Jak zrobić remont tanim kosztem? Wykorzystaj te patenty!

Mój dom Data publikacji: 17 sierpnia 2021 / Aktualizacja: 2021-10-25

Remont mieszkania najczęściej kojarzy się nam ze sporym wydatkiem. Wcale jednak tak być nie musi. Wiele rzeczy jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie i to bez dużych inwestycji. W tym artykule podpowiemy Wam, jak wyremontować swoje mieszkanie samodzielnie i tanio.

Malowanie płytek

Masz dość starych płytek w łazience lub kuchni? Wcale nie musisz ich skuwać, wyrównywać ścian i zatrudniać glazurnika do położenia nowych. Można odnowić je samodzielnie, dużo szybciej i przede wszystkim taniej. Z pomocą przyjdą nam farby renowacyjne do płytek ceramicznych, które możemy zakupić w sklepach budowlanych oraz internecie.

Renowacja płytek to nie jest proces trudny. Możemy z łatwością wykonać ją samodzielnie. Przy zakupie farby renowacyjnej warto również zaopatrzyć się w kilka innych narzędzi, które ułatwią nam pracę. Farbę już w domu należy wymieszać z aktywatorem. Najlepiej jest to zrobić za pomocą mieszadła do farb, które nakładamy na wiertarkę lub wkrętarkę. To bardzo ważne, aby farba została bardzo dobrze wymieszana. Dzięki temu będzie skutecznie kryła powierzchnię oraz zapewni odpowiednią trwałość.

Warto również zakupić środek odtłuszczający, za pomocą którego odtłuścimy płytki po wcześniejszym umyciu ich. Potrzebny będzie nam również oczywiście wałek. Najlepiej welurowy lub flokowy. Do tego korytko do malowania, do którego przelejemy farbę i taśma malarska, którą zabezpieczymy futryny, armaturę i inne elementy, których nie jesteśmy w stanie zdemontować.

W ten sposób samodzielnie malując frytki jesteśmy w stanie całkowicie odmienić pomieszczenie. Nie potrzebujemy przy tym zatrudniać fachowców co jest dużą oszczędnością. Cały proces jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Nie zrażajcie się na początku. Pamiętajcie o tym, że dopiero kolejne warstwy farby renowacyjnej zapewnią odpowiednie krycie.

Tę samą farbę renowacyjną możemy wykorzystać do odnowienia i pomalowania starych parapetów wykonanych z lastryko. Z doświadczenia możemy Wam podpowiedzieć, że bardzo dobrze sprawdza się ona również w tej roli i doskonale trzyma się powierzchni.

Zobaczcie również: Farby ceramiczne – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wanna w wannie

Pomalowaliśmy płytki, wszystko wygląda już prawie idealnie, a całość nadal szpeci brzydka wanna? Wcale nie musisz niczego demontować, brudzić i remontować ponownie. Wygodnym rozwiązaniem jest tak zwana „wanna w wannie”.

Polega to na nałożeniu na starą wannę specjalnego wkładu z akrylu sanitarnego. W ten sposób w zaledwie dwie godziny bez żadnego remontu jesteśmy w stanie odnowić wannę. Po takim zabiegu wygląda jak nowa. Na wierzchu znajduje się bowiem całkowicie nowa powłoka. Produkcją i montażem takich wkładów zajmują się specjalistyczne firmy. Bez trudu znajdziecie taką w swoim regionie.

Panele na płytki

Stara podłoga z płytek już Ci się znudziła? Możesz położyć na nią panele. Nie musisz wcale jej wcześniej demontować, a następnie stosować wylewki samopoziomującej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są panele winylowe, które można położyć na podłogę z płytek bezpośrednio, bez stosowania jakichkolwiek podkładów. Panele te są bardzo proste w montażu i jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie oszczędzając w ten sposób na fachowcach.

Renowacja mebli za pomocą farby

Kolejnym elementem, który może szpecić wnętrze są stare meble. Wymiana ich na nowe to duży wydatek. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomalować je! Tak samo jak w przypadku płytek należy zakupić odpowiednie farby renowacyjne oraz środek odtłuszczający.

W przypadku, gdy na meblach poprzednia farba lub lakier odchodzą, należy go zeskrobać i zeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Tak odnowione meble będą wyglądać jak ze sklepu, a my zapłacimy za to ułamek ceny nowych mebli.

Taras jak nowy

Nieestetyczne pokrycie podłogi tarasu możemy bardzo łatwo zamaskować stosując sztuczną trawę lub deski kompozytowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Oba sposoby renowacji nie są skomplikowane i jesteśmy w stanie wykonać je samodzielnie. W ten sposób jedyny koszt, który ponosimy to zakup materiałów.

W specjalnych sklepach z deskami kompozytowymi po podaniu wymiarów oraz kształtu tarasu otrzymamy cały komplet niezbędnych elementów potrzebnych do montażu desek.

Przeczytaj również: Jakie wyroby metalowe warto mieć podczas remontu?

Podobne artykuły