Czy kobieta w ciąży może jeździć samochodem?

Parenting Data publikacji: 12 listopada 2020 / Aktualizacja: 2020-11-15

Mamy w pierwszej ciąży mogą zastanawiać się czy kobieta w ciąży może podróżować samochodem? Oczywiście tak, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Kobieta w ciąży nie powinna jednak prowadzić samochodu samodzielnie, a zwłaszcza na długich trasach. Powinna skupić się na odpoczynku na siedzeniu pasażera. Brzuch utrudnia manewrowanie kierownicą, a różne stany samopoczucia mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Oczywiście musimy ocenić to samodzielnie w zależności od stopnia zaawansowania ciąży oraz naszego samopoczucia. Pamiętając jednocześnie, że najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze, dziecka oraz innych uczestników ruchu.

Czas podróży

Spędzanie wielu godzin na siedzeniu samochodu w ciąży jest na tyle dyskomfortem i czynnikiem stresogennym, że może nawet prowadzić do kurczy macicy.

Warto więc robić sobie co jakiś czas przerwy, aby móc rozprostować nogi i plecy. W tym czasie warto również zjeść coś zdrowego i napić się wody.

W którym tygodniu ciąży najlepiej jest podróżować samochodem

Ze względu na mdłości, najlepiej podróże znosi się po 13. tygodniu ciąży. Są one w miarę wygodne do momentu, aż ciąża nie jest zbyt bardzo zaawansowana.

Jeśli mamy problem z chorobą lokomocyjną, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę środki, które możemy wziąć. Być może zdecydujemy się na naturalne sposoby na powstrzymanie mdłości. Jednym z takich jest imbir, chociaż i ten lekarze zalecają odstawić w pierwszym trymestrze ciąży.

Zapinanie pasów w ciąży

Kobiety w ciąży również powinny zapinać pasy w samochodzie. Zapinając pas zadbaj jednak o to, by znajdował się on pod brzuchem, a nie na nim. W przypadku mocnego hamowania i pasa zapiętego na brzuchu, siły oddziałujące na nasze ciało mogłyby zaszkodzić. Jednak skutki ich niezapięcia mogłyby być dużo większe.

Pamiętaj, że pasy chronią Ciebie oraz Twoje dziecko w razie wypadku. Kodeks drogowy dopuszcza możliwość, aby kobieta w ciąży nie zapinała pasów. Jednak jest to stawianie na szali wygody, a życia lub zdrowia dziecka i matki. Do pasów dla kobiet w ciąży można zakupić również specjalne adaptery, które pomagają ułożyć pas tak, by chronić brzuch.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
2) kobiety o widocznej ciąży;

Fragment art. 39. „Prawo o ruchu drogowym”

Podobne artykuły