Jak dbać o psa podczas upałów?

Zwierzęta Data publikacji: 12 czerwca 2021

Jak dbać o psa podczas upałów? To ważne pytanie, na które odpowiedzieć sobie powinien każdy odpowiedzialny właściciel. Coraz częściej słyszy się o tragediach, które wydarzyły się z niewiedzy. Pozostawiony w samochodzie pupil, brak wody w kojcu – to tylko niektóre z nich. Pies podczas upałów potrzebuje kilku warunków, które zapewnią mu komfort i bezpieczeństwo. Pupil, podobnie jak człowiek, potrafi samodzielnie radzić sobie ze zmieniającą się aurą, jednak do czasu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dbać o psa podczas upałów, by ułatwić mu spokojne ich przetrwanie. 

Jak wysokie temperatury wpływają na psa?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wysokie temperatury wpływają na psa, warto przyjrzeć się kwestii naturalnych reakcji obronnych różnych istot. Człowiek w obliczu upału poci się, a warstwa wody na powierzchni skóry skutecznie ją chłodzi. Oddaje również w tym sposób ciepło do otoczenia. Kiedy krokodyl chce się schłodzić – otwiera szeroko paszczę. Zebra wykorzystuje do tego paski w dwóch skrajnych barwach. Czarne nagrzewają się szybciej, a białe wolniej, dzięki temu tworzą się chodzące ciało mini zawirowania powietrzne. 

Jak wysokie temperatury wpływają na psa? Serce bije szybciej, śluzówki stają się przekrwione, pies intensywnie ziaja i unika ruchu. Aby zapobiec przegrzaniu, korzysta on w czasie upałów z kilku cennych darów ewolucji. Gruczoły potowe u psów są dość słabo rozwinięte. Znajdują się natomiast wyłącznie na opuszkach łap (u człowieka niemal na całym ciele), co znacznie ogranicza ich skuteczność w chłodzeniu. Najskuteczniejszą metodą na obniżenie temperatury ciała jest dyszenie. Im większy upał, tym dyszenie jest intensywniejsze, szybsze i głębsze. Dochodzi w nim do wymiany powietrza i natlenienia komórek. Obniża to temperaturę do bezpiecznego poziomu. 

W żadnym wypadku nie wolno hamować procesu ziajania, na przykład kagańcem niefizjologicznym. Może to doprowadzić do przegrzania organizmu i nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci zwierzęcia. Jak dbać o psa w czasie upałów, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji? O tym w dalszej części artykułu. 

Jak często dawać pić psu podczas upałów?

Jeśli nie wiesz, jak często dawać pić psu podczas upałów, odpowiedź jest bardzo prosta – nieustannie. Pies podczas upałów powinien mieć w zasięgu pyszczka świeżą, chłodną wodę przez całą dobę. Niezależnie, czy na dworze panoszą się bardzo wysokie temperatury czy jest środek zimy. Woda to najważniejsza substancja, jakiej potrzebuje każdy żywy organizm. Ciało psa potrzebuje jej zawsze, ale wyjątkowo mocno wtedy, gdy na dworze grzeje słońce i wzrasta temperatura. Dlaczego tak jest?

Tworząc zbiór zasad dotyczących tego, jak dbać o psa podczas upałów, priorytetem powinna być zawsze pełna wody miska w zasięgu… łapy. Wspomniane już wcześniej dyszenie to najlepsza i najbardziej skuteczna strategia na schłodzenie organizmu. Wydychane powietrze, opatrzone dużą ilością śliny, paruje i obniża temperaturę ciała. Pies w ten sposób funduje sobie ulgę, ale również traci w krótkim czasie ogromne zapasy płynów. Powinien mieć możliwość uzupełniania ich w dowolnym momencie i takiej ilości, jakiej potrzebuje. Woda w misce, najlepiej ustawiona w chłodnym pomieszczeniu, do którego pies ma nieprzerwany dostęp, to najlepszy sposób na umożliwienie mu samodzielnego radzenia sobie z upałem. 

Gdzie postawić miskę z wodą i jak często dawać pić psu podczas upałów? Miska powinna stać przede wszystkim tam, gdzie pies zawsze ma do niej dostęp. Najlepiej nie zmieniać jej położenia, aby zwierzak nie musiał jej szukać. Zacieniony taras lub inne miejsce bez wpływu bezpośredniego słońca będzie idealnym wyborem. Dolewaj wody nawet kilka razy dziennie, dbając o to, aby miska zawsze była pełna. Wymieniaj płyn co jakiś czas, aby zawsze utrzymywał stosunkowo niską temperaturę.

Gadżety na upały dla psa – pomóż przyjacielowi przetrwać letnią aurę.

Na rynku pojawiają się coraz bardziej wymyślne gadżety na upały dla psa. Pies w czasie upałów korzysta z wielu naturalnych strategii chłodzenia – dyszenie, szukanie cienia, kąpiele. Właściciele mogą jednak zastosować kilka całkiem interesujących gadżetów na upały dla psa, by pomóc mu w radzeniu sobie z wysoką temperaturą. Niektóre z nich w naprawdę znaczącym stopniu mogą ułatwić życie czworonoga. Jak dbać o psa podczas upałów, korzystając z nowoczesnych produktów zoologicznych?

Poza miską pełną wody i chłodnym, zacienionym miejscem, możesz wyposażyć pieska w matę chłodzącą. To dostosowana wielkością do psiego użytkownika podkładka, którą umieszcza się na twardym i nienasłonecznionym podłożu. Najlepiej sprawdzą się płytki, np. w łazience lub kuchni. Nie wymaga ona prądu ani żadnych innych nakładów energii. W zależności od rodzaju produktu maty działają w różny sposób. Istnieją maty wypełniane wodą lub lodem, które chłodzą ciało psa w najprostszy możliwy sposób – przez bezpośredni kontakt. Działają one jednak dość krótko. Innym rodzaj podkładek są maty ciśnieniowe, aktywują system chłodzenia pod naciskiem ciała pieska. Nie trzeba ich uzupełniać w chłodną wodę i wystarczają na dłużej.

Inne gadżety na upały dla psa to na przykład basen dla psów. Jest to ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy ogródków. Basen często posiada niewielką fontanną, pod którą piesek może się położyć i korzystać z chłodnego prysznica. 

Warto wiedzieć, jak dbać o psa podczas upałów, aby zapewnić mu to, czego najbardziej potrzebuje w tym ciężkim czasie. Pies podczas upałów potrafi doskonale radzić sobie samodzielnie, jeśli tylko wyposażymy go w chłodną wodę i cień. Mata chłodząca czy basen to świetne gadżety, które ułatwią życie czworonożnemu przyjacielowi i pozwolą cieszyć się latem i wakacjami z właścicielem.

Podobne artykuły