Dlaczego i w jakim wieku warto sprawić dziecku matę edukacyjną?

Parenting Data publikacji: 15 marca 2022

Mata edukacyjna to świetny sposób na wsparcie rozwoju dziecka poprzez stymulację zmysłów i zachętę do ruchu. Kolory, różnego rodzaju faktury i dźwięki zachęcają malucha do poznawania świata i skłaniają go do skupiania uwagi. Dzięki odpowiednio dobranej macie Twoje małe szczęście może uczyć się i doświadczać nowych rzeczy w sposób bezpieczny i angażujący. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią i dlaczego jeszcze warto podarować ją swojemu dziecku!

Mata edukacyjna dla dzieci – zalety i podstawowe cechy

Zależnie od wieku, Twoja pociecha ma nieco inne potrzeby i możliwości. Co więcej, każdy maluszek jest inny i w różnym tempie podejmuje próby pierwszych przewrotów i ruchów. Nie ma nic złego w tym, jeśli dziecko potrzebuje nieco więcej czasu niż rówieśnicy, jednak zdecydowanie warto zachęcić bobasa do działania. Wielu rodziców przyznaje, że bardzo pomocna w tej roli okazuje się być mata edukacyjna dla dzieci i niemowląt

Poszczególne modele tego typu zabawki dostosowane są do zainteresowań najmłodszych. Szeleszczące i dzwoniące grzechotki, zawieszone nad głową malucha, zachęcają go do podnoszenia rączek i poznawania dźwięków. W dodatku, z powodzeniem mogą ćwiczyć kopanie, odpychanie, podciąganie, a nawet obracanie się wokół własnej osi. Natomiast starsze dzieci, które opanowały już siedzenie i raczkowanie, będą wolały skupić się na kształtach i kolorach. Elementy mat edukacyjnych zostały dobrane tak, aby pobudzić rozwój malucha, zarówno w kontekście jego zmysłów, aktywności oraz koordynacji ruchowej, jak i wyobraźni.

Kiedy warto kupić matę do zabawy dla niemowlaka?

Mata edukacyjna dla niemowląt może być używana od pierwszych dni życia. Jednak warto wziąć pod uwagę, że większość maluchów zainteresuje się jej elementami dopiero około 3-4 miesiąca. Modele dla najmłodszych służą zazwyczaj przez pierwsze pół roczku, ale istnieje wiele wariantów dla starszych pociech.

Warto pamiętać, że mata powinna mieć też odpowiedni rozmiar. Niemowlę powinno móc swobodnie się obracać. Jeśli chodzi o młodsze maluszki, dobrym wyborem będzie mata z wysokimi krawędziami, która uchroni dzidziusia od zsunięcia się z jej powierzchni.

Jakie są rodzaje mat dla dzieci?

Zastanawiasz się jaka mata będzie idealna dla Twojego malucha? W asortymencie sklepu Tantis znajdziesz różnego rodzaju modele, dopasowane do jego wieku i potrzeb. Oto zestawienie najpopularniejszych wariantów, które zebraliśmy dla Ciebie:

  • Maty edukacyjne dla najmłodszych – popularny prezent na bociankowe. Konstrukcja składa się z wygodnego posłanka, nad którym zawieszone są różnego rodzaju grzechotki.
  • Mata piankowa puzzle – odpowiednia dla dzieci w różnym wieku. Chroni pociechę od chłodu posadzki i sprawia, że może bezpiecznie ćwiczyć pierwsze kroki i raczkowanie. Najpopularniejszym modelem są puzzle z literkami alfabetu, które w późniejszym okresie okazują się pomocne przy nauce czytania.
  • Mata z ulicami – uwielbiana szczególnie przez małych chłopców, którym służy do zabawy samochodzikami. Wykonana z materiału, izoluje od zimna i pobudza wyobraźnię.
  • Mata muzyczna – świetny model dla przedszkolaków, uczących się rytmu oraz gamy i uwielbiających nasłuchiwać różnego rodzaju odgłosów. Świetna alternatywa dla klasycznych cymbałków.
  • Maty ze zwierzętami – edukacyjne modele prezentujące różne gatunki, występujące na naszej planecie. Czasami z dodatkowymi efektami dźwiękowymi.

Już wiesz jaką matę chcesz sprawić dla Twojego dziecka? Zamów ją ze sprawdzonego sklepu i zadbaj o zdrowy rozwój ukochanego malucha.

Podobne artykuły