Meble z płyt OSB? Czemu nie!

Porady Data publikacji: 07 czerwca 2021

Tworzenie elementów konstrukcyjnych, dachów czy wielu innych elementów budowy wymaga zastosowania materiałów, które zachowają swoją trwałość i wytrzymałość przez wiele lat. To nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Czy materiał najwyższej jakości może być doskonały i niedrogi jednocześnie? Okazuje się, że może. Mowa tu o płycie OSB. Jest materiałem znanym nam wszystkim i stosowanym niemal do wszystkiego. Czym jest ten materiał, do czego można go użyć i czy możliwe jest zastosowanie go do stworzenia mebli? O tym powiemy Wam w tekście.

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB (Oriented Stand Boards) to płaska płyta kompozytowa, tworzona w 90% z drewna. Płyty OSB mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe, przy czym płyty jednowarstwowe to element innych drewnopodobnych płyt, np. płyt wiórowych. Dzięki łatwej obróbce i dużej wytrzymałości, płyty OSB zyskały ogromną popularność jako nowoczesny materiał konstrukcyjny. 
Mówiąc najprościej, płyty OSB powstają w wyniku prasowania prostokątnych wiórów świerkowych lub sosnowych. Prasowanie odbywa się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia. Spoiwem jest żywica syntetyczna o wodoodpornych właściwościach. Cechą charakterystyczną płyt OSB jest ułożenie wiórów w trzech warstwach. Pierwsza warstwa ułożona jest wzdłuż, koleja w poprzek. Dzięki takiej technice, płyta OSB jest niezwykle trwała mechanicznie.

Jakie zastosowanie ma płyta OSB?

Płyty OSB mają niezwykle szerokie zastosowanie głównie za względu na to, że jest to materiał niezwykle trwały i wytrzymały, także na warunki atmosferyczne. Ponadto, jest bardzo łatwy w obróbce. Płyty OSB stosowane są zarówno w celach konstrukcyjnych, jako nośne zewnętrzne i wewnętrzne poszycia ścian, dachów, elementy konstrukcyjne czy szkieletowe, ale także jako materiał do produkcji drzwi, mebli czy elementów dekoracyjnych. Może być stosowana jako podłoga czy ścianka działowa. Dzięki możliwości pokrycia powierzchni płyty lakierem, możemy uzyskać naprawdę ciekawy efekt dekoracyjny. Płyty OSB jeszcze do niedawna stanowiły materiał, który używało się głównie w miejscach niewidocznych dla oczu. Dzisiaj jednak poznaliśmy już doskonałe walory płyt OSB, również te dekoracyjne, dlatego nierzadko faktura płyty jest więc eksponowana dla ukazania wyjątkowości tego rozwiązania. 

Rodzaje płyt USB

Płyty OSB dostępne są w kilku rodzajach, które wyróżnia się ze względu na zastosowanie i techniki tworzenia. Różnią się między sobą przede wszystkim grubością. Najcieńsze płyty mają 8 mm, najgrubsze- 32 mm. Oprócz grubości, pod uwagę bierze się także ogólne właściwości. Na tej podstawie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów płyt OSB. 
Płyty OSB 1 doskonale sprawdzą się do stosowania w suchych warunkach. Nie nadają się na zewnątrz, mają raczej uniwersalne zastosowanie. Mają proste lub fazowane krawędzie. Poszczególne warstwy spojone są przy użyciu żywicy mocznikowo-formaldehydowej, co sprawia, że są odporne, ale tylko w suchych warunkach. Płyty OSB 1 są dość tanie i bardzo łatwe dostępne. 

Płyty OSB 2 to płyty, które stosuje się przede wszystkim we wnętrzach. Nie nadają się do stosowania w wilgotnych warunkach bez konserwacji, gdyż są bardzo chłonne. Używane są jako płyty nośne. Spojone są żywicą syntetyczną. 

Płyty OSB 3 to najczęściej spotykany rodzaj płyt. Doskonale sprawdza się w każdych warunkach, również tych wilgotnych. Są bardzo odporne i wytrzymałe, głównie za sprawą wykorzystania jako spoiwo kleju poliuretanowego i żywicy melaminowo-uretanowej. Tego rodzaju płyty OSB są odporne na wilgoć, ale nie powinny mieć stałej styczności z wodą, mogą bowiem wówczas pęcznieć. 

Płyty OSB 4 to najtrwalszy rodzaj płyt. Wykorzystywane są przy tworzeniu konstrukcji nośnych, również przy bardzo dużych obciążeniach. Są odporne na wilgoć, dlatego świetnie nadają się do budowy dachów czy tworzenia szalunków. Nadają się do tworzenia altanek, budy dla psa czy domków na narzędzia.

Meble z płyt OSB- czy warto?

Z płyt OSB tworzy się mnóstwo przedmiotów, w tym również meble. Meble z płyty osb to doskonały pomysł np. do warsztatu, garażu czy każdego innego wnętrza. Takie meble nie będą zbyt kosztowne, a z pewnością będą bardzo trwałe i wytrzymałe, bez względu na warunki. Płyty OSB doskonałej jakości, idealne do tworzenia mebli oferuje firma maldrew. Dostępne są płyty o różnych grubościach, co sprawia, że dobór odpowiedniej płyty jest łatwy. Szafka z płyty osb doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, również tych trudnych- przy narażeniu na wysoki poziom wilgotności np. w garażu czy warsztacie. Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości, meble będą trwale i z pewnością będą służyć przez długie lata.

Nowoczesne aranżacje np. biur zakładają zupełnie nowe, nietuzinkowe rozwiązania. Płyty OSB często stosowane są tam jako element dekoracyjny i aranżacyjny. Półka z płyty OSB? Proszę bardzo! Takie rozwiązanie ma same zalety! Płyta OSB jest łatwa w obróbce, możesz zastosować ją dokładnie tak, jak chcesz. Za pomocą tego materiału nierzadko tworzy się również praktyczne ścianki działowe, co tylko potwierdza uniwersalność tego rozwiązania.

Podobne artykuły