Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, aby były trwałe?

Ogród Data publikacji: 10 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Drewniane meble ogrodowe warto w umiejętny sposób zabezpieczyć przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, jakie panują na zewnątrz. Deszcz, słońce, ciepło i zimno mogą spowodować, że drewno straci dawny atrakcyjny wygląd. Możesz zabezpieczyć je na lata mając jednak do dyspozycji odpowiednie preparaty. 

Zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych

Zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych jest podstawowym zadaniem każdego właściciela. To od stopnia ochrony, jaka zostanie wytworzona na powierzchni drewnianych desek zależy, czy zakupione w poprzednim sezonie meble ogrodowe przetrwają przez kilka kolejnych.

Drewniane meble ogrodowe, które nie zostaną we właściwy sposób zabezpieczone i będą wystawiane na intensywne oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych bardzo szybko zaczną niszczeć, zmieniać kolor, a w dodatku staną się siedliskiem dla pleśni, grzybów i owadów. Jeżeli dojdzie do rozwarstwienia struktury drewna, trzeba będzie niestety drewniane meble ogrodowe wymienić na nowe. Zaawansowanego procesu butwienia nie da się odwrócić nawet poprzez intensywne osuszanie czy naprawę uszkodzonych fragmentów. 

Jeżeli chcesz, aby meble ogrodowe wyglądały pięknie przez lata, trzeba zapewnić im skuteczną ochronę. Absolutną koniecznością jest profesjonalna konserwacja, którą możesz wykonać samodzielnie. 

W pierwszej kolejności musisz jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu drewnianych mebli zarówno przed sezonem zimowym, jak i po jego zakończeniu. Przede wszystkim musisz je bardzo dokładnie wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej lub wody z delikatnym detergentem. Miękką szmatką zetrzesz wszystkie zanieczyszczenia, jakie zgromadziły się po letnim sezonie lub po zimowym postoju w garażu. Dobrze jest także wykonać oględziny i naprawić usterki, jakie się na nich pojawiły. Drewno trzeba bardzo dokładnie naolejować lub zaimpregnować bejcą. 

Drewniane meble ogrodowe należy konserwować zgodnie z zaleceniami producenta, w zależności od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane. Trzeba także dostosować technikę działania do rodzaju produktu, który wybierzemy do zabezpieczania. Inaczej trzeba postępować przy nakładaniu farby ochronnej, oleju, a jeszcze inaczej lakierobejcy. Kluczowe jest jednak wspomniane wcześniej bardzo dokładne oczyszczenie drewna z zanieczyszczeń, pozostałości farby oraz innych materiałów impregnujących. Łuszczące powłoki należy zeszlifować i dopiero wtedy można przystąpić do ponownego zabezpieczania drewnianej powierzchni. 

Przeczytaj również: Meble sosnowe – ciekawe wzornictwo

Impregnacja drewnianych mebli ogrodowych

Impregnacja drewnianych mebli ogrodowych przynosi wiele korzyści, ponieważ pozwala zachować ich trwałość i umożliwia wieloletnie korzystanie z nich. W dodatku, meble prezentują się atrakcyjnie. Warto wybrać odpowiednie środki, a impregnacja przebiegnie bez żadnych problemów.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz wybrać preparaty do impregnacji, które spełnią twoje oczekiwania. Do impregnacji drewna przeznaczone są lakiery, impregnaty, oleje oraz emalie. Każdy z produktów ma inne właściwości oraz formę zastosowania:

  • lakierobejca – możesz zastosować ją, jeżeli meble ogrodowe zostały wykonane z twardych gatunków drewna. Uzyskasz subtelny efekt wydobywający naturalne piękno słojów. Podkreślona zostaje również naturalna barwa drewna, niektóre mogą także pogłębić odcień, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem. Jednocześnie meble zostają w skuteczny sposób zabezpieczone przed szybkim zniszczeniem,
  • olej – drewno zostaje zabezpieczone przed wilgocią oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Kolor drewna jest podkreślony w naturalny sposób. Olej wnika w głąb drewna, a tym samym zabezpiecza zarówno jego powierzchnię, jak i wewnętrzne struktury. Jeżeli chcesz utrwalić efekt działania oleju, warto nałożyć impregnat gruntujący. Ten produkt polecany jest do impregnacji twardych gatunków drewna, a także odmian egzotycznych,
  • impregnat – preparat wnika w strukturę drewna i chroni go przed wilgocią oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Możesz zastosować go przy miękkich gatunkach drewna. Meble zyskają lekki, nienachalny kolor, bez wyraźnej skorupy z preparatu. Impregnat pomaga zabezpieczyć przed negatywnymi czynnikami delikatne odmiany drewna. Jest ono chronione przed pleśnią, owadami oraz warunkami atmosferycznymi. Do wyboru jest wiele impregnatów, dlatego bez trudu uda się wybrać właściwy, który spełni wszystkie oczekiwania. 

Drewniane meble ogrodowe zawsze należy impregnować w suchy, pogodny dzień, najlepiej pod zadaszeniem, bez bezpośredniego kontaktu zarówno z deszczem, jak i słońcem. Impregnat nakłada się długimi, płynnymi ruchami, wzdłuż widocznego usłojenia. Pierwsza warstwa powinna być cienka, lepiej domalować w drugim etapie ominięte miejsca. Dzięki temu unikniesz pękania i odpryskiwania powierzchni. 

Impregnat najlepiej jest nakładać bezszwowym wałkiem malarskim, szczególnie, jeżeli powierzchnia mebli jest bardzo gładka i dokładnie oczyszczona. Chropowate powierzchnie możesz natomiast malować standardowym wałkiem malarskim. Jeżeli zakamarki mebli wymagają precyzyjnego malowania, najlepiej użyć szmatki, gąbki czy tampona malarskiego. 

Podobne artykuły