Ile kalorii ma kawa?

Zdrowie Data publikacji: 27 maja 2020 / Aktualizacja: 2023-10-27

Jesteś na diecie i zastanawiasz się ile kalorii ma kawa i czy musisz ją ograniczyć? Oczywiście zależy to od tego z czym pijemy tę kawę. Sama kawa w sobie nie jest kaloryczna. Głównie zawiera w sobie wodę oraz aromat pochodzący z ziaren. Dlatego zwykła czarna kawa to zaledwie 2 kcal w 100 g. Nie musimy więc przejmować się bilansem kalorycznym podczas jej picia.

Kawa robi się bardziej kaloryczna poprzez dodatki, które do niej zastosujemy. Jeśli do czarnej kawy dodamy łyżkę śmietanki to będziemy mieli już 32 kcal. Nadal nie jest to wiele.

W przypadku dodania tej samej ilości niskotłuszczowego mleka kaloryczność wyniesie 7 kcal. To też nie dużo. Jeśli czarną kawę dosłodzimy 1 łyżeczką cukru, będzie miała 38 kcal. Teraz jeśli zaczniemy to sumować dopiero zaczną pojawiać się większe liczby. Czarna kawa z łyżką śmietanki i łyżeczką cukru to już 70 kcal. Kilka takich kaw w ciągu dnia zaczyna mieć znaczenie w bilansie kalorycznym, jeśli mocno o niego dbamy.

Oczywiście najwięcej kalorii mają kawy zawierające dużo mleka, śmietanki czy cukru. Latte ma około 55 kcal, latte machciato 66 kcal, cappucino 90 kcal. Najgorsza jest kawa rozpuszczalna 2 w 1, która ma 444 kcal. Pamiętajcie, że mówimy tu nadal o 100 g napoju. Jeśli więc weźmiemy duże latte, które jest trzykrotnie większe, okaże się, że wypijamy 165 kcal.

Pijąc kawę w domu mamy nad tym jeszcze jakąś kontrolę, ale największymi bombami kalorycznymi są kawy smakowe z sieciówek. Dodawane są do nich kaloryczne syropy i duże ilości często tłustego mleka, które daje po prostu lepszy smak. Kawy takie zawierają nierzadko kilkadziesiąt gram cukru w jednym kubku.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły