Jak hodować patyczaki w domu? Wszystko co musisz wiedzieć.

Zwierzęta Data publikacji: 16 marca 2022

W wielu osobach owady wzbudzają niechęć i sprawiają, że chcemy uciekać, gdzie pieprz rośnie. Jednak istnieje grupa ludzi, którą ten rodzaj zwierząt fascynuje, zwłaszcza, jeśli są to dość nietypowe gatunki, jak patyczaki. Są to popularne owady hodowane w domowym zaciszu, które nie wymagają bardzo skomplikowanych warunków do przeżycia. Koniecznie dowiedz się, czego im potrzeba, aby czuły się dobrze!

Patyczaki – czym cechują się te owady?

Patyczaki to stworzenia, które należą do rodzaju owadów. Spotkać je można najczęściej w południowej części Wietnamu. Jak można się domyślić, patyczaki nie są w stanie występować w naszym klimacie naturalnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby patyczaki były hodowane przez nas w specjalnych terrariach.

Patyczaki rogate, bo tak brzmi pełna nazwa tych owadów, swoim wyglądem przypominają cieniutkie gałązki. Samice osiągają maksymalnie 10 cm długości, zaś samce są nieco krótsze, ponieważ ich maksymalna długość to ok. 7 cm. Patyczakom brakuje skrzydeł, zaś ich głowy odróżniają się od reszty ciała tylko tym, że znajdują się na nich czułki oraz para oczu.

W jakich warunkach żyją patyczaki?

Masz w planach rozpocząć hodowlę patyczaków? Konieczne są do tego odpowiednie miejsce, mikroklimat oraz sposób ich żywienia. Za lokum może posłużyć prawie każdy szklany pojemnik, jednak warto zainwestować w prawdziwe terrarium dla patyczaka, który będzie się w nim czuł swobodnie. Dobrej jakości terrarium gwarantuje odpowiednią wentylację, co jest bardzo istotne, a ponadto pozwala pochwalić się odwiedzającym – pokażesz się z pozytywnej strony, jako hodowca, który zna się na rzeczy.

Patyczaki, z racji tego, że są to zwierzęta naturalnie mieszkające w Wietnamie, lubią klimat wilgotny. Wysokie temperatury to dla nich raj, ale konkretny przedział zależy od hodowanego gatunku. Zazwyczaj może ona oscylować pomiędzy 24-26 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz, aby patyczaki dobrze czuły się w swoim terrarium, koniecznością jest dbanie również o odpowiednią wilgotność. W celu jej utrzymania, możesz śmiało spryskiwać ścianki szklanego terrarium wodą.

Patyczaki najaktywniejsze są wtedy, kiedy nastaje wieczór lub noc. Mogą dobrze się czuć w nieco mniej oświetlonych pomieszczeniach. Z pewnością nie należy narażać tych owadów na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych. Może się to skończyć ich przegrzaniem, a następnie śmiercią.

Patyczaki – żywienie

Rośliny – to pożywienie patyczaków. Najbardziej smakują im młode pędy oraz zielone liście. Dodatkowym rarytasem dla nich są owoce, głównie poziomi, maliny, jeżyny czy truskawki. W jadłospisie patyczaków znajdziesz także morwę, dziką różę, ognika szkarłatnego, bazylię czy leszczynę. Nieliczne gatunki chętnie zajadają się liśćmi bzu, ligustru, babki czy forsycji. 

Jak widać, patyczaki uwielbiają rozmaite pokarmy, jednak łączy je wspólna cecha – znacznie łatwiej zdobyć je latem. Problem pojawia się zimą, kiedy brakuje pięknych zielonych liści czy świeżych owoców sezonowych. Rozwiązaniem tego problemu jest uprawa niektórych roślin w doniczkach w domowym zaciszu. Skrzyneczki poustawiane w rzędach na parapetach nie tylko będą stanowić dobre miejsce do uprawy niektórych zielonych roślin, ale dodatkowo nadadzą nietuzinkowego klimatu.

Pomysłem, który może rozwiązać zimowe niedobory pokarmowe patyczaków jest zamrożenie niektórych pędów czy liście. W tej sytuacji warto podzielić je na małe porcje, które po wyciągnięciu w zamrażarki i rozmrożeniu nie są zbyt długo zdatne do spożycia.

Podobne artykuły