Jak odstraszyć kunę od domu?

Mój dom Data publikacji: 04 listopada 2020

Nie chcesz, aby kuna stała się gościem w Twoim domu? Dzisiaj podpowiemy Wam, jak możesz ją odstraszyć. Kuna domowa jest szkodnikiem. Potrafi doprowadzić do dużych zniszczeń. Bardzo dobrze się wspina, dlatego może zadomowić się w naszym dachu, a wtedy doprowadzi do zniszczeń w jego ociepleniu, które później są bardzo kosztowne w naprawie. Dlatego najlepiej jest zabezpieczyć się, aby kuna domowa nawet nie chciała do naszego domu się zbliżać. Zobaczcie jak odstraszyć kunę domową.

Kuna domowa

Kuna domowa nie jest duża. Do naszych domów lubi zawitać z jednej strony dlatego, że jest w nich ciepło, a po drugie, że może ona w nim upolować sobie jakąś mysz czy szczura. Lubi również zapolować sobie na domowe ptactwo. Zjada na przykład jaja kur. Nie pogardzi też owocami. Niestety przy okazji doprowadza ona do wielu szkód niszcząc nasze domy. Robiąc dziury w ociepleniu, gryząc kable, niszcząc zabezpieczenia dachu przeciwko wilgoci. Dlatego skutek takiej wizyty może być drogi dla naszego portfela.

Zobacz również: Jak odstraszyć kunę od samochodu

Pamiętajcie, że kuny nie możecie zabić, gdyż jest pod ochroną. Jej obecność w domu możecie usłyszeć lub wyczuć. Znaczy ona bowiem swoje terytorium. Dodatkowo doprowadza do zniszczeń, które mogą być widoczne gołym okiem. Szczególnie lubi gościć się na poddaszu. Prowadzi nocny tryb życia, dlatego gdy domownicy idą już spać, możemy ja usłyszeć grasującą na poddaszu lub wydostającą się z naszego domu na łowy.

Jak odstraszyć kunę domową

Nie możemy jej zabić, ale możemy ją spróbować odstraszyć. Metody te możemy stosować prewencyjnie, aby zapobiec pojawieniu się kuny w naszym domu, zwłaszcza gdy mieszkamy w okolicy lasu, a w sąsiedztwie są gołębniki lub ktoś hoduje kury.

Elektryczny odstraszacz kun

Jest to urządzenie, które możemy kupić w okolicach 150-200 zł. Działa ono na zasadzie ultradźwięków. Odstrasza kuny, ale też często inne gryzonie. Ustawiony w naszym domu potrafi tak naprawdę w całości go chroni, a do tego jego działanie pokryje również część naszej działki.

My nie usłyszymy dźwięków, które emituje to urządzenie, ale dla zwierząt jest ono bardzo denerwujące. Dodatkowo urządzenia te nie pobierają wiele prądu, dlatego są tanie w późniejszym użytkowaniu. Możemy również kupić modele wodoodporne, które możemy zamontować na zewnątrz.

Pies w domu odstraszy kuny

Pies może być sposobem na odstraszenie kuny. Jego zapach będzie odstraszał kunę, a pies często znaczy swój teren, również w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie musi to charakteryzować się 100% skutecznością. Kuna może przywyczaić się po prostu do zapachu naszego psa i przestać się go bać. Dlatego nie należy kupować psa jako zabezpieczenia przed kunami, ale gdy posiadamy dodatkowego członka rodziny w postaci czworonoga, to będzie to dodatkową zaleta.

Zapachowe odstraszacze kun

Gdy jesteśmy już przy temacie zapachów, które kuny odstraszają, to możemy wyposażyć się w specjalne preparaty zapachowe odstraszające kuny.

Często środki takie stosowane są w autach. Można kupić je gotowe w butelce z atomizerem i spryskać komorę silnika. Można równie kupić koncentraty, rozrabiać je i zastosować w swoim domu.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że czynność tę trzeba powtarzać. Środek taki będzie działał przez kilka tygodni, a potem trzeba będzie ponowić oprysk. Warto również stosować środki ekologiczne, które nie zaszkodzą domownikom lub zwierzętom domowym.

Możemy nasączać takim preparatem waciki i zostawiać je w różnych miejscach, przez które kuny mogłyby dostać się do naszego domu. Możemy również wykorzystać je w naszym samochodzie, który również jest narażony na działanie kun. Chowając się w komorze silnika często doprowadzają do kosztownych szkód przegryzając kable w trudno dostępnych miejscach.

Wielu kierowców wiesza w komorze silnika kostkę do WC. Jej zapach podobno dobrze radzi sobie z odstraszaniem kun.

Żywołapka na kuny

Pułapka żywołowna pozwala złapać kunę w bezpieczny dla niej sposób, a następnie wywieźć ją daleko od naszego domu i wypuścić wolno. Pułapki takie bez problemu kupimy w Internecie, a w środku umieszczamy coś co może skusić kunę. Mogą to być po prostu kurze jaja.

Podobne artykuły