Jak dbać o naszą skórę podczas opalania?

Zdrowie Data publikacji: 09 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Sezon letni zachęca do częstego korzystania z promieni słonecznych i wiele osób zastanawia się jak dbać o skórę podczas opalania. Marzysz o pięknej, naturalnej opaleniźnie? Słońce ma korzystne działanie, ale jak we wszystkim, trzeba zachować umiar. Warto korzystać ze środków ochrony i stosować się do kilku ważnych zasad. 

Mądre korzystanie ze słońca jest bardzo wskazane. Promienie słoneczne poprawiają nasz nastrój, ale również wspomagają syntezę witaminy D3. Dzięki temu nasze kości i mięśnie mogą być w dobrej kondycji. Oprócz wielu zalet, długotrwałe przebywanie na słońcu ma też kilka wad. Powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz podczas upałów w południe, ponieważ w ten sposób możemy uchronić się przed przegrzaniem, odwodnieniem, oparzeniami słonecznymi czy powstawaniem rumieni.

Środki ochrony podczas opalania.

Niezwykle ważne jest stosowanie kremów z filtrem. Dzieci i osoby starsze powinny używać najmocniejszych kremów z SPF 50. Symbol SPF to skrót od Sun Protection Factor. Taka informacja znajduje się zawsze na opakowaniu i informuje nas o stopniu ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli opalamy się nad wodą, to warto dodatkowo wybrać krem wodoodporny. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, przez ile godzin będziemy chronieni po posmarowaniu skóry. Pamiętaj, że po kilku miesiącach jesienno-zimowych Twoja skóra nie jest przyzwyczajona do silnego promieniowania słonecznego. Warto na początku sezony korzystać w mocniejszej ochrony.

Oprócz kremów nie możemy zapominać o nakryciu głowy. Podczas bardzo wysokich temperatur powinniśmy nosić czapki lub kapelusze. Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do szybkiego odwodnienia. Pijmy nawet do pięciu litrów wody. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw, a postawmy na owoce i warzywa, które dodatkowo nas nawodnią. 

Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Na rynku jest dostępnych wiele kremów i balsamów po opalaniu. Warto z nich korzystać po każdej dłuższej ekspozycji na słońce. Zadaniem tych kosmetyków jest regeneracja podrażnionej skóry oraz odpowiednie jej nawilżenie. Słońce niestety bardzo wysusza, więc warto o tym pamiętać. Po nałożeniu balsamu powinniśmy odczekać kilka minut, ponieważ krem musi się dobrze wchłonąć. Niektóre kosmetyki mają w swoim składzie substancje, które utrwalą opaleniznę.

Podczas opalania narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również włosy. W okresie letnim powinniśmy korzystać w szamponów i odżywek mocno nawilżających. Unikajmy dodatkowego przesuszania poprzez modelowanie na ciepło. Sprawdzą się również mgiełki i maski nawilżające. 

Oparzenia słoneczne – co robić?

Wiemy już jak dbać o skórę podczas opalania, więc zastanówmy się co robić, jeśli dojdzie do oparzenia słonecznego. Oparzenia słoneczne są niestety bardzo częste. Zazwyczaj bagatelizujemy konieczność stosowania kosmetyków ochronnych, a nasz skóra zostaje nagle wystawiona na silne promieniowanie słoneczne. Objawy oparzeń słonecznych to najczęściej zaczerwienienie, pieczenie, ból. W niektórych przypadkach może pojawić się nawet gorączka i wymioty. Pierwsze co powinniśmy zrobić to schłodzić skórę i pozbyć się resztek kremu do opalania. Na podrażnioną skórę nie wolno kłaść tłustych kremów. Najlepiej zastosować delikatne pianki lub emulsję o działaniu łagodzącym i nawilżającym. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły