Kiedy sadzić tuje?

Ogród Data publikacji: 04 października 2019

Kiedy sadzić tuje? Dzisiaj właśnie zajmiemy się tym tematem. Tuja to roślina iglasta, która zyskała sobie wielu fanów w naszym kraju. Stąd też często można spotkać ją w naszych ogrodach. Często pełni ona rolę naturalnego odgrodzenia się od sąsiadów, a przy tym jednocześnie jest dekoracją ogrodu. Jest tak popularna, że stała się już nawet elementem dowcipów i powiedzonek, które niestety są zbyt wulgarne aby je w całości tutaj zacytować, ale z pewnością sami wpadniecie na to jaki wyraz pasuje w tym zdaniu: „gdy sąsiedzi ****, posadź sobie tuje” :)

Który gatunek tui wybrać

Tuja jak już wspomnieliśmy wcześniej jest iglakiem z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z terenów Azji oraz Ameryki Północnej. Wykorzystywana jest również jako roślina lecznicza, ale do nas trafiła jako dekoracja ogrodów i takie najczęściej przeznaczenie pełni. Najpopularniejsze w Polsce odmiany tui to szmaragd oraz braband. Możecie też spotkać się z nazwą żywotnik co jest po prostu innym nazewnictwem tui.

Tuja szmaragd osiąga wysokość 2-3 metrów, a rocznie rośnie średnio o 20-30 cm. To jak szybko roślina będzie rosła determinowane jest od wielu czynników jak choćby nasłonecznienie miejsca czy jakość gleby i ilość wody, którą dysponuje. Brabant rośnie szybciej, może osiągnąć nawet wynik 40 cm na rok, a i całkowita wysokość tego iglaka będzie wyższa bo sięga nawet 5 metrów. Pytanie jednak na czym nam zależy. Na wygodzie pielęgnacji czy na szybkim wzrośnie i dobrym osłonięciu działki. Jeśli chcemy aby tuja była tylko dekoracją lepiej wybrać odmianę niższą, będzie łatwiejsza w pielęgnacji. Jeśli chcemy stworzyć naturalne wysokie ogrodzenie od sąsiadów czy ulicy to brabant w tej sytuacji będzie lepszy. Urośnie szybciej i wyżej od szmaragdu.

Szmaragd ma bardzo ładny stożkowy kształt. Niestety ma to również swoje minusy. Idealnie sprawdzi się jako kompozycja ogrodowych rabatek, ale nie posłuży nam dobrze jako stworzenie naturalnego żywopłotu z tui. Tutaj dużo lepszy będzie brabant, który jest dużo szerszy. Za jego pomocą dużo łatwiej osiągniemy efekt jednolitej ściany zieleni, która pozwoli nam się odgrodzić od wścibskich oczu. Myślę, że te wskazówki już bardzo dobrze pomogły Wam w wyborze odpowiedniego gatunku. Co do wymagań oba iglaki są bardzo podobne.

Jakie warunki należy zapewnić tui

Nie boją się mrozu i cały rok są zielone. Niestety tuje mają płytki system korzeniowy, dlatego trzeba regularnie je podlewać. Jeśli będziemy robić to zbyt rzadko tuja nie będzie rosnąć tak szybko jakbyśmy tego oczekiwali. Inaczej w ciepłe czy zimowe dni tuja może brązowieć. Dlatego podlewanie jej w umiarkowany sposób jest wskazane. Co ciekawe, iglaki te nie przepadają za zanieczyszczonym powietrzem, a jak dobrze zdajemy sobie sprawę, w Polsce problem smogu zimą występuje praktycznie w całym kraju.

O tuję warto zadbać zimą. Śnieg stanowiący ciężki balast może połamać gałęzie naszego iglaka. Dlatego warto na zimę tuję obwiązać sznurkiem co zapobiegnie takiej sytuacji. Zanim jednak posadzimy tuję w miejscu, w którym chcemy aby rosła musimy odkopać glebę i ją oczyścić z korzeni i chwastów. Tuja tak jak wspomnieliśmy ma płytki system korzeniowy. Chwasty będą zabierać jej potrzebne do wzrostu składniki odżywcze. Wyjałowiona gleba nie będzie więc jej służyła, tuja może się nie przyjąć lub rosnąć bardzo wolno.

