Sezon grillowy i ogrodowy zbliża się wielkimi krokami. Powoli zaczynamy już wyciągać nasze meble ogrodowe. Niestety w trakcie zimy zabrudziły się i zniszczyły w garażach i piwnicach. Niezabezpieczone meble ogrodowe będą wyglądać mało atrakcyjnie. Wyjaśnimy, jak odnowić meble ogrodowe po zimie i podpowiemy jak skutecznie przeprowadzić czyszczenie mebli ogrodowych.
W naszych ogrodach najczęściej spotkamy meble ogrodowe z technorattanu, pcv lub drewniane. Niestety te materiały nie są całkowicie odporne na warunki atmosferyczne, opady, słońce czy mróz. Problem pojawia się, jeżeli przed zimą nie pomyśleliśmy o odpowiednim zabezpieczeniu. W takiej sytuacji możemy mieć znacznie więcej pracy przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego. Najbardziej narażone są oczywiście meble ogrodowe drewniane. Pod wpływem silnego słońca mogą poszarzeć, a wysoka wilgotność doprowadza do pojawiania się pleśni i mchu. Jeżeli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie, to musimy poświęcić czas na odnawianie mebli ogrodowych po zimie.
Pierwsze co powinniśmy zrobić, to upewnić się, z jakiego materiału wykonane są nasze meble i dobrać odpowiednie środki czyszczące. Może okazać się, że wystarczy wytrzeć je z kurzu i brudu wilgotną ściereczką. Jeżeli meble zostały zniszczone i wymagają dalszej pracy, to powinniśmy pomyśleć o renowacji i odnowieniu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie mamy meble. Inaczej odnawiamy meble ogrodowe drewniane, inaczej wykonane z pcv, a inaczej z technorattanu. Samo czyszczenie mebli ogrodowych też może wyglądać inaczej, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane.
Meble ogrodowe drewniane wymagają specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do drewna. W swoim składzie nie mają składników, które mogłyby usunąć olejową impregnację. Nie sprawią też, że drewno się odbarwi albo odkształci. W marketach budowlanych znajdziemy wiele środków przeznaczonych do drewna. Meble ogrodowe z pcv i meble ogrodowe z technorattanu wymagają zupełnie innych środków czyszczących. Skutecznie pozbędą się resztek jedzenia, brudu, ptasich odchodów i śladów po liściach. W swoim składzie nie mają substancji żrących, więc nie musimy martwić się o odbarwienia. Przywrócimy im ładny wygląd i połysk.
Przeczytaj również: Meble sosnowe – ciekawe wzornictwo
Meble ogrodowe z technorattanu powinny zostać dokładnie umyte i zabezpieczone przed zimą. Jeżeli o to zadbaliśmy, to na wiosnę wystarczy przemyć je wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Możemy też wykorzystać ściereczkę z mikrofibry, a na koniec wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Niestety do zaschniętego brudu i resztek jedzenia będziemy musieli sięgnąć po mocniejsze środki. Zwykła woda nie wystarczy. Warto zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia tworzyw sztucznych.
Meble ogrodowe z pcv możemy potraktować podobnie jak te wykonane z technorattanu. Małe zabrudzenia na plastiku zejdą bez problemu przy użyciu wody z płynem do mycia naczyń. Do większych zabrudzeń powinniśmy wykorzystać dedykowane środki czyszczące. Znajdziemy je w marketach budowlanych albo zamówimy przez internet.
O meble ogrodowe drewniane powinniśmy szczególnie dbać. Niestety drewno może łatwo pleśnieć i blaknąć. Najczęściej spotykanym w naszych ogrodach drewnem jest sosna, świerk i jodła. Jeżeli pamiętaliśmy o impregnacji, to nie musimy się martwić. Takie drewno czyści się w bardzo łatwy sposób. Wystarczy dokładnie je osuszyć, a podczas zimy trzymać z dala od wilgoci. Jeżeli na wiosnę zauważymy ubytki lakieru, to powinniśmy takie miejsca oczyścić, oszlifować i pomalować impregnatem. Możemy też użyć oleju barwiącego, aby zmienić kolor mebli.
Meble ogrodowe drewniane wymagają specjalnego traktowania i specjalnych środków czyszczących. W sklepach ogrodowych i budowlanych znajdziemy wiele preparatów w spreju lub w płynie. Warto zdecydować się na środek czyszczący oraz środek zabezpieczający, którego używamy dopiero po dokładnym oczyszczeniu mebli.
Przeczytaj również: Meble z płyt OSB? Czemu nie!