Ogród przyjazny dla pszczół – jakie rośliny zasadzić?

Ogród Data publikacji: 04 sierpnia 2022 / Aktualizacja: 2022-08-11

Pszczoły są przedstawicielami zapylaczy i są dla nas jedynymi z najważniejszych owadów zapylających większość roślin, które znajdują się w naszym ogrodzie. To dzięki nim mamy pyszne owoce i warzywa. Dlatego powinniśmy o nie dbać i sprawić, aby nasz ogród był dla nich przyjazny. Możemy to zrobić sadząc odpowiednie rośliny, które dadzą im pokarm.

Pszczoły potrafią pokonać nawet 10 kilometrów, aby dotrzeć do miejsc, w których znajdą nektar. Dzięki ich pracowitości kwiaty w naszym ogrodzie zmieniają się w soczyste owoce i zdrowe warzywa. Dlatego powinniśmy doceniać ich ciężką pracę i nagradzać. Gdyby nie one, nasze coroczne plony byłyby zauważalnie mniejsze.

Rośliny przyjazne dla pszczół

Najlepsze dla pszczół będą najbardziej miododajne rośliny. Dzięki nim pszczoły będą mogły zbierać nektar w naszym ogrodzie, a przy okazji zapylać kwiaty. Co warto posadzić?

Krokusy kwitną na wiosnę i będą forpocztą konduktu powitalnego dla pszczół w naszym ogrodzie. Krokusy sadzimy w ogrodzie na jesień. Możemy zrobić to we wrześniu, a nawet na początku października.

Czosnek ozdobny nie jest często spotykany w ogrodach, ale wygląda naprawdę okazale. Przy tym jest wspaniała jadłodajnią dla pszczół. Można posadzić cebulki czosnku olbrzymiego. Wtedy robimy to jesienią. Na wiosnę możemy za to zasiać go w naszym ogrodzie.

Lawendę warto mieć w ogrodzie nie tylko dla pszczół. Pomaga ona również odstraszyć komary. Do tego pięknie wygląda, a jej charakterystyczny aromat działa na nas kojąco. Lawendę można wysiewać z nasion i robi się to we wrześniu lub październiku.

Przygotuj schronienie dla pszczół w ogrodzie

Hoteliki dla owadów zyskują ostatnio dużo na popularności. Pojawiają się w miejskich parkach i prywatnych ogrodach. To bardzo dobrze, gdyż stanowią schronienie dla żyjących w nich owadów. W tym również dla pszczół.

Pszczoły polubią grube gałęzie, trzcinę czy bambus. Sprawdzą się również łodygi krzewów. Główną konstrukcje możemy zbudować z desek. Front hoteliku warto zabezpieczyć siatką. W takim miejscu owady będą mogły się schronić w razie złej pogody.

Podobne artykuły