Ile wody dziennie pić podczas upałów? Ekspert podpowiada

Zdrowie Data publikacji: 29 maja 2024

Kiedy słońce pali bezlitośnie, a temperatury przekraczają 30 st. C, nasze ciało domaga się więcej płynów. Przeciętny człowiek, ważący około 70 kg, powinien wypić dziennie około 2,5 litra wody. W czasie upałów ta ilość powinna być jednak wyższa. Onet przywołuje rady prof. Adama Antczaka, pulmonologa i przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, który zwraca uwagę na konieczność picia soków i kompotów, które zawierają elektrolity.

Seniorzy a ryzoko

Lekarze szczególnie apelują do osób starszych i ich opiekunów. Seniorzy często nie odczuwają pragnienia, a to może prowadzić do odwodnienia. Dlatego profesor Antczak podkreśla, że w ciepłe dni ważne jest, aby osoby starsze regularnie piły wodę. W tym celu zaleca przypominanie im o piciu i podawanie wody.

Ochrona przed upałami

W czasie upałów warto również unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem i chłodzić się w chłodnym miejscu. Nocą, gdy temperatura przekracza 20 st. C, warto mieć szklankę wody obok łóżka i przewietrzyć sypialnię przed snem.
Zgodnie z najnowszymi prognozami, upały będą towarzyszyć nam do końca tygodnia. Ochłodzenie spodziewane jest dopiero w czasie kolejnego weekendu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły