Jaki projekt domu będzie idealny na wąską działkę? O czym trzeba pamiętać?

Mój dom Data publikacji: 13 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-06-21

Często maksymalną powierzchnię domu wyznaczają granice działki. Jeśli jest ona nieduża, wówczas wymiary domu mogą nie być zadowalające. Ale to nie oznacza, że na małej działce nie da się budować. Przedstawiamy Wam praktyczne informacje dotyczące budowy domu na wąskich działkach.

Wąska działka to zmora wielu inwestorów. Decydują się oni jednak na zakup takiej nieruchomości głównie za sprawą ceny – koszt takiej działki jest atrakcyjnie niższy niż działki, na której budować można duży budynek, idealny dla nawet najbardziej wymagającego właściciela. Niemniej jednak projektanci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom takich inwestorów i proponują projekty domów na wąską działkę, nawet do zaledwie 12 metrów szerokości.

Przepisy Prawa Budowlanego

O ile sam minimalny wymiar sprzedawanej działki budowlanej regulują zapisy w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tak możliwość usytuowania budynku na działce określają przepisy Prawa Budowlanego. Zawarte są tam minimalne odległości, jakie trzeba zachować między budynkiem a granicą działki. Zgodnie z nimi budynek nie może stać bliżej granicy niż:

  • 4 m – w przypadku ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi
  • 3 m – w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych.

W praktyce oznacza to, że od szerokości działki trzeba odjąć od 6 do 8 metrów, by uzyskać maksymalną szerokość budynku, jaki może na niej powstać. Oczywiście możliwe są odstępstwa od tej zasady. Prawo Budowlane wskazuje, że dopuszcza się budowę w odległości 1,5 m od granicy lub wręcz bezpośrednio przy granicy, jeśli taka zgoda wyrażona jest w planie miejscowym. Jeśli w granicy Twojej działki ktoś już zgodnie z prawem postawił budynek, Ty również możesz bez łamania przepisów postawić budynek na granicy przylegający ścianą do ściany budynku już istniejącego. Inną możliwością uzyskania zgody na przysunięcie budynku do granicy jest odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Wnioskuje się o nie do ministra, który może upoważnić organ administracji architektoniczno-budowlanej do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę ze zmienionymi odległościami od granicy.

Projekt domu na wąską działkę – co musisz wiedzieć?

Jeśli już masz wąską działkę i chcesz zbudować na niej dom, musisz pamiętać o kilku praktycznych aspektach. Jakich?

Rozplanowanie pomieszczeń

Po pierwsze, jeśli marzy Ci się parterowy dom, powinieneś liczyć się z problemem rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń. Dlatego też częściej na takich działkach stawia się domy z poddaszem użytkowym lub domy piętrowe. To pozwala podzielić dom na strefę dzienną i sypialną na poszczególnych poziomach budynku. Innym rozwiązaniem, które przychodzi z pomocą, jest wybudowanie parterowego domu, ale o większej niż standardowa długości. Jeśli tylko pozwalają Ci na to wymiary działki, a często tak właśnie się dzieje, możesz zdecydować się na parterowy dom w kształcie wydłużonego prostokąta. Wówczas również możesz podzielić pomieszczenia na strefy wzdłuż jednego długiego korytarza.

Wejście do domu

Chcąc ułatwić planowanie pomieszczeń, warto zdecydować się na drzwi wejściowe na węższej ścianie. To pozwoli uniknąć problemu szerokiego, ale płytkiego holu. Inną opcją jest wejście usytuowane w narożniku domu. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii jest to możliwe, a jednocześnie ułatwi aranżację pomieszczeń.

Usytuowanie i ekspozycja względem stron świata

Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę szczególnie w przypadku domów na wąską działkę, jest usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Ważne, by wejście do domu, garaż lub kuchnia znalazły się od strony wschodniej lub północnej, a najczęściej używane pomieszczenia takie jak salon, gabinet czy sypialnia – od południowej i zachodniej. To zapewni największe nasłonecznienie i doświetlenie pomieszczeń. Układ wewnątrz stanowi zwykle sąsiadujący z komunikacją ciąg pomieszczeń, na końcu którego, od strony południowej / zachodniej usytuowany jest pokój dzienny.

Niewątpliwie wąskie działki są wybierane przez inwestorów coraz częściej, ponieważ są oni świadomi, że wąska działka nie zawsze oznacza jedynie szereg ograniczeń. Niektórzy rekompensują sobie wąski budynek liczbą kondygnacji lub długością domu. Najważniejszą kwestią jest tu więc długość elewacji i funkcjonalność układu pomieszczeń.

Popularne projekty domów na wąską działkę

Szukasz projektu domu na małą działkę? Nie wiesz, który projekt będzie najlepszy? Przedstawiamy najpopularniejsze w ostatnim czasie projekty domów na wąską działkę:

1. Projekt domu Morski 1 – 46,9 m²

Niewielki piętrowy dom, który może służyć zarówno jako letniskowy, jak i całoroczny. Całość podzielona jest na część dzienną i sypialną, usytuowane na poszczególnych poziomach. Na parterze znajduje się łazienka oraz salon połączony z niewielką kuchnią. Do pokoju dziennego przylega słoneczny taras. Na piętrze natomiast zaprojektowany został przedpokój, z którego można wejść do dwóch oddzielnych pokoi oraz do łazienki. Każdy pokój na piętrze zawiera także wyjście na balkon. Całość domu wykonanego w technologii murowanej przykryta jest dwuspadowym dachem pokrytym dachówką cementową. Zaplanowano w nim ogrzewanie gazowe. Elewacja w tradycyjnym stylu utrzymana jest w jasnych barwach.

2. Projekt domu Dalia CE – 91,18 m²

W tym przypadku minimalna szerokość posesji, na której dom może zostać zrealizowany wynosi 10,05 m. Murowany budynek posiada prostą, zwartą bryłę ze stropem żelbetowym oraz nieskomplikowanym konstrukcyjnie dachem dwuspadowym. Z frontowej połaci dachu wyłania się elegancka, trójkątna lukarna. Pierwszym pomieszczeniem jest wiatrołap, do którego przylega kotłownia. Dalej prowadzi korytarz. Naprzeciwko sieni znajduje się klatka schodowa, pod którą udało się wygospodarować miejsce na garderobę. Tuż obok po lewej stronie wydzielono WC, a następnie zaplanowano kuchnię z jadalnią oraz spiżarnią. Salon znajduje się po przeciwnej stronie budynku. Przyjemny klimat temu wnętrzu zapewni klimatyczny kominek, a przeszklone drzwi prowadzą na zaciszny, częściowo zadaszony taras. Pokoje prywatne zaplanowano na poddaszu. Dwie mniejsze sypialnie znajdują się obok siebie po jednej stronie korytarza, a sypialnia dwuosobowa z prywatną garderobą oraz łazienką – naprzeciwko. W korytarzu ponadto zaplanowano jeszcze jedną, ogólnodostępną łazienkę z miejscem na wannę.

3. Projekt domu Ekonomiczny 1B – 92,6 m²

To maksymalnie prosty budynek zaprojektowany na planie prostokąta, przykryty stromym dachem dwuspadowym i urozmaicony podcieniem. Wiatrołap jest pomieszczeniem, które prowadzi do wnętrza budynku. Przylega do niego nieduża kotłownia. Opuszczając sień, znajdziemy się w pokoju dziennym. To jasne, przestronne i ustawne pomieszczenie z zewnętrznym przedłużeniem w postaci tarasu i z otwarciem na drugą kondygnację. Nad salonem zaplanowano efektowną antresolę. Z kolei od strony frontowej pokój dzienny łączy się z dużą kuchnią z wyspą oraz spiżarnią. Kuchnia może pozostać otwarta lub oddzielona od pozostałych wnętrz. W głębi domu zaplanowano pomieszczenia prywatne: dwie łazienki – jedną z kabiną prysznicową oraz drugą z wanną, a także trzy sypialnie.

4. Projekt domu Koliber 4 CE – 108,51 m²

Ten dom może powstać na posesji o szerokości 10,9 m. Dom jest niedrogi w budowie dzięki swej prostej, murowanej bryle z równie nieskomplikowanym dachem dwuspadowym. Na uwagę zasługuje balkon umieszczony po przeciwnej stronie budynku, zapewniający praktyczne zadaszenie nad tarasem. We wnętrzach domu zaplanowano bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń. W korytarzu, w pobliżu strefy wejściowej, umieszczono kotłownię, a obok niej łazienkę. Naprzeciwko znajduje się klatka schodowa, pod którą zaplanowano garderobę. Kuchnię zaprojektowano jako osobno wydzielone pomieszczenie, zlokalizowane tuż obok pokoju dziennego. W pobliżu kuchni, na granicy salonu, wyznaczono też miejsce na jadalnię. Poddasze domu przeznaczono na bardziej zaciszną, prywatną część: trzy ustawne sypialnie, a między nimi rodzinną łazienkę i przydatną garderobę.

5. Projekt domu Ekonomiczny 5 – 111,1 m²

Projekt domu Ekonomiczny 5 to w pełni nowoczesna propozycja z dużymi przeszkleniami, która już z daleka zrobi ogromne wrażenie na każdym inwestorze. W projekcie znajduje się kominek oraz wygodny taras. Wszystkie pomieszczenia zostały zaplanowane na jednej kondygnacji, przez co przemieszczanie się nie będzie trudne dla najmłodszych oraz seniorów. W skład pomieszczeń wchodzą: wiatrołap, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze – kotłownia, komunikacja, pokój dzienny z jadalnią (aż 35,40 m²), kuchnia, praktyczna spiżarnia i cztery sypialnie. To wyjątkowo eleganckie i nowoczesne wnętrza. Warto przypatrzyć się wysokiemu sufitowi i efektownym otwartym przestrzeniom.

6. Projekt domu Long II z garażem 1-st. A – 112,7 m²

To projekt nowoczesnego domu piętrowego. Szerokość budynku wynosi jedynie 6,1 metra, a w bocznych ścianach nie zaplanowano okien. Zaprojektowano tutaj dwa piętra bez poddasza. Budynek zwieńczono płaskim dachem – konstrukcją niedrogą i łatwą w realizacji. Wnętrze garażu skomunikowano z częścią mieszkalną poprzez pomieszczenie gospodarcze (kotłownię). Strefę wejściową do domu umieszczono w podcieniu. Stąd dostaniemy się do wiatrołapu, a następnie znajdziemy się w holu, gdzie w pobliżu strefy wejściowej wydzielono WC. W dalszej części budynku znajduje się dzienna część pomieszczeń: salon z kominkiem oraz kuchnia z jadalnią i spiżarnią. Na piętrze domu znajdziemy wygodne i ustawne pomieszczenia bez skosów. Druga kondygnacja tworzy prywatne zacisze domowników. Przewidziano tutaj trzy komfortowe sypialnie. W holu wyznaczono miejsce na pojemne szafy, stąd też jest dostępna łazienka z miejscem na dużą wannę.

7. Projekt domu Domena 123 B1 – 129,59 m²

To projekt dla 4-5-osobowej rodziny, stworzony na wąską działkę. Przedsionek z miejscem na szafę otwiera się na strefę dzienną, składającą się z przestronnego salonu połączonego z jadalnią oraz łatwą do wydzielenia kuchnią ze spiżarnią. Z korytarza mamy dostęp do dwóch pokoi, łazienki, pralni oraz sypialni małżeńskiej, do której przylegają garderoba i kolejna łazienka. Schody prowadzą na antresolę, z której jest dostęp do strychu. Duży, dwustanowiskowy garaż mieści się za kotłownią, do której wchodzimy przez garderobę przy wiatrołapie. Strych nieużytkowy bez przeszkód można zaadaptować na cele użytkowe, na przykład jako dodatkowe pokoje.

8. Projekt domu Wąski D9 – 130,14 m²

Piętrowy dom z płaskim dachem, nowoczesna miejska willa, która w niczym nie przypomina dawniej budowanych domów jednorodzinnych w postaci nudnych kostek. Minimalna wymagana szerokość posesji w tym przypadku wynosi niespełna 12 m. Prosta bryła budynku z wykończonymi drewnianą okładziną elewacjami oraz dużymi przeszkleniami tworzy atrakcyjną wizualnie całość. Główne drzwi wejściowe znajdują się pod wiatą. W pobliżu strefy wejściowej wydzielono WC. Pozostałą powierzchnię parteru zajmuje salon z jadalnią oraz kuchnią. W salonie umieszczono schody prowadzące na piętro. U góry znajdują się trzy mniejsze sypialnie oraz dostępne dla ich mieszkańców WC i prysznic. Sypialnia gospodarzy została wyposażona w odrębną, prywatną łazienkę.

9. Projekt domu Odważny 1 – 158 m²

To projekt pięknego, a zarazem minimalistycznego domu z poddaszem użytkowym, nawiązującego do stylu nowoczesnej stodoły. Prosta bryła, oparta na rzucie prostokąta, wielkoformatowe przeszklenia i dwuspadowy dach to elementy charakterystyczne projektu. Sercem domu jest wysoki i jasny salon, połączony z jadalnią i kuchnią. Antresola w salonie to ciekawe rozwiązanie przestrzenne, które powiększa optycznie wnętrze. W drugiej części domu zaplanowano łazienkę z prysznicem, pojemną garderobę, gabinet i sypialnię. Na końcu korytarza znajduje się kotłownia na ogrzewanie gazowe. Z pomieszczenia możemy przejść do dużego garażu dwustanowiskowego. Na poddaszu znalazły się ustawne pokoje dziecięce. Pomiędzy nimi usytuowano zaplecze sanitarno-gospodarcze, w skład którego wchodzą łazienka, garderoba i pralnia.

10. Projekt domu Salsa – 158,62 m²

Piękny i elegancki dom parterowy z poddaszem użytkowym. Budynek posiada prostą bryłę opartą na rzucie prostokąta i dwuspadowy dach. Jeżeli zdecydujemy się na ten projekt, będziemy musieli wybrać działkę o minimalnej szerokości 16,9 metrów (ale zamieniając w jednej z bocznych elewacji okna na luksfery możemy posadowić dom na działce o szerokości poniżej 16 metrów). Na parterze zaprojektowano otwartą strefę dzienną. Tworzą ją salon, jadalnia oraz kuchnia. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest zlokalizowana tuż obok spiżarnia. W pobliżu drzwi wejściowych znajduje się gabinet. Plan parteru uzupełniają kotłownia oraz toaleta. Najciekawszym elementem w domu jest antresola widoczna z salonu. Urozmaica i powiększa optycznie wnętrze. Antresola stanowi most, który łączy dwie części poddasza. Na poddaszu po lewej stronie zaplanowano łazienkę, pralnię oraz dwa duże pokoje dziecięce z miejscem na ciąg szaf, a po prawej stronie znajduje się duża sypialnia z dostępem do łazienki i garderoby.

Podobne artykuły