Cavalier king charles spaniel – dla kogo nie jest ta rasa?

Zwierzęta Data publikacji: 28 stycznia 2021

Cavalier king charles spaniel to rasa psów, która często wybierana jest dla dzieci. Pieski te są niezwykle urocze, wystarczy tylko spojrzeć na nie, aby od razu się w nich zakochać. Nic więc dziwnego, że tak często są one marzeniem dzieci. Są również bardzo towarzyskie i łagodne. Świetnie sprawdzają się jako towarzysz rodziny i dziecka.

Są to psy królewskie, a mówi się tak o nich dlatego, że były one niegdyś pupilkami na królewskich dworach. Dzisiaj jednak chcielibyśmy zająć się dużo ważniejszym tematem, a mianowicie ty dla kogo te psy z pewnością nie będą dobrym wyborem.

Należy pamiętać o tym, że pies to zobowiązanie na wiele lat. Warto więc rozpatrzeć wszelkie za i przeciw podczas decydowania się na konkretną rasę. Cavaliery wydają się idealną propozycją do domku, bloku w otoczeniu dzieci, które chciałby mieć psa. Jednak trzeba o kilku rzeczach pamietać.

Czy Cavaliery są tak fajne dla dzieci?

Cavaliery są dobrymi psami dla dzieci. Psy te są dość małe. Sięgają 35 cm w kłębie i zazwyczaj ok. 8 kg wagi. Dlatego pies taki nie zrobi dziecku krzywdy, zresztą są one bardzo łagodne.

Charakteryzują się niezwykła cierpliwością do dziecięcych zaczepek. Wkładanie palców do pyska, szarpanie za duże uszy, próby przestawiania z kąta w kąt, akceptują to i nie okazują agresji. Jedynie znudzone tym starają się poszukać sobie spokojnego miejsca. Lubią więc mieć swoje legowisko i powinniśmy nauczyć dzieci, że gdy się w nim znajdują, mają mieć zapewniony spokój.

Są one też bardzo skore do zabaw. Bieganie za piłeczką, zabawy w ganianego z dzieckiem, reagowanie na rozkazy to ich żywioł. Bardzo łatwo się uczą. Okazują wiele radości, gdy tylko zwrócimy na nie uwagę. Dlatego są one również świetnymi towarzyszami zabaw dla naszych dzieci.

Swoją przyjacielskość okazują również do obcych. Chętnie dają się im głaskać i wręcz ich zaczepiają. Podobnie niestety reagują w przypadku innych psów, które mogą nie być już tak przyjacielsko nastawione.

To wszystko tworzy obraz idealne psa dla rodziny. I faktycznie jeśli zdecydujemy się na Cavaliera z pewnością będzie oddanym towarzyszem i przyjacielem naszych dzieci. Jednak nie ma róży bez kolców.

Cavaliery to psy towarzyszące silnie potrzebujące właściela

Cavalier jest typem psa, który będzie podążał za nami krok w krok. Gdy wstaniemy pójdzie za nami do kuchni i ułoży się na podłodze czekając, aż skończymy swoje obowiązki.

Gdy wrócimy do salonu podąży on za nami i legnie w naszych nogach odpoczywając i czekając, aż znajdziemy chwilę na zabawę z nim. Nie rzadko też figlarnie próbując zwrócić na siebie swoją uwagę.

Gdy jednak straci nas z oczu będzie płakał i tęsknił. Psy te z pewnością nie nadają się dla osób, których większość dnia nie ma w domu. Ich więź z domownikami jest bardzo mocna i pies pozostawiany na 10-12 godzin w samotności będzie po prostu nieszczęśliwy.

Cavaliery potrzebują aktywności

Mimo, że to małe i urocze pieski pamiętać trzeba, że jest to rasa myśliwska. Psy te potrzebują więc aktywności. Jeśli oczekujemy, że pies będzie cichym domownikiem uaktywniającym się, gdy mamy na to ochotę, to niestety Cavalier nie będzie rasą dla nas odpowiednią.

Cavaliery lubią aktywność i mają temperament, który karze im się o nia ubiegać. Nie będą od nas stronić, to nie typ indywidualisty, który legnie w kącie czekając do obiadu. Będzie wymagał zabaw, spacerów, pieszczot. Jeśli nie mamy na to czasu to lepiej zastanowić się nad inną rasą.

Na szczęście to psy, które łatwo poddają się tresurze i lubią towarzystwo właściciela. Nie są duże, a więc i dzieci bez problemu wyprowadzą je na spacer.

Cavaliery są chorowite

Spotkać możecie się z wieloma opiniami na ten temat, ale prawdą jest, że rasy miniaturowe należą do chorowitych i często obarczonych różnymi genetycznymi schorzeniami.

Cavalier sam w sobie jest psem, który nie jest tani w zakupie. Dodatkowa konieczność leczenia i wizyt u weterynarza może porządnie nadszarpnąć kieszeń właściciela.

Cavaliery są w grupie ryzyka w przypadku całkiem sporej ilości chorób, a niektóre z nich mogą być dla właściciela bardzo kosztowne. Oczywiście każdy pies może zachorować, tak samo jak każdy ma prawo być wzorem zdrowia.

Rasy tej psy są predysponowane do chorób serca, dlatego powinno być ono u nich regularnie badane. To również jest obciążeniem finansowym. W związku z małą czaszką grozi im syringomyelia, która może wymusić konieczność drogiej operacji lub dożywotniego leczenia objawów. To bardzo bolesna dla psa choroba, która odbiera mu władzę w kończynach. Chorób, na które ta rasa może zapaść jest więcej, dlatego warto wziąć pod uwagę również nasze ewentualne możliwości finansowe w leczeniu pupila.

Cavaliery wymagają pielęgnacji

Ze względu na to, że psy te mają długie włosy wymagają większej pielęgnacji. Wyczesywanie i mycie ich będzie jednym z podstawowych zabiegów. Ułatwią nam to regularne wizyty u psiego fryzjera, na które zarezerwować trzeba ok. 60-100 zł na 2-3 miesiące.

Piesek też z pewnością nie raz wróci z dworu brudny i będzie potrzebował kolejnej kąpieli. Należy również dbać o jego uzębienie, na którym dużo łatwiej niż u niektórych innych ras odkłada się kamień nazębny. Czyścić należy również uszy oraz oczy. Psom tej rasy często one ropieją. Dlatego nasz pupilek oprócz zabawy, będzie wymagał również od nas pielęgnacji.

Reasumując

Cavalier jest radosnym, towarzyskim, kochającym psem, który będzie cudownym członkiem naszej rodziny. Wymagać będzie jednak od nas poświęcenia czasu, zarówno na zabawę jak i pielęgnację. Nie będzie szczęśliwy, jeśli większość czasu będzie spędzał sam w domu. Może również wymagać od nas nakładów finansowych na leczenie, ze względu na swoją podatność na różne choroby i genetyczne uwarunkowania.

Podobne artykuły