Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Parenting Data publikacji: 18 grudnia 2015

Smoczek jest wygodny, ale co zrobić gdy dziecko już jest za duże na smoczek, ale nie chce się z nim rozstać? Mamy dla Was kilka rad :)

Miniatura

Jedną z metod jest oszustwo. Powoli odcinamy kawałeczek smoczka tak by dziecko w końcu poirytowane tym, że nie jest wygodnie go ssać samo go odrzuciło. Można się uciec również do przekupstwa i zaproponować zabawkę w zamian za smoczek. Są to metody, których jednak nie polecamy, a jedynie w ostateczności można się do nich uciec.

Gdy dziecko jest już duże i rozumne, można spróbować uciec się do jego naturalnego instynktu empatii. Zaproponuj by dziecko oddało smoczek komuś kto bardziej tego potrzebuje, może to być dziecko koleżanki. Zapewne dziecko będzie chciało go odzyskać po jakimś czasie, ale musimy zachowywać się wtedy konsekwentnie.

Jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe by to zrozumieć, a Ty wiesz doskonale czego nie lubi możesz spróbować obrzydzić mu smoczek smarując go czymś czego nie lubi. Moje dziecko bardzo nie lubiło herbatek z Hippa, dlatego w nim maczałam mu smoczki gdy chciałam aby się od nich odzwyczaiło. To trochę jak z lakierem dla obgryzających paznokcie, który jest gorzki i niesmaczny :)

Dlaczego warto by dziecko odrzuciło smoczek?

Przede wszystkim jest to dobre dla jego zgryzu. Ale nie tylko, gdy jest chore smoczek jest siedliskiem zarazków, ledwo wyjdzie z choroby a może zarazić się własnym smoczkiem ponownie. Dlatego po chorobach powinno się je zmieniać, a podczas choroby codziennie wyparzać co zwiększa koszty i obowiązki. Smoczek też jest siedliskiem zarazków, nie zawsze mamy jak go ostatecznie dobrze oczyścić. A czy Wasze dzieci mają smoczki i dlaczego chciałybyście aby z nich zrezygnowały?

 

Podobne artykuły