Baseny ogrodowe czyli ratunek na upały dla całej rodziny

Baseny ogrodowe to świetne rozwiązanie dla całej rodziny, które zapewni dzieciom rozrywkę podczas ciepłych wakacyjnych dni. Chętnie skorzystają z niego również dorośli szukający chłodu podczas letniego skwaru.

Klimat, w którym żyjemy nie sprzyja basenom całorocznym, które są drogie w utrzymaniu i konserwacji. Dużo lepszym wyjściem jest zakup basenu stelażowego. Basen stelażowo-rozporowy jest szybki i łatwy w montażu, a gdy nadejdzie jesienna aura wystarczy go złożyć i schować do garażu, gdzie przeczeka zimę, aż do ponownego rozłożenia gdy rozpoczną się pierwsze fale upałów.

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?

Baseny ogrodowe stelażowe rozwiązaniem dla osób, które szukają trwałości i wygody użytkowania. Jest trochę trudniejszy w rozłożeniu niż basen dmuchany, ale za to dostępny w dużo większych rozmiarach i bardziej wytrzymały. Do dyspozycji mamy również baseny rozporowe. Je rozkłada się równie łatwo jak dmuchane, wystarczy wypełnić je wodą. W porównaniu do basenów stelażowych mają jednak mniej stabilną konstrukcję. Zawierają jednak dmuchany kołnierz, który często jest zaletą gdy z basenu korzystają dzieci.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wiemy już jakie rodzaje basenów ogrodowych mamy do dyspozycji. Jeśli macie już swojego faworyta to powstaje kolejne pytanie – jak duży basen wybrać?

Dobór rozmiaru basenu zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście przestrzeń jaką dysponujemy w ogrodzie. Basen powinien stać na równym terenie. Wszelkie nierówności i spadki nie wchodzą tutaj w grę. Gdy rozstawimy w takim miejscu basen stelażowy może ulec on uszkodzeniu. Jego konstrukcja pod pływem ciężaru zacznie się giąć. W przypadku basenu rozporowego gra to już mniejszą rolę, ale nierówne podłoże sprawi, że basen będzie nierówno wypełniony.

Nie bez znaczenia jest też jego kształt. Możesz kupić okrągły basen, który potrzebuje jednak sporo miejsca. Pamiętaj by wokół niego pozostawić też dojście. W przypadku wąskich podwórek lepszym rozwiązaniem może okazać się basen prostokątny.

Warto też wybrać miejsce, które jest nasłonecznione. Wtedy woda w basenie będzie cieplejsza, a podczas kąpieli w nim możemy również się opalać. Lepiej unikać miejsc znajdujących się pod drzewami. Wpadające do basenu liście czy gałęzie będziemy musieli usuwać.

Zadbaj też o bezpieczeństwo swoje i bliskich i ustaw basen z dala od przewodów energetycznych czy innych źródeł prądu.

Dlatego zanim przystąpimy do zakupu basenu musimy sprawdzić, ile miejsca możemy w naszym ogrodzie na jego rozstąpienie przeznaczyć. Gdy już to wiemy możemy przejść do kolejnego czynnika wyboru, którym jest liczba osób korzystając z niego.

Oczywiście im więcej osób tym większego basenu będziemy potrzebować. Warto jednak dobrze tę kwestię przemyśleć i nie iść za myślą „większe = lepsze”. Należy pamiętać o tym, że duży basen dłużej się napełnia, jego użytkowanie też będzie droższe ze względu na ilość potrzebnej wody. Dłużej nagrzewać będzie się też woda.

Kolejna kwestia to to jak chcemy z niego korzystać. Jeśli masz małe dzieci bezpieczniejszym wyborem będzie wybór płytszego basenu. Jeśli mają korzystać z niego głównie dorośli to z pewnością będą chcieli siedzieć w wodzie i się w niej relaksować. Dlatego zastanów się jak wysoko woda ma Ci sięgać podczas takiego odpoczynku w basenie.

Bardzo dobrym pomysłem jest wyrysowanie basenu na trawniku. Sprawdź rozmiary w sklepie Internetowym oferującym baseny ogrodowe. Wybierz basen, który uważasz, że najlepiej spełnia Twoje wymagania, a następnie wraz z miarą udaj się do ogrodu.

Wyznacz miejsc na ziemi, które będzie zajmował. Poproś następnie domowników by weszli w wyznaczony plac i sprawdź jak dużo miejsca mają, czy będą mogli swobodnie z niego korzystać nie przeszkadzając sobie nawzajem. Możesz od razu sprawdzić wysokość, czy najmłodsze dziecko stojąc na ziemi będzie miało głowę nad taflową wody. To da Ci więcej bezpieczeństwa gdyby dziecko weszło do basenu podczas Twojej nieobecności. Będzie wtedy w stanie stanąć w nim i złapać się jego krawędzi by utrzymać się nad wodą. Dlatego możliwość dosięgnięcia gruntu jest tak istotna.

To proste ćwiczenie pozwoli Ci sprawdzić czy wybrany przez Ciebie basen sprosta Twoim wymaganiom. Jeśli okaże się zbyt mały wybierz inny i je powtórz. Dzięki temu nie zawiedziesz się po jego rozłożeniu w ogrodzie.

Co potrzebuję oprócz basenu?

Niestety nie wystarczy postawić basen i napełnić wodą z kranu. Woda po pewnym czasie zacznie kwitnąć co skutecznie odbierze ochotę na kąpiele w nowym nabytku. Dlatego należy sprawdzić poziom pH i go wyregulować. Wartość pH informuje nas czy woda jest kwaśna czy zasadowa. Odczyn naszej skóry to 7-7.4. Dlatego najlepiej aby woda w basenie miała podobny. Poziom pH sprawdzamy testerem do wody basenowej. Po takim sprawdzeniu możemy użyć środków, które podnoszą lub obniżają pH.

Pamiętaj, że w wodzie rozmnażają się mikroorganizmy. Dlatego wodę basenową należy dezynfekować. Możemy to zrobić metodą tlenową lub chlorową. W wodzie rozmnażają się też glony. Do ich usuwania samo chlorowanie nie wystarczy i należy użyć specjalnych preparatów.

Wiele z tych rzeczy kupimy razem z basenem w zestawie. Znajdzie się tam również pompa filtrująca, która jest bardzo ważnym elementem. Filtr wyławia wszelkie zabrudzenia. Warto tutaj wspomnieć, że jedynie baseny stelażowe i rozporowe wyposażone są w specjalne otwory umożliwiające wygodny montaż pompy filtrującej. Baseny dmuchane jej nie mają.

Czy warto kupić basen do ogrodu?

Z pewnością tak. Jest to świetny gadżet i rozrywka dla dzieci i dorosłych. Jego pełne zalety docenicie w gorące dni, gdzie bez wyjazdu nad morze czy jezior będziecie mogli pluskać się w wodzie. To również doskonały sposób na zapewnienie rozrywki dzieciom podczas wakacji. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł przybliżył Wam temat zakupu basenu ogrodowego i dzięki niemu dokonacie najlepszego dla siebie wyboru.

 

 

Skomentuj

Baseny ogrodowe czyli ratunek na upały dla całej rodziny