To jak duży dół powinniśmy wykopać jest bardzo proste do ustalenia. Gdy przywieziecie tuje do domu będą one się znajdowały w doniczkach. Wystarczy zrobić otwór w ziemi stanowiący trzykrotność wielkości doniczki. Tu w zupełności wystarczy. Przed wsadzeniem tui do środka podlewamy wgłębienie wodą, a samą tuję na 10 minut wkładamy do wiadra z wodą. Następnie wkładamy tuję i przysypujemy ziemią. Kolejne drzewka sadzimy w 50-centymetrowych odstępach.

Warto aby miejsce, w którym będą rosły krzewy było dobrze nasłonecznione, ale to oczywiście zależy od pozycji naszej działki. W przypadku zaciemnionych miejsc warto więc przemyśleć kupienie już wyższych drzewek wcześniej odhodowanych, aby nie czekać tak długo na efekty ich wzrostu.

Pamiętaj o tym, że tuja nie lubi konkurencji. Dlatego nie powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie innych roślin czy nawet samego trawnika! Stosujemy tutaj zasadę 50 cm tak jak w przypadku odległości jednego krzewu od drugiego. Jeśli posadzimy ją zbyt blisko innych roślin, nie będzie ona w stanie zaspokoić swoich potrzeb na składniki mineralne pochodzące z gleby czy wodę.

Kiedy sadzić tuje

Wiemy już jakie tuje wybrać, jakie miejsce będą najlepsze i jakie warunki im zapewnić podczas sadzenia. Czas na wybranie odpowiedniego terminu. Na szczęście są to krzewy całoroczne, a to oznacza, że nie groźne są im warunki pogodowe. Oczywiście nie posadzimy ich w momencie gdy gleba jest zamarznięta i twarda, ale gdy zima nie jest ostra nawet wtedy możemy je sadzić. Szmaragd jak brabant można sadzić cały rok, muszą to być jednak tuje zakupione w donicach. Jeśli kupiliśmy sadzonki to musimy dać im trochę czasu na ukorzenienie się przed zimą, w takim przypadku najlepszym okresem na sadzenie będzie kwiecień, a ostatecznie przełom sierpnia i września.

Co jeszcze warto wiedzieć o tujach?

Bardzo ważny jest sam proces kupna tui. To jak szybko będzie rosła zależy również od jakości sadzonki, a popularność tej rośliny sprawiła, że możemy ją kupić w naprawdę wielu miejscach, a nawet i marketach. Czy warto ryzykować? Zostawiamy to Waszej ocenie, ale najlepszym miejscem do kupienia ich są firmy ogrodnicze, które znamy i wiemy, że faktycznie dbają one o jakość. Popularność tui w naszych ogrodach sprawiła, że wiele osób wyspecjalizowało się w ich uprawie i bez problemu kupimy je z pierwszej ręki od osoby, która ich dogląda i wie o nich wszystko. Wtedy też będzie nam w stanie doradzić jak o nią zadbać i jak ją posadzić.

Dbanie o tuję jest prostym zadaniem. Tuja lubi podlewanie, dlatego warto zaplanować sobie system podlewania w miejscach, gdzie chcemy je mieć. W innym przypadku będziemy robić to ręcznie. Pamiętajcie tylko by ich nie przelewać. Gdy pada deszcz nie musicie ich podlewać, ale w upalne dni czy inne suche okresy warto ją regularnie wieczorami podlać. Pod tują bardzo dobrze jest rozsypać korę, nie tylko stanowi element dekoracyjny, ale również hamuje odparowywanie wody z gleby, dzięki czemu tuja będzie miała jej więcej.

To chyba wszystkie z najważniejszych informacji jakie chcielibyśmy Wam przekazać na temat tui. Już wiecie kiedy sadzić tuje, będziecie również wiedzieć jak to zrobić i jak o nie później zadbać.  To nic trudnego, a krzew odwdzięczy się nam potem pięknym wyglądem przez długie lata. Pamiętaj też o tym, że tuje możecie przycinać i warto to robić aby zachować ich ładny kształt.

Podobne artykuły