Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Mój dom Data publikacji: 24 października 2022 / Aktualizacja: 2024-02-14

Mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Jednym z powodów są niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jakie koszty trzeba ponieść, aby w lokalu można było zamieszkać?

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

Lista czynników mających wpływ na koszt wykończenia mieszkania jest długa. Do najważniejszych parametrów należą:

 • metraż – im lokal jest większy, tym wyższy będzie całkowity rachunek za materiały i robociznę,
 • standard wykończenia – wybór materiałów z wyższej półki cenowej może być opłacalny ze względu na ich trwałość,
 • koszty pracy ekipy wykończeniowej – jeżeli masz doświadczenie w pracach remontowych, to możesz sporo zaoszczędzić na robociźnie.

Pozostaje jeszcze kwestia mebli i sprzętów AGD/RTV. Przeprowadzasz się z dotychczasowego mieszkania? Być może masz już część urządzeń, które zabierzesz ze sobą do nowego lokalu.

Niektóre mieszkania na sprzedaż Pruszcz Gdański są mało ustawne lub mają nietypowy układ. W przypadku takich lokali koszt ich wykończenia może podnieść współpraca z architektem wnętrz.

Wykończenie mieszkania – na jaki koszt trzeba się przygotować?

Podanie dokładnej kwoty, jaka jest potrzebna na wykończenie mieszkania, nie jest możliwe. Wskazówką mogą być jednak ceny materiałów oraz prac wykończeniowych.

Przykładowe ceny:

 • płytki podłogowe – ceny w sklepach zaczynają się od 25 zł za mkw., z kolei położenie płytek przez glazurnika kosztuje ok. 100 zł za mkw.,
 • panele podłogowe – najtańsze można kupić już za ok. 15 zł za mkw., ale dodatkowo trzeba doliczyć np. podkład (ok. 7 zł za mkw.) i koszt ich położenia (25-35 zł za mkw.),
 • farba ścienna – to wydatek rzędu 1,5-6 zł za mkw., a pomalowanie ścian przez fachowca kosztuje od 12 do 20 zł za mkw.,
 • listwy przypodłogowe – ceny tych produktów zaczynają się od ok. 8 zł za sztukę, ale za najdroższe wzory trzeba zapłacić ponad 100 zł,
 • gniazda elektryczne – za pojedyncze trzeba zapłacić od 6 zł wzwyż, droższe są podwójne gniazda elektryczne,
 • taśma LED – metr taśmy LED można kupić już za ok. 30 zł, a jej montaż przez fachowca kosztuje od 20 zł za mb.

Według specjalistów średni koszt wykończenia 1 mkw. mieszkania w stanie deweloperskim zaczyna się od 1000 zł. Kwota ta jednak może się zwiększyć dwukrotnie – wystarczy, że zdecydujesz się na materiały premium.

Jak mądrze oszczędzać na wykończeniu mieszkania?

Aby ograniczać wydatki na wykończenie pomieszczeń, w pierwszej kolejności trzeba sporządzić kosztorys. W jego przygotowaniu pomóc mogą różne aplikacje i programy. Wiele z nich jest bezpłatnych. Dopiero w kolejnym kroku można ciąć koszty. Oszczędności warto poszukać w następujących obszarach:

 • robocizna – niektóre prace, np. pomalowanie ścian czy ułożenie paneli, możesz wykonać we własnym zakresie,
 • meble – aktualnie wielu producentów oferuje meble modułowe, które są tańsze niż meble na zamówienie.

Aby zmniejszyć rachunek za wykończenie mieszkania, warto też rozglądać się za promocjami. Produkty z końcówek kolekcji często podlegają przecenie. Korzystając z rabatów, możesz kupić pełnowartościowe wyroby od uznanych producentów, nie obniżając standardu wykończenia mieszkania.

Podobne artykuły