby i bakterie. Dzięki temu eliminuje brzydki zapach z pralki, który może przenosić się na ubrania, które po praniu potrafią brzydko pachnieć.

Wystarczy wlać szklankę octu do pralki i ustawić cykl prania na najwyższej temperaturze. Jeśli nie mamy cyklu prania bez wkładu, możemy wrzucić wraz z octem ręczniki.

Pamiętajcie jednak, że ocet w perspektywie czasu może negatywnie wpłynąć na gumowe elementy pralki, w tym uszczelki, które mogą przez to stracić swoje właściwości. Nie należy więc stosować go zbyt często.

Dlatego do regularnego odkamieniania lepiej jest używać środków, które są do tego przeznaczone. W sklepach AGD bez problemu kupimy odkamieniacz do pralki, a sposób jego zastosowania znajdziemy na instrukcji załączonej do produktu, której powinniśmy się trzymać.

Pamiętaj również o tym, aby regularnie czyścić pralkę. Jak czyścić pralkę dowiecie się z jednego z naszych poradników.

Podobne artykuły