Chcesz, aby Twój telefon posłużył Ci dłużej? Oto przykłady tego, jak nie powinnaś ładować swojego telefonu. Jeśli robisz te rzeczy, to natychmiast przestań. To sprawia, że bateria posłuży Ci krócej!
Niektóre nowoczesne smartfony potrafią dopasować ładowanie tak, by bateria jak najdłużej zachowała żywotność, nawet gdy zostawiamy telefon na całą noc podłączony do ładowarki. Uczy się on naszego sposobu ładowania telefonu. Najpierw ładuje go powoli, aby nad ranem miał on 100% baterii.
Jednak nie każdy telefon to potrafi. Jeśli zostawiasz telefon na noc, ten osiągnie 100% baterii, ale ta będzie stale spadać, a telefon znów będzie się podładowywał, aby osiągnąć 100% naładowania. Takie działanie sprawia, że bateria posłuży nam krócej.
Najlepiej jest korzystać z ładowarek, które do danego urządzenia przeznaczył producent. Gdy zgubimy ładowarkę, najlepiej jest kupić oryginalną lub zamiennik dobrej sprawdzonej firmy. Stosowanie tanich ładowarek może zemścić się uszkodzeniem urządzenia lub szybszym zużyciem baterii w telefonie.
Często przy końcówkach kable przecierają się. Stosowanie takich kabli dalej jest niewłaściwym wyjściem. Nie tylko ryzykujemy szkodę np. w postaci pożaru, ale też możemy zaszkodzić urządzeniu. Pamiętaj, aby wymieniać uszkodzone kable na nowe.
Czy wiesz, że rozładowywanie baterii szkodzi jej? Baterię powinniśmy ładować w momencie, gdy telefon wskaże nam taką konieczność. Zwykle dzieje się to wtedy, gdy jej poziom spada do ok. 20-15%.
Lepiej ładować telefon częściej, niż długo i do pełna. Żywotność baterii określa się przez cykle. Jeden cykl to naładowanie baterii do pełna (100%). Jednak jeden cykl może być rozłożony w czasie. Możemy naładować baterię cztery razy po 25% w ciągu dnia lub raz od 0 do 100%. Z tego przykładu to właśnie ten drugi sposób jest bardziej szkodliwy dla baterii i skraca jej żywotność.
Telefon wewnątrz posiada elektronikę, która nie lubi wysokich temperatur. Dlatego nie powinno się zostawiać go na parapecie czy podszybiu w aucie. Telefon bardzo mocno nagrzewa się również podczas ładowania, a obudowa założona na telefon nie ułatwia mu chłodzenia się. Ładowanie takie może wpłynąć na to, jak długo Twój telefon będzie działał bez problemowo.