Jak odnowić meble ogrodowe? Jak odnowić meble ogrodowe drewniane, plastikowe, technorattanowe?

Ogród Data publikacji: 11 marca 2021

Meble ogrodowe to zazwyczaj zakup na wiele lat, a jak wiadomo, po pewnym czasie wszystko wyraźnie się starzeje. Kolory płowieją, pojawiają się zabrudzenia, zacieki, zadrapania – to całkiem normalne. Zamiast jednak zastanawiać się nad tym, by kupić nowe meble ogrodowe, można spróbować odnowić stare. Jak to zrobić w przypadku tych drewnianych, plastikowych i technorattanowych?

Jak cieszyć się ładnymi meblami ogrodowymi przez długie lata?

Meble ogrodowe pełnią dwie ważne funkcje. Po pierwsze stanowią miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań towarzyskich. Po drugie są także pewną ozdobą, a swoim wyglądem uzupełniają aranżację ogrodu, w którym są postawione. Żeby mogły nam służyć przez długie lata, meble ogrodowe lepiej kupić dobrej jakości (szukaj na meblobranie.pl). W ten sposób materiały, z których są wykonane, nie ulegną zbyt szybko zniszczeniu. Oczywiście każdy przedmiot prędzej czy później się starzeje, lepiej jednak, by konieczność odnawiania czy zakupu nowych mebli ogrodowych nie pojawiła się zbyt prędko.

Jak odnowić meble ogrodowe drewniane?

Drewno to klasyczny i bardzo stylowy materiał, dzięki któremu ogród wygląda bardzo pięknie. Nie wyróżnia się zbytnio na tle otoczenia, ponieważ współgra z naturalnością, jaka jest wokół. Niestety drewno ma tę wadę, że narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne powoli niszczeje. Traci kolor, szybko się brudzi, zaczyna wyglądać mało ciekawie. Jak można odnowić takie meble? Jest na to kilka sposobów.

Jeżeli chce się zachować naturalny kolor mebli ogrodowych z drewna, warto wybierać specjalne preparaty ochronne, które jednocześnie delikatnie koloryzują. Oczywiście przed podjęciem działań, należy takie meble oczyścić i pokryć warstwą impregnatu. Można je pozostawić naturalnym kolorze, albo pomalować na dowolną inną barwę, oczywiście przy wykorzystaniu odpowiednich farb i bejc.

Jak odnowić meble plastikowe?

Plastik pod wieloma względami jest materiałem bardzo kłopotliwym. Po pierwsze uznawany jest za mało trwały, a po drugie pod wpływem słońca, deszczu czy mrozu może ulec zarówno zniszczeniu, jak i utracie kolorów. Mimo wszystko, jeżeli nie chcemy się ich pozbywać, mamy pewne opcje do wykorzystania.

Po pierwsze meble muszą zostać dokładnie oczyszczone, to podstawa w każdym przypadku. Po drugie konieczne będzie wybranie odpowiedniej farby do plastiku, najlepiej w sprayu i z dodatkiem składników ochronnych. Można też oczywiście pomalować je tradycyjnie pędzlem lub wałkiem. Tak przygotowane meble powinno się pozostawić na świeżym powietrzu do wyschnięcia.

Jak odnowić meble z technorattanu?

Meble ogrodowe wykonane z technorattanu przez wiele osób uznawane są nie tylko za niesamowicie stylowe, ale też i wytrzymałe. Cechują się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, przez co długo wyglądają jak nowe. Ale i one od czasu do czasu potrzebują odświeżenia.

Samo czyszczenie tych mebli nie jest trudne, wystarczy wilgotna szmatka, ewentualnie z mydłem czy innym detergentem, a trudnych przypadkach warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Właściwie więcej robić tutaj nie trzeba. Dobrej jakości meble z technorattanu nie tracą kolorów, nie trzeba więc ich nawet malować.

Podobne artykuły