Jak odstraszyć kunę od samochodu?

Motoryzacja Data publikacji: 13 maja 2018 / Aktualizacja: 2022-10-11

Jak odstraszyć kunę od samochodu? Zwierzęta te lubią odpoczywać w komorze silnika. Dostają się do niej od dołu i potrafią narobić niezłych szkód. Często obgryzają wyciszenie na klapie silnika, ale też nie rzadko podgryzają kable, a naprawienie szkód, które spowodują może mocno pociągnąć nas po kieszeni. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak odstraszać kuny i uwolnić od nich nasze auto.

Kuna domowa jest niewielkim ssakiem. Występuje niemal w całej Europie, a u nas spotkać można ją na obszarze całego kraju. Najczęściej jednak gnieździ się w okolicy skupisk ludzi. Kuny szukają sobie schronienia i często staje się nim nasze auto, które doskonale się do tego nadaje. Kuna dostaje się do silna poprzez podwozie. Mata wygłuszająca staje się ich bardzo częstym celem bo idealnie nadaje się do stworzenia legowiska. Czasami pobierają po prostu z niej surowiec, a innym razem robią otwory przez które dostają się pomiędzy matę, a karoserię i tam spędzają noc.

Gdy stworzy sobie legowisko w naszym samochodzie nie będzie łatwo jej się pozbyć. Wróci do niego, nie raz przyniesie też ze sobą małe smakołyki, które mają jej posłużyć na później. W gruncie rzeczy jest to niebezpieczne bo nie wiemy wtedy co w komorze silnika się znajduje, a niektóre rzeczy pod wpływem rozgrzanego auta mogą się zapalić.

Sposobów na kunę jest wiele, ale zaczniemy od tego, który jest najtańszy i dość sprytny. Posłuży nam do tego jedna rzecz, którą zapewne macie w domu.

Jak odstraszyć kunę od samochodu

Jednym ze sposobów, który doradził mi pewien mechanik jest powieszenie kostki do WC w komorze silnika. Podobno kuny tego zapachu bardzo nie lubią i gdy go poczują wybiorą jako cel inne auto na parkingu.

Kostkę oczywiście co jakiś czas trzeba wymieniać bo zapach się ulotni. Jednak jest podobno całkiem skuteczne i potrafi nam zapewnić spokój nawet na 2-3 miesiące. Kostka może być najtańsza, taka której do domu byśmy nie kupili. Im bardziej drażniący będzie zapach tym lepiej.

Zawieszając ją jednak uważajmy by nie dotykała innych elementów silnika, które mogą się rozgrzać. Najlepiej zrobić to gdzieś z boku i w takim miejscu by w razie rozpuszczenia się kostki nie spływała ona na oprzyrządowanie silnika, a gdzieś na bok na blachę, a najlepiej przez prześwit w podwoziu na ulicę.

Jest to zdecydowanie najtańszy ze sposobów na kunę, który warto polecić. Oczywiście istnieją też specjalistyczne środki, które mogą odstraszyć kunę, ale te najtańsze zazwyczaj sprawdzają się średnio. Są to aerozole, którymi trzeba spryskać komorę silnika, jednak ich skuteczność wydaje się być mniejsza niż w przypadku kostek toaletowych i trzeba częściej powtarzać samą czynność.

Oprócz tego możemy również kupić sporo droższe urządzenia. Kosztują one ok. 100 zł i emitują ultradźwięki, które mają odstraszyć kuny. Dzięki bardzo wysokiemu zakresowi częstotliwości podobno potrafią skutecznie odstraszyć nie tylko kuny, ale i koty, pająki, mrówki, muchy i wszelkiego rodzaju inne robactwo. Wybierając go warto zwrócić uwagę czy jest wodoodporny bo łatwo można go zalać.

Jednak opinie na temat tych urządzeń są podzielone. Niektórzy wręcz mówią, że nie działają. Dlatego zanim przejdziemy do droższych metod warto wypróbować te najtańsze czyli np. kostkę do WC oraz specjalne środki, które mają je odstraszać. Dosyć głośno było też w sieci o polskim wynalazku, który nazywa się kunagone. Ciężko jest jednak znaleźć opinie na temat skuteczności tego środka. Sami producenci na swojej stronie twierdzą „KUNAGONE zmniejsza ryzyko nieprzewidzianych wydatków spowodowanych przez kuny.” Jednak środek jest dośc tani bo kosztuje 9,99 zł więc warto wypróbować.

Podobne artykuły