23 września 2020

Czy można zamontować rekuperację w starym domu

Rekuperacja to powiew nowości jeśli chodzi o systemy wentylacji w domach. Wiele osób, które ma wentylację grawitacyjną zastanawia się czy można w starym domu zamontować rekuperację. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy pomóc Wam w tym problemie i odpowiedzieć na Wasze pytanie.

Kiedyś standardem była wentylacja grawitacyjna. Oczywiście nadal się ją stosuje bo jest najtańsza w wykonaniu. Nie jest jednak pozbawiona wad. Ciąg wytwarzany jest przez różnicę temperatur. Ta jak wiadomo jest zmienna. Dlatego wentylacja grawitacyjna może mieć różną skuteczność w zależności od warunków pogodowych. Nawet idealnie wykonany system podczas pewnych warunków pogodowych może być nieskuteczny. Dlatego wiele osób dzisiaj decyduje się na rekuperację.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest przeciwieństwem wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system niezależny od warunków pogodowych. Połączona sieć kanałów wraz z wymiennikiem (rekuperatorem) pozwala na zawsze skuteczne wietrzenie pomieszczeń i jednocześnie odzysk ciepłego powietrza. Dzięki temu zmniejszają się koszty ogrzewania, chociaż pamiętać trzeba również o tym, że sama rekuperacja do działania potrzebuje energii elektrycznej, co również generuje pewne koszty.

Nie wdając się w techniczne szczegóły, chodzi po prostu o to, że obieg powietrza w domu wymuszany jest mechanicznie. Ciepłe powietrze jest zasysane przez system i wydalane. Jednocześnie rekuperator odzyskuje z niego ciepło i ogrzewa nim powietrze świeże, które jest wpuszczane z zewnątrz. Dlatego właśnie rekuperacja przyczynia się do energooszczędności domu zmniejszając koszy ogrzewania.

Czy można zamontować rekuperację w starym domu?

Tak. Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o tym, że będzie to dużo bardziej kosztowne niż w przypadku domu, który dopiero stawiamy.

Oczywiście potrzebny będzie projekt rekuperacji z uwzględnieniem obecnych ograniczeń, które już istnieją w naszym domu. Sam montaż również nie będzie bezinwazyjny. Poprowadzenie nowych kanałów wymusi na nas konieczność remontu, a kanały ukryć można w podwieszanych sufitach, które trzeba będzie wykonać. Tym samym zmniejszymy wysokość pomieszczeń o przynajmniej 15 cm.

Rekuperacja zdecentralizowana dla starych domków

Z myślą o starych domach powstało rozwiązanie rekuperacji zdecentralizowanej. Jej montaż jest dużo łatwiejszy bo dla każdego pomieszczenia robi się to oddzielnie montując dla niego niewielkiej wielkości rekuperator. Liczyć musimy się jednak ze zrobieniem w ścianach przynajmniej dwóch rekuperatorów. Działają one na zmianę, raz jeden zasysa powietrze z pomieszczenia, a drugi w tym czasie wtłacza nowe. I tak na zmianę.

Co ze starą wentylacją grawitacyjną?

Niestety musimy z niej zrezygnować. Obydwa systemy zakłócałyby swoje działanie i nie ma sensu, aby współistniały. Trzeba pamiętać o tym, że wentylacji mechanicznej nie można stosować w pomieszczeniach, gdzie są urządzenia odprowadzające spaliny np. kominek czy piec z otwartą komorą spalania.

Podsumowując – w starym domu możemy założyć rekuperację. Trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami inwestycji i remontem, który zakryje przewody wentylacyjne i zniszczenia stworzone podczas ich przeprowadzania przez budynek. Jednocześnie będziemy musieli musieli zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej, co również wymaga pewnych zabiegów.

Na samą inwestycję można też otrzymać dofinansowanie co zmniejszy jej koszty. Program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać dofinansowanie na prace związane z termoizolacją. Dzięki temu, że rekuperacja odzyskuje dużą ilość ciepłego powietrza, można skorzystać na jej montaż z dofinansowania.