Modne meble ogrodowe – dostępne tworzywa i możliwości

Ogród Data publikacji: 18 sierpnia 2020

Nie lubisz przepłacać? Oczekujesz jednak niezawodności? Warto więc zastanowić się nad tym, które meble ogrodowe będą najbardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

My również należymy do grona użytkowników mebli ogrodowych. Dodatkowo często rozmawiamy z klientami, którzy opowiadają nam swoje historie i doświadczenia. Dzięki zebranym informacjom jesteśmy w stanie przedstawić rzeczywiste właściwości poszczególnych rozwiązań, które są popularne wśród potencjalnych interesantów. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Drewno, wiklina i rattan

Wiklina i rattan to surowce wykorzystywane najczęściej do plecenia siedziska i oparcia (ew. elementów ozdobnych). Nie są one na tyle wytrzymałe, by poradziły sobie z wagą użytkowników, więc sam stelaż mebla jest wykonany ze stali. Niemniej jednak należy pamiętać, że zarówno wiklina, jak i rattan nie są odporne na wilgoć, dlatego należy je zabezpieczyć przed deszczem i pozostałymi szkodliwymi czynnikami (zwłaszcza po sezonie letnim).

Drewno jest nieco bardziej uniwersalnym materiałem. Jest twardsze, zbite i za sprawą preparatów konserwując oraz zabezpieczających, deszcz, śnieg, słońce i przymrozki nie są dla niego tak straszne. Nic zatem dziwnego, że często można spotkać się z meblami ogrodowymi, które zostały wyprodukowane w pełni z drewna. Mimo swoich właściwości, warto po wakacjach schować drewniane stoły i krzesła do garażu, piwnicy lub składu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, przykryj je pokrowcem lub płachtą, by nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą i śniegiem. Podobnie postępuj również z ławkami.

Metal, czyli wiekowe meble ogrodowe

Połączenie metalowej konstrukcji i drewnianych części użytkowych, to popularna i chętnie wybierana opcja. Takie meble ogrodowe są w stanie zagwarantować niezawodność przez kilkadziesiąt lat. Zniszczeniu ulec mogą jedynie drewniane elementy, np. deski w siedzisku lub oparciu. Wymiana lub renowacja jest na szczęście prosta i tania.

Zdarza się, że producenci łączą drewno z rattanem lub wikliną. Są to jednak meble ogrodowe z linii premium i zazwyczaj są one postawione na wyższej półce cenowej. Dla osób, które nie chcą przepłacać, ciekawą alternatywą są tworzywa sztuczne, które za sprawą obecnej technologii, perfekcyjnie imitują naturalne surowce. Dopiero z bliska można dostrzec, że materiał sofy tarasowej nie jest naturalny.

Większość mebli ogrodowych wykonana jest z emaliowanej stali. Dla zainteresowanych klientów oznacza to, że sam stelaż jest niemal niezniszczalny. Żeby uniknąć korozji, wystarczy co kilkanaście lat pozbyć się starej warstwy lakieru i zabezpieczyć konstrukcję za pomocą nowej emalii.

Podobne artykuły