20 ciekawostek o Twoim ciele, których nie znałaś!

Lifestyle Data publikacji: 10 lutego 2017

Często wydaje nam się, że dobrze znamy nasze ciało. Natura jednak stworzyła coś naprawdę niesamowitego i skrywa ono w sobie bardzo wiele tajemnic o istnieniu, których nawet nie wiemy. Poznaj 20 ciekawostek o własnym ciele :)

1. Wzór języka jest jak odcisk palca

Wzór języka jest niepowtarzalny tak samo jak odcisk palca. Do tego kobiety mają więcej kubków smakowych niż mężczyźni.

2. Twój włos może utrzymać nawet 3kg

Włosy są bardzo mocne, jeden włos potrafi utrzymać wagę nawet do 3kg. Inną ciekawostką jest to, że każdego dnia tracimy ok. 200 włosów.

3. Istnieje 29 grup krwi

Grup krwi jest dużo więcej, istnieją podtypy. Np. podtyp bombajski występuje jedynie wśród pewnej grupy rodzin w Japonii. W ciągu jednego dnia nasza krew przemierza dystans ponad 19km, to kolejna ciekawostka :)

4. Miękkie i łamliwe paznokcie

Mogą być oznaką niedoczynności tarczycy. Dlatego warto zwracać uwagę na kondycję naszych paznokci. Organizm w ten sposób potrafi informować nas o wielu chorobach. To ciekawe jak różne choroby wykazują różne objawy na naszym organizmie.

5. Prędkość impulsu w mózgu wynosi 400km/h

Do tego mózg w prawie 80% składa się z wody, a jedne części mózgu potrafią przejąć pracę innych gdy te zostaną uszkodzone. Mózg człowieka jest naprawdę niesamowity.

6. Ilość bakterii w Twojej jamie ustnej jest większa liż liczba ludzi żyjących na ziemi

To niesamowite jak wiele bakterii znajduje się w naszej jamie ustnej. Jest ich więcej niż na naszych dłoniach, którymi dotykamy wielu rzeczy!

7. Codziennie robisz 25 000 oddechów

Każdy z nas średnio robi 18 oddechów na minutę co daje nam 1000 oddechów na godzinę. W ciągu dnia zbiera się ich aż 25 tysięcy :)

8. Twoje oko odróżnia 10 milionów odcienie kolorów

Nasze oko potrafi rozpoznać 10 milionów odcieni kolorów, tylko mózg nie potrafi ich wszystkich zapamiętać. Kolejną ciekawostką jest to, że w ciągu jednej minuty migamy ok. 20 razy, więc w ciągu dnia nasze oczy są przez ok. godzinę zamknięte.

9. Twoje ucho rośnie całe życie o ćwierć milimetra rocznie

Czy wiesz, że Twoje ucho składa się aż z 9 różnych mięśni?

10. Przez całe życie Twoje serce bije 2,5 miliarda razy

To ogromna liczba uderzeń serca. Do tego przez całe życie musi ono przepompować 173 miliony litrów krwi. To po prostu niesamowite!

11. Codziennie tracisz ok. miliona martwych komórek

To daje łącznie nawet 2kg skóry w ciągu roku! Na jednym centymetrze kwadratowym skóry znajduje się ok. 100 receptorów, które odczuwają ból.

12. W ciągu życia spożywamy ok. 35 ton żywności

Oczywiście w zależności od osoby ilość ta się zmienia. Ja myślę, że by mi wystarczyło 10 lat :D Ale jest to uśredniona liczba na podstawie gruby badawczej.

13. Aby się uśmiechnąć musisz zaangażować 17 mięśni

Nie jest to jednak rekordowo dużo bo gdy płaczemy wykorzystujemy aż 43 mięśnie!

14. Gdy się rodzisz masz już wszystkie komórki mózgowe

Mózg jednak do pełnego rozwoju potrzebuje aż 20 lat życia.

15. Twoje ciało zbudowane jest z 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 atomów

To daje nam liczbę 7 oktylionów atomów. Nawet nie znałam takiej liczby wcześniej :)

16. Cały czas widzisz swój nos

Człowiek cały czas widzi swój nos, ale mózg go ignoruje dlatego go nie zauważamy chociaż stale znajduje się w zasięgu naszego wzroku. Sprawdzicie to przymykając jedno oko i spoglądając lekko w bok.

17. Twój mózg produkuje ilość energii, która zapaliłaby słabą żarówkę

Nasz mózg cały czas wysyła sygnały, które są niczym innym jak prądem. Wystarczy by on do tego by zasilić niewielką żarówkę

18. Twoje kubki smakowe co 10 dni są zastępowane nowymi

To naprawdę ciekawe. Większość z nas myśli, że po prostu ma kubki smakowe i już. Nie wiemy jednak o tym, że średnio co 10 dni są one zastępowane nowymi :)

19. Wątroba potrafi się odbudować

Jest jednym z niewielu organów, który posiada tak niezwykłą możliwość regeneracji. Potrafi odbudować swoje utracone części np. w wyniku operacji.

20. Twoje włosy wcale nie odrastają mocniejsze

Krąży przekonanie, że włoski po depilacji odrastają grubsze i mocniejsze. Nigdy jednak nie zostało to naukowo udowodnione i do dzisiaj nie ma badań, które mogłyby to potwierdzić.

Podobne artykuły