Sucha karma dla psów – wady i zalety

Zwierzęta Data publikacji: 27 grudnia 2022

Jedzenie dla psa to najczęściej poruszany temat wśród właścicieli psów. Każdy, to ma czworonoga, chciałby zapewnić mu zdrowy pokarm. Sucha karma to jeden z czterech sposobów żywienia psa. Pozostałe to karma wilgotna i mokra, samodzielne gotowanie i barf, czyli karmienie psa surowym pokarmem.

Te dwa ostatnie sposoby są zdecydowanie bardziej czasochłonne i droższe niż gotowe karmy kupowane w sklepach, czyli sucha lub mokra karma dla psa.

Zalety suchej karmy dla psa

Ponieważ od tego, jak karmimy psa, zależy jego zdrowie, przede wszystkim zadajemy sobie pytanie, czy sucha karma je zapewni. Trudno w tym względzie o odpowiedź, która byłaby prawdziwa absolutnie dla wszystkich karm dostępnych na rynku, ponieważ znacznie różnią się one między sobą składem i wartością odżywczą. Jeśli pytamy ogólnie, czy sucha karma jest zdrowa dla psa, to odpowiedź jest twierdząca. Tak, ogólnie rzecz biorąc, jest to zdrowe jedzenie dla psa. Ale zaraz trzeba dodać, że nie każda karma i nie dla każdego psa. Karmy suche zawierają bardzo różne składniki, połączone w różnych proporcjach, a psy mają czasem odmienne potrzeby. Należy zwracać uwagę na rodzaj i zawartość mięsa, a także na to, czy głównym dodatkiem węglowodanowym są zboża czy ziemniaki lub bataty. Można obecnie kupić suchą karmę dla z psa z każdego niemal rodzaju mięsa, także zawierającą tylko jeden rodzaj białka. Te ostatnie karmy przeznaczone są dla psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Dzięki niewielkiej zawartości wody suche karmy mają długo okres przydatności do spożycia i nie pleśnieją. Są też stosunkowo lekkie, co ułatwia transport.

Przechowywanie suchej karmy

Suchą karmę dla psów kupujemy w workach. Popularne są opakowania o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów. Dzienne porcje karmy zależą od wielkości psa, od tego, czy jest to szczeniak czy dorosły pies i od aktywności. Ponieważ sucha karma ma długi termin przydatności, można śmiało kupić większą ilość. Najprostszym sposobem jest przechowywanie karmy w worku, w którym jest sprzedawana. Często taki worek ma zamknięcie strunowe i ono wystarcza, aby zapach karmy nie rozchodził się w pomieszczeniu, w którym ją trzymamy. Pewnym minusem takiego przechowywania jest to, że worek, nawet jeśli jest zadrukowany i w miarę estetyczny, może nie pasować do wystroju miejsca, gdzie stoi karma. Dlatego sklepy z artykułami dla psów i kotów oferują pojemniki na karmę. Jeśli decydujemy się na pojemnik, najlepiej wybrać ceramiczny lub szklany, zamykany szczelnie wieczkiem. Karma w takim pojemniku nie wietrzeje, zachowuje aromat i łatwo jest po nią sięgnąć.

Podobne artykuły