Dzięki temu prostemu trikowi sprawdzisz czy masz kleszcze w ogrodzie

Ogród Data publikacji: 22 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Kleszcze to poważne zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. Najczęściej możemy spotkać je w trawie i krzewach, również w naszym ogrodzie. Przenoszą one groźne choroby. W Polsce najczęściej rozpoznaje się boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepiej jest więc unikać kontaktu z kleszczami i ograniczać ryzyko. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak sprawdzić czy znajdziemy je w naszym ogrodzie.

Jak sprawdzić czy kleszcze są w naszym ogrodzie

Kleszcze wabione są zapachem potu i wbrew powszechnej opinii, kolor ubrania nie ma dla nich znaczenia. Jednak w ramach testu, który przeprowadzimy najlepiej jest wykorzystać białą koszulkę, gdyż na niej najłatwiej będzie można je zauważyć. Musi być ona również trochę spocona, dlatego możemy założyć ją na siebie i wykonać parę ćwiczeń.

Następnie koszulkę nakładamy na dwa kije. Dzięki temu możemy ją rozciągnąć i przeciągnąć ją w okolicach traw i niskich krzewów w naszym ogrodzie. Kleszcze żerują na wysokości do 1,5 metra. To tam czekają na swoje ofiary. Koszulka zwabi je zapachem potu. Następnie, gdy przyjrzymy się jej, na białym materiale będziemy mogli zobaczyć, czy w naszym ogrodzie są kleszcze.

Jak odstraszyć kleszcze w ogrodzie?

Jeśli znajdziemy w naszym ogrodzie kleszcze możemy zastosować opryski, które je odstraszą. W sklepach znajdziemy preparaty do wykonania samodzielnych oprysków. Na rynku istnieją również specjalistyczne firmy, które tym się zajmują.

Pamiętać należy o tym, że oprysk nie działa w nieskończoność. Zazwyczaj trzeba go powtarzać co dwa tygodnie, ale wszystko zależy od zaleceń producenta, z którymi musimy zapoznać się przy wyborze odpowiedniego produktu.

Możemy stosować również doraźne sposoby na odstraszenie kleszczy. W sklepach znajdziemy opaski na kleszcze, które mogą nosić dzieci i dorośli. Specjalne spraye, którymi możemy spryskać się przed wyjściem do ogrodu. W przypadku zwierząt może to być obroża dla psa, a u weterynarza dostaniemy odpowiednie tabletki, które należy podać naszemu pupilowi, aby odstraszyć kleszcze.

Zawsze po powrocie ze spaceru czy zabawy w ogrodzie należy dokładnie obejrzeć skórę, czy nie mam na niej kleszczy. Przyjrzyjmy się zwłaszcza wszelkim zagłębieniom, gdzie skóra jest cieńsza. Za uszami, w zgięciach kolan czy pachwinach.

Jak usunąć kleszcza?

Główny Inspektorat Sanitarny radzi by robić ot wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów, które można kupić w aptekach.

Należy zrobić to niezwłocznie po zauważeniu kleszcza. Chwycić go najbliżej skóry i pewnym ruchem pociągnąć do góry. Miejsce po ukąszeniu dezynfekujemy. Należy je również dobrze obserwować przez następne kilkanaście dni i reagować na zmiany samopoczucia. Gdy wystąpią niepokojące nas objawy należy skontaktować się z lekarzem.

Podobne artykuły