Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Nadchodzi pora roku, która jest szczególnie ważna dla Ciebie i twojego dziecka. Latem możecie stawiać na zabawę i naukę na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że słonce potrafi być naprawdę niebezpieczne, a wysokie temperatury powodują pocenie się i zmiany na skórze. Przed rozpoczęciem sezonu letniego warto zatem przekonać się, jak powinnaś zadbać o bezpieczeństwo skóry swojego malucha. U nas znajdziesz porady i zasady, których należy przestrzegać podczas letnich dni. To właśnie one pozwolą ci zapewnić prawidłową ochronę dla malucha przed słońcem i wysokimi temperaturami, na jakie wystawiony jest organizm dziecka podczas zabaw latem.
Latem nie trzeba ciepło ubierać malucha. Co prawda te pierwsze dni upalne w maju potrafią być zdradliwe, ale nie popadajmy w paranoje. Lepiej, by maluch miał na sobie lekkie ubranko, a ty przy sobie dodatkową warstwę dla niego, gdyby zrobiło się chłodniej. Zbyt dużo ubrań na skórze to bardzo częsta przyczyna oparzeń skóry. Pamiętaj, że jeżeli tobie jest wystarczająco ciepło, to i twojemu maluchowi również. U dzieci młodszych w ciepłe i słoneczne dni możesz wybrać dla malucha lekką bawełnianą bluzeczkę i pieluszkę. Dzieci starsze warto ubierać w przewiewną koszulkę, spodnie i czapkę z daszkiem.
U maluchów w upalne dni zwiększa się ryzyko rozwoju odparzeń. Pamiętaj, że konieczne jest zmienienie pieluszki, kiedy tylko dziecko zrobi kupę. Jeżeli jest to możliwe, to najlepiej, by w upale dni maluch przebywał bez pieluszki. Takie wietrzenie pupy to w rzeczywistości najlepszy sposób, by uniknąć odparzeń. Nie obawiaj się więc, że przez to, że dziecko nie będzie miało na sobie pieluchy, jest narażone na infekcje. Jeżeli masz na nie oko, doskonale zdajesz sobie sprawę, co robi i co się z nim dzieje. Tak więc w razie upadku na pupę, możesz szybko wyczyścić skórę dziecka. Taka swoboda jest znacznie lepszym rozwiązaniem w upalne dni.
Zmiana pieluszki to nie wszystko. Pamiętaj, że przed zmianą pieluszki konieczne jest umycie pupy wodą i mydłem, by dokładnie oczyścić okolice intymne. Warto zastosować się do tej zasady zarówno, jeżeli dziecko zrobi kupę, jak i siku. Jeżeli jesteś na spacerze i nie masz dostępu do wody i mydła, to początkowo dokładnie wyczyść skórę wilgotnymi chusteczkami, a po powrocie do domu umyj ją jeszcze raz. Przed zastosowaniem chusteczek wilgotnych, warto sprawdzić, czy nie powodują one u dziecka odparzeń. Kolejnym etapem przy zmianie pieluszki, jest posmarowanie skóry kremem przeciwko odparzeniom. Jest to kluczowe przy zmianie każdej pieluszki.
Po oczyszczeniu skóry i zmianie pieluszki, nie zapinaj jej tak mocno, jak zawsze. Lepiej, by do skóry dostawało się więcej powietrza, to również jest zabieg, który ma na celu zmniejszenie ryzyka odparzeń. Warto również zastosować to działanie, kiedy odparzenia już się pojawiły. Dzięki temu skóra będzie mniej podrażniona, a proces gojenia będzie następował znacznie szybciej.
Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, latem konieczne jest przemycie skóry malucha codziennie. Najlepiej zrobić to wieczorem, ale jeżeli jest to konieczne, to można malucha umyć nawet dwa razy dziennie. Latem skóra dziecka poci się intensywnie, więc konieczne jest jego umycie. To sprawi, że maluszek poczuje się przyjemnie, czysto, a w upalne dni poczuje ulgę. Podczas kąpieli zwracaj uwagę na całe ciało dziecka. Poświęć więcej uwagi na fałdki na skórze, szczególnie te na szyi, skórę za uszami, pod pachami i pachwiny. W tych miejscach często zbiera się pot i brud, więc by nie doszło do podrażnienia, konieczne jest dokładne umycie. Staraj się dokładnie umyć skórę dziecka, a następnie we wskazanych wyżej miejscach nałożyć krem przeciw odparzeniom.
Nie tylko ciało, ale również włosy warto myć codziennie w letnie dni. Małe dzieci większość dnia, nawet na zewnątrz spędzają w pozycji leżącej. Przez to główka często jest bardzo spocona, dlatego nie zapominaj o jej myciu podczas kąpieli. Podczas pielęgnacji staraj się używać emolientów, czyli środków, które myją, ale również mają działanie nawilżające i natłuszczające
Niemowląt do pierwszego półrocza nie można sparować kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Tak małe dzieci trzeba chronić przed słońcem, zwyczajnie go unikając. To samo tyczy się dzieci starszych. Najlepiej, by podczas zabawy na świeżym powietrzu przebywały w półcieniu lub wychodziły na zewnątrz w godzinach popołudniowych. Na plaży powinny spędzać czas pod parasolem w cieniu. Pamiętaj również, że u dzieci starszych zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Konieczne jest również nakładanie a głowę czapki lub kapelusza, a na oczy okularów przeciwsłonecznych.
Podczas upałów dziecko szybko się poci, przez co może dojść do odwodnienia i przegrzania organizmu. Dziecko latem powinno zatem pić dużo płynów, a w szczególności wody. Koniecznie o tym pamiętaj. Często powodem złego humoru lub zmęczenia, jest pragnienie, a jeżeli dobrze nie rozpoznasz pierwszych sygnałów, to dojść może do groźnego w skutkach odwodnienia. Starsze dzieci często w trakcie zabawy zapominają przypomnieć o piciu, także ty pamiętaj o tym za was dwoje. Regularne uzupełnianie płynów jest konieczne, ponieważ jest to najlepsza ochrona przed udarem słonecznym, a także przesuszeniem się skóry.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.