Jak korzystać z balii ogrodowych? Wszystko, co musisz wiedzieć

Ogród Data publikacji: 03 stycznia 2022

Nie da się ukryć, że balie ogrodowe są najlepsze zimą. Wyobraźmy sobie piękną, białą aurę wokół, a my siedzimy w gorącej, parującej wodzie… Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio korzystać z balii. Sprawdź, jak to robić w okresie jesiennno-zimowym.

Balia ogrodowa – jak korzystać w chłodne dni

Nagrzewanie balii nie jest niczym skomplikowanym. Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura, tym ten proces będzie dłuższy. Przede wszystkim nie można zapomnieć, aby na czas nagrzewania przykryć zbiornik. W ten sposób nie tylko przyspieszymy proces grzewczy, ale też zapobiegniemy nadmiernej utracie ciepła. Tutaj od razu warto podkreślić, że najlepsze balie ogrodowe, które wykonane są z dobrze wybranych materiałów, powinny utrzymywać ciepło na tyle długo, abyśmy mogli się odpowiednio wygrzać i nie martwić o dolewanie nowej wody. Takie produkty możemy znaleźć w ofercie balii kąpielowych od firmy Sodas.

Niezwykle istotne jest również to, aby nie doprowadzić do zamarznięcia wody w balii. W związku z tym, jeśli wiemy, że nie będziemy z niej korzystać przez kilka dni, wylejmy wodę. W przypadku mrozów, gdy woda zostanie w środku, może zniszczyć wiele elementów konstrukcji – w tym drewno czy podgrzewacze. Woda, kiedy zamarza, zwiększa swoją objętość. Lepiej nie sprawdzać w ten sposób wytrzymałości balii.

Nie wystarczy jednak samo opróżnienie zbiornika. Aby mieć pewność, że nic nie ulegnie zniszczeniu, trzeba osuszyć każdy zakamarek, w którym jest woda. Oznacza to spuszczenie jej z przewodów, rur, systemu masażu czy pieca. Najłatwiej to zrobić powietrzem ze sprężarki. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że balia jest sucha i bezpieczna.

Balia dopiero na wiosnę? Żaden problem

Balia ogrodowa – jak korzystać z niej, aby służyła długie lata? Trzeba być skrupulatnym i dokładnym. Kiedy nie chcemy korzystać z niej zimą, tylko dopiero wczesną wiosną, musimy zadbać o jej konstrukcję. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć zewnętrzny zawór do spuszczania wody. Należy odizolować go od chłodu – można w tym celu wykorzystać styropian. Konieczne będzie również odłączenie wszystkich filtrów, pomp, sprzętu spa i każdej innej możliwej do zdemontowania części. Można je przechować w garażu lub piwnicy – tam, gdzie nie grożą im niskie temperatury i wilgoć.

Warto też pamiętać o tym, że o ile zimą balia musi być całkowicie sucha, o tyle latem warto zostawić na jej dnie około 10 cm wody. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy nadmiernego wysychania i kruszenia się drewna.

Podobne artykuły